Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kolorowa kąpiel, czyli kosmetyki dla dzieci do zabawy podczas kąpieli
Kolorowa kąpiel, czyli kosmetyki dla dzieci do zabawy podczas kąpieli
Są dzieci, które wręcz płaczą kiedy trzeba się iść wykąpać, są też takie, które wpadają w histerię jeśli trzeba wyjść z wanny. Z pomocą dla rodziców i opiekunów w tych trudnych chwilach przychodzą firmy kosmetyczne wypuszczając na rynek co raz to nowsze produkty, aby tylko umilić dzieciom czas w kąpieli, a rodzicom dać chwile wytchnienia.

Rodzice, prześcigają się w kreatywności żeby sprawić kilkulatkowi przyjemną kąpiel. Kupują zabawki, akcesoria do kąpieli, które i tak w większości przypadków po kilku dniach idą w kąt.  Do pomocy mogą także wykorzystać kosmetyki. Produkty te barwią wodę, tworzą wielką ilość piany, czy też pachną jak guma do żucia. Oto krótki przegląd kosmetyków do zabawy podczas kąpieli dostępny na rynku.

 

Sole do kąpieli

Produkty te barwią wodę, świetnie pachą, ale i pienią się. W produktach dobrych firm znaleźć można naturalne barwniki i kompozycje zapachowe, związki chemiczne, które pomagają uzupełnić warstwę lipidową skóry zwiększając jej odporność na czynniki drażniące. Pozbawione są także agresywnych dla skóry surfaktantów. Produkty te przygotowywane są na bazie soli morskiej zapewniając dziecku miłe wrażenia, ale także są przy tym bezpieczne dla skóry. Sole do kąpieli dla dzieci dostępne na rynku mają zapachy owoców takich jak np. jagoda, malina, mandarynka, pomarańcza.

 

Musujące tabletki

Kolejnym produktem, który barwi wodę do kąpieli dostępnym na rynku są musujące tabletki. Tabletka taka po wrzuceniu do wody rozpada się barwiąc wodę na czerwono, żółto, niebiesko lub fioletowo. Dla dzieci dużą atrakcją jest już sam proces musowania tabletki i zmiany barwy wody. Rozpad tabletki spowodowany jest reakcją wodorowęglanu sodu z wodą. Preparaty te zawierają barwniki spożywcze nie barwiące ani skóry dziecka, ani wanny. Niektóre z preparatów dostępnych na rynku wzbogacone są o ekstrakty z roślin, w tym ekstrakt z melisy.

 

Kolorowe pianki

Pod tym hasłem znaleźć można preparaty do zabawy i kąpieli, które występują w postaci piany.

Specjalna formuła preparatu pozwala na formowanie z piany dowolnych kształtów. Prócz dobrej zabawy rozwija wyobraźnię i kreatywność dziecka. Pianki dostępne na rynku mają kolor biały, niebieski i różowy.

Są to produkty testowane dermatologicznie. W celu uzyskania pianki podobnie jak w przypadku pianek do golenia czy depilacji produkt należy wstrząsnąć przed użyciem i za pomocą aplikatora wycisnąć dowolną ilość na dłoń. Zaleca się stosować je w temperaturze pokojowej. Preparaty te zawierają propelenty takie jak propan i butan, stąd ważne jest zapoznanie się z ich użytkowaniem i przechowywaniem.

 

Mnóstwo piany, czyli pianotwory, żele i płyny do kąpieli

Nie tylko dorośli lubią kąpiel z dużą ilością piany. Dla dzieci piana unosząca się na wodzie stanowi nie lada atrakcję i źródło zabawy. Do wytworzenia piany rodzice mogą zastosować żele i płyny do kąpieli.

Preparaty te bardzo często dostępne są na rynku w oryginalnych opakowaniach np. w kształcie świnki peppy, angry birds, spidermenów, księżniczek lub po prostu klasyczny pojemnik oklejony jest folią zawierającą np. postać minionków, misiów, księżniczek, autek i innych postaci przyciągających wzrok dziecka. Cechą wspólną tych preparatów jest duża zawartość środków powierzchniowo czynnych, które w dużych stężeniach kumulują się właśnie w pianie mając niekorzystny wpływ na skórę dziecka. Mogą ją nadmiernie wysuszać, podrażniać i powodować uczulenia. Wybierając te preparaty warto zwrócić uwagę na ich skład.

Pianotwory są dość nowym produktem. Przypominają trochę kapsułki do prania lub do zmywarki.  W przeźroczystym opakowaniu z foli rozpuszczalnej w wodzie znajduje się kolorowy płyn o zapachu limonki, pomarańczy czy truskawki. Po umieszczeniu go w wannie z wodą tworzy, tak jak jego nazwa wskazuje, wielką ilość piany. Niestety odnotowano wiele przypadków poparzeń oczu po zabawie z tym produktem. W jego składzie znajduje się bardzo silny surfaktant SLS, czyli Sodium Laureth Sulfate oraz Propylene Glycol (glikol propylenowy). Oba te składniki ze względu na działanie drażniące błony śluzowe nie powinny być stosowane w preparatach dla dzieci. Dodatkowo rodzice informują na portalach dla rodziców, że dziecku kapsułki pękły w rękach zanim te umieściło je w wodzie.

 

Olejki do kąpieli z witaminami

Mieszanina olejów roślinnych z dodatkiem witamin A i E, umieszczona jest w żelowych opakowaniach w kształcie zwierzątek. Wadą tego produktu niewątpliwie jest to, że na pierwszy rzut oka przypominają kapsułki do łykania. Woda po ich aplikacji daje wrażenie tłustej.

 

Kąpiel w glucie, galarecie

Jeśli piana i kolorowa woda to mało dla Twojego dziecka, możesz spróbować zamienić wodę w glutowatą, galaretowatą ciecz. W tym celu należy wsypać gotowy proszek do wanny z wodą i wymieszać, odczekać 5-20 minut i kąpiel gotowa. Producenci reklamują swój produkt jako bezpieczny, przebadany dermatologicznie, niezawierający składników drażniących, sztucznych substancji zapachowych i konserwantów. „Gluty” są dostępne na rynku w kolorze niebieskim i zielonym. W celu usunięcia resztek preparatu po kąpieli dodaje się do niego neutralizator. Głównym składnikiem gluta jest poliakrylan sodu, barwniki i substancje zapachowe. Poliakrylan sodu wchłaniając wodę pęcznieje.

 

Uwaga! Ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa

Opisane produkty nadają się dla dzieci powyżej 3. roku życia. Należy je stosować wyłącznie pod opieką dorosłych, unikać kontaktu z oczami i nie stosować na podrażnioną skórę, nie pozwalać dziecku bawić  się opakowaniem. Produkty mimo wspaniałych zapachów owoców nie nadają się do spożycia. Producenci zalecają unikanie kontaktu z dywanami, meblami, ubraniami, gdyż może powodować przebarwienia. W przypadku zaobserwowania reakcji alergicznej powinno się zaprzestać stosowania. Produkty należy przechowywać z dala od źródeł ognia, ciepła i nie wystawiać na działanie promieni słonecznych.

Źródła

1. Kolorowa kąpiel, dostępne on line: 10.03.2017

http://www.zabawkowicz.pl/zabawka/40,kolorowa-kapiel.html

2. Tinti – pastylki koloryzujące wodę, dostępne on line: 10.03.2017

http://www.calineczka.pl/sklep/tinti-pastylki-koloryzujace-wode-sztuk-p-9890.html

3. Glibbi Żelkowa kąpiel, kolorowa galaretka, dostępny on line: 10.03.2017

https://www.toysplanet.pl/product-pol-1800219449-Simba-GLIBBI-Zelkowa-KOLOROWA-Galareta-do-kapieli-PINK.html

4. Pianka do zabawy, dostępne on line: 10.03.2017.

https://www.douglas.pl/douglas/productbrand_895070.html?trac=pl.02d.zan.2017-03.nexeps.flat.000001&nsctrid=v01MTQyMTExMjExMTExMTExMTEwMTQyMTkwNzAwMDAwMDcxNDg5MDQ5MDQ3Y3ZuZDlwbDIyNzQ4NDA1MzE4MTEyNTEyMDIyMTI5NDY0MjEyOTQ2NA&prodid=895070&wt_cc2=2129464

KOMENTARZE
Newsletter