Radiofrekwencja (fale radiowe) w kosmetologii

Radiofrekwencja (fale radiowe) w kosmetologii

Radiofrekwencja to promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości fal radiowych, tzn. od 3Hz do 3THz. Fale radiowe mogą być wytwarzane przez prąd zmienny i w szerokim zakresie częstotliwości stosowane są od dawna w wielu dziedzinach życia. Znalazły one zastosowanie również w kosmetologii, głównie w zabiegach nieinwazyjnego odmładzania skóry oraz redukcji tkanki tłuszczowej.

W zabiegach kosmetologicznych wykorzystuje się fale radiowe (RF) wysokiej częstotliwości, najczęściej 0,5-7MHz. Głębokość wnikania promieniowania przez skórę jest tym mniejsza, im wyższa jest częstotliwość fali. Zabiegi z wykorzystaniem radiofrekwencji opierają się na wywołaniu efektu termicznego w tkance. Urządzenia stosowane przy wykonywaniu tego typu procedur wyposażone są w elektrody, między którymi przepływa prąd oraz specjalne systemy chłodzące, ewentualnie żele nanoszone na skórę, które chronią ją przed oparzeniem. Badania wykazały, że kilkakrotne przejście głowicą emitującą fale radiowe o niższej energii w danym obrębie skóry, daje lepsze efekty terapeutyczne niż jednorazowe zastosowanie fali o wyższej energii.

 

Jak pod wpływem fal radiowych powstaje ciepło?

Zabiegi radiofrekwencji wykorzystują efekt podgrzania tkanek, który powstaje w wyniku przepływu przez skórę prądu wysokiej częstotliwości. Działania zewnętrznego, zmiennego pola elektromagnetycznego powoduje ruch jonów w tkance. Poruszające cząsteczki ocierają się o siebie i wywołują emisję ciepła endogennego. Urządzenia wykorzystywane w kosmetologii zazwyczaj podnoszą temperaturę do około 40- 45°C. Tworzenie się ciepła jest większe w tkankach zawierających dużą ilość elektrolitów niż w takich, które zawierają ich mniej.

 

Efekt termiczny w tkankach zależny jest od kilku czynników:

 częstotliwości fal radiowych,

 natężenia prądu,

 oporu stawianego przez tkankę,

 zawartości elektrolitów w tkance,

 czasu działania energii.

 

Fale radiowe dzielimy na:

 Monopolarne – w takiej konfiguracji występują dwie elektrody. Jedna z nich, elektroda bierna (uziemiająca), styka się z ciałem pacjenta. Druga emituje promieniowanie o częstotliwości fal radiowych, które dociera przez ciało do elektrody biernej. Głębokość

i obszar podgrzania w tej metodzie jest większy niż w pozostałych.

 Bipolarne – przy takim układzie mamy dwie elektrody czynne, które umieszczone są blisko siebie, najczęściej na jednej głowicy. Energia przepływa między elektrodami, a także pod nimi. Głębokość wnikania fali zależy od odległości elektrod od siebie i jest ściśle określona, zazwyczaj jest to 1-4mm.

 Multipolarne – taki układ zawiera przynajmniej 3 elektrody, z których jedna pełni rolę elektrody dodatniej, pozostałe są ujemne. Multipolarne fale radiowe są kombinacją elektrod mono- i bipolarnych.

 

Zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych stosowane są głównie w dwóch działach kosmetologii: odmładzaniu i redukcji tkanki tłuszczowej.

 

Mechanizm odmładzania:

Ciepło wytworzone w skórze pod wpływem fal radiowych powoduje, w zależności od czasu i mocy działania, skrócenie i zagęszczenie kolagenu lub jego częściową denaturację. Z wiekiem, włókien kolagenowych w skórze właściwej jest coraz mniej. Ulegają one rozciągnięciu, a ich struktura staje się nieuporządkowana. Podgrzanie skóry skutkuje ponownym napięciem włókien kolagenowych oraz stymulacją fibroblastów do tworzenia nowego kolagenu i elastyny. Wytworzenie ciepła w tkankach powoduje dodatkowo rozszerzenie naczyń krwionośnych, przez co poprawia się odżywienie i utlenienie skóry, a także jej metabolizm. W efekcie skóra jest bardziej jędrna, a zmarszczki ulegają spłyceniu.

 

Zabiegi odmładzające z zastosowaniem fal radiowych wykorzystuje się głównie w celu:

 spłycenia zmarszczek,

 poprawienia owalu twarzy,

 redukcji obrzęków pod oczami,

 redukcji podbródka,

 uniesienia opadających powiek,

 likwidacji obwisłych policzków.

 

Mechanizm redukcji tkanki tłuszczowej:

Wytworzone przez fale radiowe ciepło indukuje w tkance tłuszczowej proces selektywnej termolipolizy, który prowadzi do rozkładu trójglicerydów, zawartych w adipocytach, na wolne kwasy tłuszczowe i glicerol. Dodatkowo obserwowane jest zwiększone krążenie krwi oraz przyspieszenie metabolizmu, co skutkuje redukcją tkanki tłuszczowej.

 

Zabiegi takie wykorzystuje się przede wszystkim w celu:

 konturowania ciała,

 redukcji cellulitu,

 zmniejszania obwodu poszczególnych partii ciała,

 obkurczania i ujędrniania skóry ciała.

 

Kto bezwzględnie nie powinien poddawać się zabiegom radiofrekwencji?

 osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca i wszelkimi metalowymi implantami w ciele,

w okolicy zabiegowej,

 kobiety w ciąży i karmiące,

 osoby chore na nowotwory oraz do 5 lat po leczeniu promieniowaniem jonizującym,

 osoby z zaburzeniami czucia oraz zaburzeniami krążenia obwodowego.

 

Zabiegi z użyciem fal radiowych są ciągle ulepszane i modyfikowane, a także kojarzone

z innymi metodami, aby dawać lepsze efekty. Często wykorzystywanymi połączeniami są:

 IPL + RF, czyli połączenie intensywnego, pulsacyjnego źródła światła i radiofrekwencji. Fale radiowe mają na celu wzmacnianie działania IPL. Takie połączenie stosowane jest między innymi przy epilacji czy usuwaniu przebarwień.

 Frakcyjna RF mikroigłowa, czyli połączenie mikroigieł z falami radiowymi. Dzięki mikronakłuwaniu skóry, fala radiowa może łatwiej i szybciej penetrować w głąb skóry. 

Vacuum + RF, czyli wykorzystanie podciśnienia do zassania fałdu skórno-tłuszczowego i wykonania masażu oraz efektu termicznego fal radiowych.

 

Arleta Stanek

Komentarze

Piszesz jako
Gość
captcha
Przepisz proszę tekst z obrazka powyżej
biantenergy (Gość)
00:44 14.01.2017
экономичное электрическое отопление дома <a href=http://montazh-elisa.ru/goroda/sergiev-posad.html>замена отопления сергиев посад</a> установка канализации раменскоеобслуживание котельных в голицыно <a href=http://moskva-elisa.ru>разработка индивидуального проекта помещения</a> монтаж котла гепардмонтаж батарей отопления высоковсккак проводить отопление в частном доме видео <a href=http://otoplenie-elisa.ru/elektricheskoe-otoplenie.html>отопление электрическим теплым полом</a> обслуживание водоснабжения красногорск <a href=http://santeh-elisa.ru/lytkarino.html>монтаж и замена радиаторов отопления в лыткарино</a> монтаж котла буран минимонтаж канализации многоквартирном доме <a href=http://ustanovka-elisa.ru/losino-petrovskij.html>отопление лосино-петровский</a>
biantotoplenie (Gość)
09:08 11.01.2017
монтаж электрического котла <a href=http://montazh-elisa.ru/shosse/kalujskoe-shosse.html>монтаж отопления калужское шоссе</a> проектирование отопления в рузе <a href=http://moskva-elisa.ru>установка выгребных ям септиков дренажных колодцев</a> отопление частного дома без газа и электричества на водороде <a href=http://otoplenie-elisa.ru/roshal.html>монтаж отопительного оборудования в рошали</a> расчет отопления в многоквартирном доме <a href=http://santeh-elisa.ru/аprelevka.html>монтаж и замена радиаторов отопления в апрелевке</a> монтаж парового котла <a href=http://ustanovka-elisa.ru/vybor-teplogo-pola.html>теплые полы</a>
nikola (Gość)
09:13 29.12.2016
A na czym polega ten zabieg Accent Prime III?
MARZENA (Gość)
16:33 27.12.2016
Chuda angel factory to dawny beautymed. Dorota jezeli chodzi o accent prime III to wlasnie tam ( angel factory) mozesz wykonac sobie zabieg
dorota (Gość)
16:38 21.12.2016
Szukam opinii na temat accent prime III. Czy ktoś może słyszał gdzie można to wykonać?
chuda (Gość)
11:36 3.12.2016
Czy angel factory to dawna klinika beutymed?
kolorowa (Gość)
19:41 30.11.2016
do Zosi- jesli masz problem z podbrodkiem to nie czekaj! idz! polecam! dzis robilam wlasnie w angelu i jestem w szoku, ze juz po pierwszym zabiegu sa takie efekty!! jestem przeszczesliwa! wykupilam sobie pakiet 6, bo najbardziej sie cenowo oplaca, a po takiej serii to juz koniec z opadnietym i nieladnym podbrodkiem!
Zosia (Gość)
11:15 24.11.2016
Mam podobny problem z podbrodkiem. Ile zabiegow wykonalas? Ursynow jest lokalizacja bardzo mi odpowiadajaca, moze skusze sie na wizyte do tego angel factory, o ktorym pisalyscie. Jeszcze nigdy tam nie bylam
Sandra (Gość)
10:07 21.11.2016
U mnie sprawdził się zabieg accent reform z użyciem fali radiowej. Miałam obwisly podbródek i dało sie to wyprowadzic właśnie tym zabiegiem. Polecam klinike angel factory na ursynowie. Na pewno tam wrócę jeszcze.
waw (Gość)
11:08 15.11.2016
niestety ja mam oparzenia na twarzy drugie stopnia po Frakcyjna RF mikroigłowa najciekawsze jest to że nie piekło twarzy w miejscu późniejszych oparzeń Czemu????
gosc2016 (Gość)
17:26 14.11.2016
Ja na zbiegi fala radiowa chodze do angel factory. Polecam.
Michalinka (Gość)
23:11 7.09.2016
Dla mnie fale radiowe dużo zmienily. A wszystko zaczęło się od wizyty w Salonie Urody Gabriel w Pruszczu
Maja73 (Gość)
13:56 19.08.2016
Godnym polecenia miejscem w Warszawie, do wykonania zabiegu falami jest QClinique - http://www.qclinique.pl/zabiegi/zabieg-fal-radiowych-rf
MaVi (Gość)
08:53 5.08.2016
Czy posiadanie implantów zębowych wyklucza taki zabieg
EwaB (Gość)
14:05 19.02.2016
boldtm (Gość)
16:23 23.06.2015
Tytuł artykułu to jakaś makabra jest! Kalka z angielskiego (i to jeszcze niedokładna) mająca brzmieć profesjonalnie, a przecież w nawiasie napisano po ludzku ten termin i czego mu brakuje?
hdhdh (Gość)
16:55 9.06.2015
Witam, czy karmienie piersią faktycznie jest przeciwskazaniem do zabiegu RF? Jesli tak to dlaczego? pozdrawiam
wojtex (Gość)
08:04 21.11.2014
Zacytuję: "Wytworzone przez fale radiowe ciepło..." Moja wiedza wskazuje, że nie powinno zachodzić zjawisko wytwarzania ciepła poprzez mechanizm oddziaływania fal radiowych z powłokami elektronowymi, to znaczy np ze skórą. Fale radiowe mogą wpływać na zachowanie się niektórych jąder atomowych (z niezerowym spinem), ale nie powłok elektronowych. Jeśli jednak następuje wydzielanie się ciepła, to nie za sprawą fal radiowych a innych częstości fal elektromagnetycznych generowanych przez nadajnik, np. mikrofal. Cała sprawa wygląda na nieporozumienie.
Basia76 (Gość)
10:44 3.11.2014
Usuwałam rozstępy po ciąży u dra Wasiluka i nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania zabiegu RF mikroigłowej podczas karmienia piersią.
odp (Gość)
13:40 25.11.2013
Witam, wpływ promieniowania elektromagnetycznego na rozwój ciąży jest stale badany i nie jest jednoznacznie potwierdzone jego szkodliwe oddziaływanie. Niemniej jednak są podejrzenia o szkodliwym wpływie fal radiowych na płód oraz częstotliwość poronień. Dlatego, ze względów bezpieczeństwa, istnieją zalecenia, aby w okresie ciąży nie wykonywać zabiegów fizykalnych, bez bezwzględnych wskazań zdrowotnych, szczególnie tych wykonywanych w obrębie brzucha.
Natek (Gość)
23:11 23.11.2013
Witam,
Chciałam się dowiedzieć, skąd wynikają przeciwskazania do radiofrekwencji u kobiet w ciąży i karmiących?

Film na dziś

Kwartalnik_lg
Współpracujemy z: grey_thumb_torimex grey_thumb_jci_pol_logo grey_thumb_Pollena_Aroma_pe_ne_logo grey_thumb_wessling_logo grey_thumb_LOGO_POLSERVICE grey_thumb_mtz grey_thumb_246878_220015428026896_4210934_n__1_ grey_thumb_nowe_logo_dksh1