Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Perły w kosmetyce
Perły kojarzą się nam przede wszystkim z biżuterią, ale stanowią także cenny surowiec kosmetyczny, przeznaczony do jednych z najbardziej ekskluzywnych zabiegów na ciało dostępnych na rynku. Wyciągi, zwane inaczej ekstraktami czy też sproszkowanymi perłami, to bogate źródło aminokwasów o działaniu odżywczym i nawilżającym, spowalniającym procesy starzenia oraz soli mineralnych o właściwościach tonizujących, nawilżających, wzmacniających, regulujących metabolizm komórek skóry, przyczyniając się tym samym do jej odnowy.

 

Masa perłowa

Masa perłowa (macica perłowa) to wewnętrzna, wielobarwna, silnie iryzująca warstwa muszli niektórych małżów, ślimaków (perłopławów), używana przede wszystkim jako tworzywo dekoracyjne; barw: białej, srebrzystej, kremowej oraz najbardziej cenionych na rynku - niebieskiej, zielonkawej i różowej. W kosmetyce występuje w postaci białego, matowego proszku, otrzymywanego w procesie mikronizacji pereł. Jest składnikiem o bogatych tradycjach w medycynie i pielęgnacji skóry, stosowanym od wieków w krajach azjatyckich. Głównymi dostawcami macicy perłowej są farmy hodowlane pereł.

Wyróżnia się 3 produkty oparte na perłach stosowane w kosmetyce. Są to: masa perłowa, hydrolizowany proszek perłowy i puder perłowy.

Masa perłowa – sproszkowana macica perłowa, to proszek wykorzystywany jako eksfoliant i substancja nawilżajaca w peelingach i maseczkach.

Hydrolizowany proszek perłowy (Hydrolyzed pearl powder) jest rozpuszczalny w wodzie; używany w produktach do pielęgnacji skóry i włosów np. szamponach, tonikach, kremach czy maseczkach.

Puder perłowy (Pearl Powder) to najdrozsza i najbardziej ekskluzywna forma kosmetyczna, otrzymana w wyniku rozdrobnienia czystych, autentycznych pereł. Ma postać drobnego pyłku. Stanowi składnik kosmetyków do makijażu i pielęgnacji.

 

Efekty kosmetyczne, jakie można osiągnąć przy użyciu preparatów z pereł

Efekt kosmetyczny przy użyciu produktów z pereł, jaki można uzyskać związany jest z kolorem perły. W zależności od koloru ekstrakty mogą wykazywać różne działanie. 

Wyciąg z białych pereł pochłania i odbija światło będąc doskonałym filtrem ochronnym. Kosmetyki takie jak puder czy krem, zawierające puder perłowy rozświetlają skórę, sprawiają że wygląda ona na wypoczętą, świeżą i o wiele młodszą. Skóra dodatkowo jest gładka i miękka. Preparaty te są dobrą bazą pod makijaż. Obecne w wyciągu z pereł czarnych aminokwasy (alanina, glicyna, seryna, leucyna, kwas asparaginowy, kwas glutaminowy) odżywiają skórę, redukują zmarszczki i nierówności skóry, stąd dodaje się go do kremów dla skóry starzejącej się, ale także stosuje w zabiegach napinająco-liftingujących. Skóra pozbawiona aminokwasów szybciej się starzeje, dużo wolniej regeneruje a cały jej metabolizm jest zaburzony. Aminokwasy obecne w wyciągu z pereł mają także funkcje budulcowe. Dzięki nim skóra wzmacnia się.

Wyciąg z perły białej nawilża, jest zatem wskazany dla skóry suchej, mało elastycznej. Dość powszechnie ekstrakt z pereł stosowany jest także w wygładzeniu stwardniałych i przerośniętych blizn oraz poprawie ich wyglądu. Produkty te łagodzą też zmiany trądzikowe i rozjaśniają rozstępy. Obecne w proszku perłowym składniki mineralne, takie jak wapń, sód, magnez, działają tonizująco i łagodząco, a połączenie aminokwasów i minerałów daje działanie gojące i pobudzające metabolizm komórkowy skóry.

Źródła

1. Perły w kosmetykach i w kosmetyce – macica perłowa (masa perłowa) – kosmetyki z perłami, dostępne on line: 27.09.2017

https://wieczniemloda.com/perly-w-kosmetykach-i-w-kosmetyce-macica-perlowa-masa-perlowa-kosmetyki-z-perlami-1782

2. I. Moskal, Perły w kosmetyce, dostępne on line: 27.09.2017.

http://www.spa24.pl/perly-w-kosmetyce.html

3. Maślankiewicz K., 1987: Kamienie szlachetne. Wydawnictwa Geologiczne, Warszawa.

4. Proszek perłowy, dostępne on line: 27.09.2017,

http://www.biochemiaurody.com/sklep/powder-pearl.html

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2018>

pnwtśrczptsbnd
25
26
27
28
29
30
1
3
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter