Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jak walczyć z atopowym zapaleniem skóry?
13.11.2012

Choroby alergiczne, na które cierpi około 30-40% populacji na całym świecie stanowią obecnie poważny problem zdrowotny. Intensywnie badana jest skuteczność probiotyków w profilaktyce i leczeniu chorób alergicznych, w tym atopowego zapalenia skóry. Latopic (preparat probiotyczny) obecny na polskim rynku to pierwszy krok w walce z alergią pokarmową i atopowym zapaleniem skóry.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą, nawrotną dermatozą zapalną. Symptomami tej choroby są rozległe zmiany skórne, o charakterze wyprysku i świądu. Częstość występowania w krajach uprzemysłowionych wynosi 20%, z czego 3 krotny wzrost miał miejsce w ciągu ostatnich kilku dekad. W Polsce na tę chorobę cierpi blisko 4,7% dzieci w wieku od 3 do 18 lat i 1,4% dorosłych. Hipoteza mikrobiotyczna rozwoju atopii zakłada, że zaburzenia w  zespole mikroorganizmów jelitowych niemowlęcia mogą indukować tolerancję immunologiczną i w dalszej kolejności przyczynić się do rozwoju choroby. Od dawna wiadomo, że stabilna kompozycja mikroorganizmów jelitowych może zostać przywrócona poprzez przyjmowanie probiotyków, czyli żywych mikroorganizmów, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na stan zdrowia gospodarza. Na chwilę obecną najczęściej właściwości probiotyczne wykazują szczepy bakterii z rodzaju Lactobacillus, Bifidobacterium oraz Streptococcus. Na polskim rynku probiotykiem zalecanym w atopowym zapaleniu skóry jest Latopic, zawierający trzy opatentowane szczepy liofilizowanych bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus.

 

Aby lepiej zapoznać się z probiotykiem Latopic zadaliśmy kilka pytań Pani Agacie Chechelskiej kierownikowi produktu w firmie BIOMED SA..

 

Może na początku wyjaśni nam pani czy probiotyk Latopic zapobiega czy leczy atopowe zapalenie skóry?

Latopic® stosujemy wspomagająco w leczeniu AZS. Probiotyk ten zmniejsza objawy atopowego zapalenia skóry, wpływa na szybszy rozwój tolerancji na białka mleka krowiego oraz na zahamowanie marszu alergicznego. U dzieci, u których zastosowano Latopic® dwukrotnie zmniejszyła się częstość zachorowań na spastyczne zapalenie oskrzeli oraz potrzeba stosowania leków przeciwhistaminowych. Latopic® warto również zastosować profilaktycznie, gdy pozostali członkowie rodziny są alergikami.

Jaka jest przeżywalność bakterii z rodzajuLactobacillus, ile z tego mld faktycznie jest           w stanie przetrwać w przewodzie pokarmowym dziecka?

Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że szczepy zawarte w Latopic® są oporne na niskie pH oraz na sole żółci.  W stanie aktywnym docierają do jelita cienkiego w ilości wystarczającej do wywołania efektu probiotycznego.

Czy jest to jedyny jak dotąd produkt na polskim rynku, który podaje się dzieciom z atopowym zapaleniem skóry?

Latopic® to jedyny na polskim rynku produkt, który posiada szczepy przebadane na polskich dzieciach w alergii pokarmowej. Badania naukowe pokazały, że działanie tego samego probiotyku w różnych krajach jest odmienne. Dlatego w alergii należy stosować tylko takie probiotyki, które mają badania kliniczne przeprowadzone w kraju, w którym będą stosowane. Jedynym takim probiotykiem jest właśnie Latopic.

Czy obecnie są prowadzone badania potwierdzające skuteczność probiotyku Latopic w leczeniu atopowego zapalenia skóry, czy jest to produkt potwierdzony dostateczną liczbą badań klinicznych?

Oczywiście Latopic® posiada badania kliniczne, które wykazują jego skuteczność i bezpieczeństwo.  Obecnie prowadzone są dalsze badania.

 

Dziękuję za rozmowę

 

Rozmawiała Kamila Klajman

 

Literatura:

www.latopic.pl

Roży A., Jaguś P., Chorostowska-Wyminko J. 2012. Rola probiotyków w profilaktyce i leczeniu chorób alergicznych. Pneumonol Alergol Pol 80 (1): 65-76.

Kuna P. Atopowe zapalenie skóry (AZS) http://www.jakowicki.pl/doc/Atopowe_zapalenie_skory_3.pdf

KOMENTARZE
Newsletter