Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ftalany, parabeny oraz Triklosan- kontrowersyjne składniki receptur kosmetycznych
30.12.2008
Pytania dotyczące  bezpieczeństwa szeregu składników kosmetycznych ,w 2008 roku,  w sposób szczególny dotyczyły  ftalanów,  parabenów  oraz triklosanu.
Naciski wywierane przez National Research Council a także organizacje ekologiczne, wzywają do dalszego przeprowadzania badań dotyczących niepożądanego działania powyższych substancji.

 Ftalany

Wiele związków , które pod względem chemicznym, zaliczane są do ftalanów, znajduje zastosowanie jako środki utrwalające zapach oraz plastyfikatory.

Ftalany takie jak MEP, MMP ,MIBP, znalazły się wśród składników kosmetyków dzieci , takich jak zasypki, szampony czy lotiony. Badania przeprowadzone przez naukowców  z Uniwersytetu Stanu Waszyngton w Seattle  , udowodniły, że ftalany przenikają do organizmu dziecka.

Zdaniem autorów pracy, odkrycie to jest niepokojące, gdyż - jak dowodzą wcześniejsze badania - ftalany mogą powodować zaburzenia hormonalne i zakłócać rozwój płciowy. Ponadto mogą uszkadzać wątrobę oraz nerki i wywoływać reakcje alergiczne. Podejrzewa się je nawet o działanie rakotwórcze.  [1]
 

Parabeny

Stosowane jako konserwanty, parabeny, spotykają się z nieustanna krytyką na arenie europejskiej, szczególnie we Francji.

Kampania  francuskiego stowarzyszenia ochrony zdrowia(French health association), koncentrując się na "toksycznym koktajlu"   tych związków, znajdujących się w produktach przeznaczonych dla   dzieci ,doprowadziła do rozmów z ministrem zdrowia , których efektem są  dalsze badania, a  także wprowadzenie nowych  etykiet i oznakowań  niektórych produktów, potencjalnie niebezpiecznych   dla kobiet w ciąży i małych dzieci.

Europejskiego stowarzyszenia handlu(The European trade association) odpiera te zarzuty, twierdząc , że tylko cztery parabeny są używane w kosmetykach na rynku europejskim i wszystkie cztery zostały zbadane i uznane za  bezpieczne przez  SCCP(the Scientific Committee on Consumer Products ).

Triklosan

Krytyka stosowania tego składnika w kosmetykach i produktów higieny osobistej pochodzi z obu stron Atlantyku

W lipcu tego roku wiele organizacji ochrony zdrowia utworzyło  lobby przeciwko wszystkim nie-medycznym zastosowaniom triklosan'u i triclocarbon'u

Lobby  twierdzi, że przeprowadzone badania naukowe potwierdzają szkodliwe działanie triklosanu- składnik ten może przyczyniać się do podrażnień i raka skóry czy zaburzeń równowagi układu hormonalnego.

Przemysł   chemiczny ponownie poparł wykorzystanie tego składnika, stwierdzając, nie ma przekonywujących dowodów, które sugerowałyby,  że triklosan jest szkodliwy dla ludzi, jak również wskazując, że może on odegrać nieocenioną rolę w ochronie przed potencjalnymi patogenami.

W Europie, w odpowiedzi na badania sugerujące składnik może być toksyczny dla szczurów laboratoryjnych,  firma Ciba stwierdza, że poziom triklosan'u stosowanego  w produktach higieny osobistej jest  znacznie mniejszy   w porównaniu do tego, jaki  wykorzystano w badaniu szczurów laboratoryjnych.


Źródło: PAP - Nauka w Polsce [1]
Cosmetic design Europe [2]
KOMENTARZE
Newsletter