Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Rytuał picia herbaty znany jest od kilku tysięcy lat i wywodzi się ze starożytnych Chin. Dla chińczyków herbata jest najbardziej powszechnym napojem nie tylko dzięki walorom smakowym, ale także ze względu na fakt, że posiada nieoceniony wpływ na nasz umysł, ciało, zdrowie i samopoczucie. Długą listę cennych składników odżywczych otwierają antyoksydanty, które działają odmładzająco, zapobiegając procesom starzenia.

 

 

Istnieje wiele rodzajów herbaty. Zarówno czarna, zielona, jak i biała herbata pochodzą z tej samej rośliny o nazwie Camellia sinensis. Różnica polega jedynie na sposobie obróbki liści. Natomiast herbata popularnie zwana „czerwoną” to tak naprawdę zupełnie inny rodzaj naparu pochodzącego z czerwonokrzewu afrykańskiego.

 

Odmładzający napar

Biała herbata jest najmniej przetworzoną postacią herbaty, przez co zawiera najwięcej składników odżywczych, między innymi przeciwutleniaczy (zwłaszcza polifenoli). Jedna filiżanka naparu zawiera ich tyle, ile 12 szklanek soku pomarańczowego. Posiada więc najsilniejsze właściwości antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe. Walcząc z wolnymi rodnikami redukuje objawy starzenia takie jak zmarszczki i poprawia ogólną kondycję skóry. Działa również pobudzająco, wspomaga koncentrację, redukuje skutki stresu i napięcia, dzięki czemu pozytywnie wpływa na nastrój.

 

Herbata na skórę

Wyciąg z białej herbaty wykorzystywany jest coraz częściej w produkcji kosmetyków, ponieważ czyni skórę gładką, miękką, elastyczną i nawilżoną. Związki zawarte w białej herbacie hamują aktywność elastazy i kolagenazy - enzymów rozkładających odpowiednio elastynę i kolagen w skórze, poprawiając jej jędrność i elastyczność. Jest polecana szczególnie w lecie, ponieważ działa orzeźwiająco i stanowi ochronę skóry przed skutkami promieniowania słonecznego, tym samym zmniejsza ryzyko doznania poparzeń słonecznych. Biała herbata koi podrażnienia, a okład na skórę można z łatwością przygotować samemu. Wystarczy nasączone ciepłym naparem płatki kosmetyczne położyć na kilka minut na twarz.

Równie popularną herbatą w kosmetyce jest herbata zielona, która wydaje się mieć jeszcze więcej dobroczynnych właściwości dla skóry. Dzięki dużej zawartości katechin pomaga w zwalczaniu trądziku i pryszczy. Ponadto właściwości przeciwzapalne zielonej herbaty pomagają zmniejszyć zaczerwienienie i zapalenie skóry powodowane przez trądzik. Zielona herbata idealnie sprawdza się również w walce z opuchlizną i cieniami pod oczami.

 

Herbata na włosy

Mniej mówi się o wpływie zielonej herbaty na włosy. Podobnie jak biała herbata, wzmacnia cebulki włosów, zapobiegając ich wypadaniu, chroniąc przed łupieżem. Jeśli szukamy naturalnych sposobów na wzmocnienie swojego jasnego koloru włosów, rozwiązaniem jest biała herbata, której napar zmieszany z henną nada włosom złocistą barwę.

 

Pogromca tłuszczu

Herbata czerwona charakteryzuje się specyficznym smakiem i aromatem. Pomaga walczyć z nadwagą, obniża poziom cholesterolu we krwi, reguluje przemianę materii i pracę przewodu pokarmowego, wzmacnia wątrobę oraz oczyszcza organizm. Osobom dbającym o linię poleca się również zieloną herbatę, gdyż zawarte w niej polifenole stymulują procesy trawienne i przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej.

 

Na pobudzenie lub rozluźnienie

Bardzo ciekawym rodzajem zielonej herbaty jest matcha, którą można kupić w formie proszku. Podczas jej picia, przyjmujemy nie tylko wyciąg, ale także całe sproszkowane liście. Dostarczamy tym samym ogromną ilość drogocennych substancji, przez co nazywana jest najzdrowszą herbatą świata. Wyróżnia ją duża zawartość kofeiny - jej ilość zawarta w liściach jest porównywalna do ilości kofeiny w ziarnach kawy. Matcha dostarcza naszemu organizmowi energię stopniowo, dlatego pijąc ją nie musimy obawiać się nagłego spadku siły. Jednak aby uzyskać taki efekt, należy parzyć herbatę od 2 do 3 min., gdyż przedłużenie tego czasu daje zupełnie odwrotny skutek. Po 5-7 min. parzenia sproszkowana matcha (i każda inna zielona herbata) wykazuje właściwości odprężające, uspakajające, zmniejszające stres i stabilizujące nastrój. Jeśli smak matchy nie zachęca, alternatywą jest herbata czarna - najpopularniejszy i najczęściej wybierany gatunek herbaty, która również zawiera stosunkowo dużą ilość kofeiny.

 

Herbata dobra na wszystko

Każda herbata charakteryzuje się swoimi specyficznymi właściwościami, jednak wszystkie posiadają niezwykłe działanie prozdrowotne. Redukują skutki stresu, palenia papierosów, nadużywania alkoholu i oczyszczają organizm z różnych toksyn dostarczanych z powietrzem i dietą. Chronią przed rozwojem wielu chorób, przedłużają młodość, wspomagają koncentrację i wpływają na dobrą kondycję całego organizmu.

KOMENTARZE
news

<Luty 2018>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
3
4
Newsletter