Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Olej karanja
Olej karanja jest pozyskiwany z nasion drzewa Pongam. Pongam jest kwitnącym, pachnącym drzewem, bliskim kuzynem Miodly indyjskiej, z której otrzymuje się olej neem. Olej karanja ma jednak przewagę nad olejem neem, jego orzechowy aromat jest łagodniejszy i przyjemniejszy.

Pongamiapinnata syn. P. glabra należy do rodziny Fabaceae i rośnie w Indiach. Jest średniej wielkości drzewem. Nasiona tej rośliny zawierają 33-36% oleju. Jest on wykorzystywany przez ludność Indii do garbowania skór oraz do produkcji mydła, świec.

 

Olej karnaja ma złoto-brązową barwę, charakteryzuje się umiarkowaną lepkością. Dzięki temu że szybko się wchłania wykorzystuje się go w kosmetykach.

Olej z nasion Pongamia zawiera 5-6% flawonoidów, których głównym składnikiem jest furanoflawonoid o nazwie karanijn. Kwas linolowy (61,65%) i kwas oleinowy (18,52%) to kwasy tłuszczowe obecne w oleju karanja. Innymi składnikami są pongapin, pongaglabrone, kanjone, ovalitenone, glabrin. Ekstrakt z nasion jest skuteczny w leczeniu opryszczki, świerzbu. Właściwości antyoksydacyjne oleju oraz jego działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe pozwoliło zająć roślinie Pongam należne miejsce w medycynie naturalnej. W skryptach ajurwedyjskich nazywana jest rośliną wiecznie zieloną. Znajduje również zastosowanie w produktach owadobójczych i agrochemicznych – pestycydach, ponieważ skutecznie kontroluje wzrost gospodarczo ważnych szkodników upraw, takich jak mączlik, mszyce, wciornastki, gąsienice i skoczki.Olej karanja, w pielęgnacji skóry jest używany w leczeniu egzemy, łuszczycy, wrzodów skóry, łupieżu, a jego właściwości antyseptyczne i antybakteryjne pozwalają na wspomaganie leczenia ran oraz trądziku. Łamliwe i zniszczone włosy również można zregenerować przy pomocy ekstraktu Karanja.

Olej karanja stosuje się także w kremach anti – aging. 

Magdalena Kolenda

Źródła

http://psf.lifescifeed.com/fulltext/PSF-2012-002-013.pdf

Chopade V V, Tankar A N, Pande V V, Tekade A R, Gowekar N M, Bhandari S R, Khandake S N. Pongamiapinnata: Phytochemicalconstituents, traditionaluses and pharmacologicalproperties: A review. Int J Green Pharm 2008;2:72-5

http://jmm.sgmjournals.org/content/38/4/262.short

http://sphinxsai.com/july-sept_2010_vol2.3/pharmtech/pharmtechvol2.3july-sept210/PT=62%20%20_2054-2059_.pdf

http://www.ijppsjournal.com/Vol5Issue2/4595.pdf

http://search.proquest.com/docview/863270405?accountid=48272

KOMENTARZE
Newsletter