Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Rośliny wykorzystywane w kosmetyce – część II
28.05.2013

W pierwszej części artykułu zostało opisane wykorzystanie roślin w leczeniu suchości skóry oraz w chorobie skóry jaką jest egzema, a także w trądziku. Natomiast w poniższym artykule zostały poruszone kwestie związane z przeciwdziałaniem  starzeniu się skóry za pomocą różnych roślin i ziół. Również stany zapalne skóry, a także łupież mogą być leczone za pomocą produktów zawierających w swoim składzie wyciągi roślinne.


Przeczytaj również:

Rośliny wykorzystywane w kosmetyce – część I.


Leczenie przeciwzmarszczkowe

Starzenie się skóry charakteryzuje się cieńszą i pomarszczoną warstwą naskórka wraz z pojawieniem się linii, szczelin i bruzd. Efekty starzenia się skóry związane są z zwiększonym przepływem krwi w skórze  i pojawianiem się wolnych rodników, które są wysoce reaktywnymi cząsteczkami powodującymi degenerację komórek oraz tkanki. Zbadanymi ziołami oraz roślinami stosowanymi w produktach kosmetycznych są:

  • Żeń-szeń (Panaxginseng): aktywujemetabolizm skóry i przepływ krwi, zmniejsza keratynizację, nawilża i zmiękcza,łagodzi zmarszczki i wzmacnia skórę.
  • Zielona lub czarna herbata: zawiera polifenole takiejak katechiny, które neutralizują wolne rodniki.
  • Wyciąg z pestek winogron (Vitisvinifera): zawiera procyjanidyny z silnym przeciwutleniaczem. Również przydatny i wykorzystywany w preparatach kosmetycznych przeznaczonych do rozjaśniania skóry.
  • Koenzym Q10: ubichinon oczyszczony zmateriału roślinnego, ma właściwości silnie przeciwzmarszczkowe.

 

Leczenie przeciwzapalne

Zapalenie jest wspólną cechą w wielustanach patologicznych skóry. Stąd też kontrolowanie stanów zapalnych jest istotne dla zdrowia. Jeżeli chodzi o stany zapalne występujące na skórze i minimalizowanie tych dolegliwości zostały przebadane następujące rośliny i zioła:

  • Koniczyna łąkowa (Trifolium pretense) zawieraizoflawony, jest szeroko stosowanaw preparatach przeznaczonych do pielęgnacji i łagodzenia oparzeń słonecznych wynikających ze zbyt długiej ekspozycji skóry na słońcu
  • Rumianek (Matricariarecutita): aktywnymiskładnikami są flawonoidy, apigenina ibisabolol (hamują leukotriens). Rumianek jest wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym w różnych formach, jako ekstrakt, nalewka, wywar itd.
  • Kozieradka (Trigonellafoenum): nasionatej rośliny mają silne działanie przeciwzapalne.
  • Jojoba (Buxuschinensis): płynny woskzawierający różne kwasy tłuszczowe, ma przede wszystkich działanie przeciwzapalne, ale również jest przeciwutleniaczem oraz ma właściwości przeciwbakteryjne.
  • Korzeń lukrecji (Glycyrrhizaglabra): substancją czynną jest glicyryzyna.

 

Ochrona skóry

Wiele produktów kosmetycznych jest formułowanych w celu ochrony skóra przed egzogennymi czynnikami środowiska szkodliwymi dla zdrowia człowieka. Przebadane rośliny, które są stosowane w kosmetykach z przeznaczeniem do wyżej wymienionego celu to:

  • Aloes (Aloebarbadensis): ma szerokie zastosowanie jako przeciwutleniacz, środek przeciwzapalny, a także przyspiesza gojenie się ran.
  • Owies: hydrolizowane białka lub beta-glukan owsa stanowią niezwykle skuteczny środek nawilżający i ochronny.

 

Leczenie łupieżu

Łupież jest chorobą skóry głowy, która charakteryzuje się łuszczeniem skóry, co spowodowane jest zmniejszeniem się ilości lipidów, ceramidów i kwasów tłuszczowych w skórze, a to z kolei prowadzi do podatności skóry głowy na infekcje bakteryjne i grzybicze. Radzą sobie z tym kosmetyki, które w swoim składzie mają wyciągi z poniższych ziół i roślin:

  • szałwi (Salviaofficinalis),
  • rozmarynu,
  • tymianku,
  • czosnku,
  • orzecha.

 

Opracowała: mgr. inż. Dominika Andrys

Bibliografia:

  1. Arct J., Pytkowska K. Leksykon surowców kosmetycznych, Warszawa 2010.
  2. Barel A.O., Paye M., Maibach H.I. Handbook of Cosmetic Science and Technology, 2001.
  3. Glinka R., Glinka M. Receptura kosmetyczna z elementami kosmetologii, tom I, Łódź 2008.
  4. Marzec A. Chemia kosmetyków. Surowce, półprodukty, preparatyka wyrobów, Toruń 2005.
  5. Mrukot M., Kosmetologia receptariusz, Kraków 2006.
KOMENTARZE
news

<Lipiec 2018>

pnwtśrczptsbnd
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter