Nowoczesne metody usuwania owłosienia- laser czy IPL?

Nowoczesne metody usuwania owłosienia- laser czy IPL?

Definicja depilacji zmieniała się na przestrzeni lat, co wynikało z odkrywania coraz to nowszych technik usuwania owłosienia. Poza tradycyjnymi metodami, które do dziś są stosowane, takimi jak: rozjaśnianie włosów, golenie, usuwanie za pomocą wosku, depilatora, lub substancji chemicznych stosowane są metody bardziej skuteczne, dające długotrwałe efekty. Ostatnio bardzo popularne w gabinetach kosmetologicznych stały się zabiegi usuwania zbędnego owłosienia za pomocą fotodepilacji- laserów oraz IPL (Intense Pulsed Light). Pomimo, iż zasada działania obydwu urządzeń jest taka sama (oba generują światło), istnieją istotne różnice między długością generowanych fal świetlnych, a co się z tym wiąże także z selektywnością oddziaływania na części składowe komórek w skórze właściwej. Pacjenci, bądź klienci salonów kosmetycznych często są nieświadomi tych różnic. Zatem która z wymienionych metod, IPL czy depilacja laserowa jest skuteczniejsza? O czym powinien wiedzieć pacjent, zanim zdecyduje się na wybór jednej z tych metod oraz jakie są różnice pomiędzy depilacją przy użyciu lasera i IPL – o tym w poniższym artykule.


Przeczytaj również:

Anty-aging czy nawilżający ? - co o skuteczności kwasu hialuronowego mówią testy in vivo?

Blizny i ich leczenie


Depilacja a epilacja

W gabinetach kosmetycznych można spotkać się z dwoma pojęciami, które są często mylone- depilacja i epilacja. Pierwsza z nich polega na tymczasowym usunięciu zbędnego owłosienia za pomocą metod mechanicznych bądź chemicznych. Natomiast druga- epilacja uznawana jest za trwałe usunięcie owłosienia za pomocą specjalistycznych urządzeń, takich jak laser lub IPL. Zgodnie z definicją FDA trwała redukcja włosów oznacza „długoterminową ustabilizowaną redukcje włosów wzrastających po zastosowaniu leczenia”. Nie należy zatem spodziewać się likwidacji owłosienia na stałę. Usunięte laserowo włosy mogą zacząć odrastać po upływie 2-3 lat, a czasem nawet roku. Jednak nowo powstałe owłosienie jest znacznie delikatniejsze, cieńsze i rzadsze, ponieważ niektóre mieszki włosowe uległy trwałemu zniszczeniu. Trwałość zabiegu zależy od wykorzystania możliwie maksymalnej energii lasera. Parametry te są jednak bardzo trudne do ustalenia ze względu na czynniki osobnicze, takie jak typ skóry (rodzaj cery), zawartość barwnika we włosie, ich grubość, faza wzrostu, w jakiej znajduje się włos oraz szereg innych czynników. Mając na uwadze skuteczność zabiegu należy przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo i zdrowie pacjenta.

Systemy laserowe

Wprowadzenie w 1994 roku systemów laserowych do usuwania nadmiernego owłosienia stało się przełomem w tej dziedzinie. Obecnie jest to jedyna metoda długotrwałego zniszczenia mieszków włosowych oraz struktur około mieszkowych, odpowiedzialnych za ich ponowny wzrost. Najczęściej stosowane są lasery diodowe (810nm). Rzadziej stosuje się neodymowo - yagowe (YAG:Nd, 1064 nm), rubinowe (694nm) oraz aleksandrytowe (755 nm). Zasada działania lasera oparta jest na zjawisku selektywnej fototermolizy. Polega ono na zamianie światła emitowanego przez laser w ciepło absorbowane przez melaninę- barwnik zawarty we włosie. Wyjaśnia to przyczynę nieskuteczności lasera w przypadku włosów jasnych, zawierających małe ilości barwnika. Zachodzi wówczas koagulacja struktur mieszka włosowego, przy jednoczesnym oszczędzeniu tkanek otaczających. Nie zostało jednak do końca wyjaśnione, która część mieszka włosowego ulega zniszczeniu. Dominuje jednak pogląd, że dystrofię mieszka i trwałą utratę włosa powoduje całkowite uszkodzenie niezróżnicowanych komórek macierzystych zwanych „zgrubieniami” (ang. bulge) znajdujących się poniżej gruczołu łojowego i komórek łodygi włosa. Niezróżnicowane komórki macierzyste włosa, zwane z ang. „bulge” oraz brodawka włosa odpowiadają za wytworzenie nowego włosa anangenowego. Budowę anatomiczną włosa wraz z zaznaczoną „bulge” przedstawia ryc.1.

Ryc.1 Budowa anatomiczna włosa.

Znaczenie cyklu wzrostu włosa dla efektów depilacji laserowej

Efektywność zabiegu jest warunkowana tym, czy zostanie on przeprowadzony gdy włos znajduje się w odpowiedniej fazie cyklu, czyli w anagenie. Na włosy znajdujące się w którejkolwiek z pozostałych dwóch faz laser nie zadziała. Z tego powodu zabiegi depilacji laserowej należy powtarzać kilkakrotnie (średnio od 3 do 7 razy) w odstępach około 6-7 tygodni. Czas, jaki dzieli pacjenta od kolejnego zabiegu jest przeznaczony na przejście włosa w fazę anagenu, czyli wzrostu. W związku z tym całkowite usunięcie włosów po pierwszym zabiegu nie jest możliwe.

Cykl włosowy obejmuje następujące fazy:

 • Anagen (faza wzrostu włosa)- w obrębie skóry głowy mieszek włosowy znajduje się w fazie anagenu przez około 2-3 lata, natomiast w obrębie innych partii ciała czas ten jest skrócony.
 • Katagen (faza inwolucji, czyli przejściowa) – trwa od 2 do 4 tygodni. Charakteryzuje się obkurczeniem cebulki i brodawki włosowej, a następnie zanikiem mieszka włosowego.
 • Telogen (faza spoczynku)- trwa od 2 do 4 miesięcy. Następuje wówczas przemieszczenie pozbawionego w pigment włosa w kierunku powierzchni skóry. Po wypadnięciu włosa cały cykl zaczyna się od nowa.

Znaczenie doboru parametrów do zabiegu (długość fali, czas trwania impulsu, gęstość energii)

Podczas zabiegu kosmetolog dobiera 3 parametry, w zależności od rodzaju zabiegu i cery pacjenta. Nie należy porównywać wartości liczbowych tych parametrów dla różnych typów urządzeń, tzn. są one charakterystyczne dla danej firmy produkującej lasery.

Długość fali

Światło lasera pochłaniane jest przez różne rodzaje barwników skórnych (chromoforów). Podstawowymi są melanina i oxyhemoglobina. Wraz ze wzrostem długości fali zmienia się absorpcja energii przez te chromofory. Idealnym rozwiązaniem przy zabiegu depilacji jest wysoka absorpcja dla melaniny zawartej w mieszku włosowym przy możliwie najmniejszej absorpcji dla hemoglobiny znajdującej się we krwi. Warunki te spełniają lasery generujące długości fali od ok. 700 nm do 1000 nm.

Zależność między długością fali, a absorpcją światła jest odwrotnie proporcjonalna. Absorpcja światła laserowego przez chromofory jest tym mniejsza, im większa jest długość fali. Dla melaniny jest to zakres od 400 do 1000 nm, natomiast dla hemoglobiny występuje silna absorpcja w zakresie 400- 500 nm. W związku z tym użycie laserów emitujących w zakresie 700- 1000 nm pozwala ominąć zakres absorpcji fali dla hemoglobiny, co chroni przed niepożądaną koagulacją innych komórek skóry.

 Natomiast zależność między długością fali, a głębokością penetracji w głąb skóry jest wprost proporcjonalna. Do skutecznego usunięcia włosa wystarczy penetracja rzędu 3-4 mm. Głębsze przenikanie światła zwiększa ryzyko koagulacji tkanek otaczających włos.

Czas trwania impulsu (Pulse duration)

Jest to bardzo ważny parametr z punktu widzenia różnych typów cery (zabarwienia skóry). Dzięki wydłużeniu czasu trwania impulsu możliwe jest przeprowadzenie zabiegu u pacjentów z ciemniejszą karnacją (wyższym fototypem skóry), unikając jej oparzenia. Jest to możliwe dzięki szybszemu schładzaniu się tkanek otaczających, niż samego mieszka włosowego. Im ciemniejsza karnacja, tym dłuższy czas trwania impulsu.

Gęstość energii (Fluence)

Parametr ten oznacza moc przypadającą na jednostkę powierzchni (J/cm2) i warunkuje siłę promieni lasera. Zakres mocy wynosi od 10 do 80 J/cm2, a jego wielkość ustala się na podstawie koloru usuwanych włosów. Im włosy są ciemniejsze, czyli mają więcej barwnika, tym gęstość energii powinna być mniejsza.

Podstawowe różnice między laserem, a urządzeniem IPL (Intense Pulsed Light)

Laser generuje jedną, konkretną, selektywną długość fali. Natomiast światło w urządzeniu IPL generowane jest przez lampę ksenonową, a następnie przechodzi przez układ filtrów. Brak tutaj jednej, konkretnej długości fali, emitowany jest ich zakres od 420 do 1200 nm. Przez brak selektywności w wyborze długości fali istnieje niebezpieczeństwo pokrycia się emitowanych długości fal z zakresem absorpcji światła przez hemoglobinę, tj. 400- 500 nm. Nie są one tak skuteczne w depilacji, jak lasery. Stosuję się je natomiast z powodzeniem w zabiegach fotoodmładzania.

Urządzenie IPL nie jest laserem i nie należy mylić tych dwóch nazw!

Wskazania do wykonania zabiegu laserowego

Głównym wskazaniem do wykonania depilacji laserowej są schorzenia, takie jak hirsutyzm, czyli nadmierny porost włosów o charakterze typu męskiego, stwierdzany u dzieci lub kobiet, wywołany androgenami. Innym schorzeniem jest hypertrychoza, czyli nadmierne owłosienie, do którego dochodzi w wyniku przekształcenia jasnych włosów mieszkowych w grube, ciemne włosy terminalne. Kolejnym wskazaniem do depilacji laserowej jest zapalenie mieszków włosowych oraz tzw. wrastanie się mieszków włosowych. Jednak większość osób decyduje się na zabieg ze względów estetycznych, bądź kosmetycznych.

Jak przygotować się do zabiegu

Pierwszy zabieg poprzedzony jest konsultacją, podczas której wykonywana jest próba laserowa. Jeżeli  odczyn skóry jest prawidłowy  po 15 minutach można wykonać zabieg. Czesto jednak działania niepożądane widać po upływie kilku godzin i próba laserowa na niewiele się zdaje. Należy pamiętać, że zabiegi depilacji laserowej są bolesne i towarzyszy im uczucie „kłujących igieł”. Na godzinę przed zabiegiem można zastosować kremem EMLA znieczulający miejscowo. Na co najmniej miesiąc przed zabiegiem nie należy opalać się i korzystać z solarium, stosować leków fototoksycznych, do których należą tetracykliny i retinoidy (tretinoina, isotretinoina), a także roślin światłouczulających, jak dziurawiec. Należy zrezygnować z używania kremów zawierających duże stężenia retinolu i kwasów AHA. Skuteczność zabiegu zmniejsza mechaniczne usuwanie włosów minimum 4 tygodnie przed zabiegiem.

Zasady bezpieczeństwa podczas zabiegu

Zabieg depilacji laserowej może być wykonywany przez lekarzy lub przeszkolonych kosmetologów. Podczas zabiegu, zarówno pacjent, jak i osoba wykonująca zabieg obowiązkowo powinny mieć okulary ochronne! Jest to niezwykle ważne dla ochrony oczu przed szkodliwym światłem lasera.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

 •  ciąża
 •  padaczka
 •  skłonność do przebarwień
 •  żylaki
 •  bielactwo, łuszczyca – w fazie aktywnej choroby
 •  bardzo świeża opalenizna (do 4 tygodni)
 •  preparaty z retinoidami (Izotek, Curacne, Roaccutane, NeoTigason)- należy przestać używać na 1 miesiąc przed zabiegiem
 •  zioła (dziurawiec, nagietek), także niektóre preparaty odchudzające
 •  depilacja mechaniczna na 1 miesiąc przed zabiegiem
 •  kolor włosów - włosy rude i siwe (nie zawierają brązowej melaniny)
 •  Peelingi  (do 1 tygodnia przed zabiegiem).

Objawy niepożądane

W rzadkich przypadkach mogą wystąpić stany zapalne wywołane efektem termicznym (oparzenie) oraz przebarwienia.

 

Do zabiegu depilacji laserowej należy podejść rozsądnie, przestrzegając zaleceń przed zabiegiem oraz zasad bezpieczeństwa. Nie należy także spodziewać się bezbolesnego zabiegu oraz 100% redukcji owłosienia. Jednak w porównaniu z zabiegami IPL depilacje laserowe są bardziej długotrwałe i bezpieczniejsze, ze względu na selektywny wybór długości fali oraz możliwość precyzyjnego dobrania pozostałych parametrów w zależności od fototypu skóry pacjenta.

 

Monika Krzyżostan

Artykuł napisany na podstawie własnej wiedzy praktycznej zdobytej przy pracy z laserem diodowym oraz literatury:

Ambroziak M., Szymańczyk J., Langner A., Błaszczyk M., Systemy laserowe w leczeniu nadmiernego owłosienia, Dermatologia Estetyczna, Vol.3, nr 6/ 2001

Komentarze

Piszesz jako
Gość
captcha
Przepisz proszę tekst z obrazka powyżej
FelixM (Gość)
11:58 20.01.2017
Kto chce zarobic w necie kilka $$$$ dziennie?? Metoda jest prosta i dziala, poszukajcie sobie w google: jak kosic kase na adfly
Kathie87 (Gość)
16:39 29.11.2016
Wykonuje zabiegi laserem diodowym we Wrocławiu obok Sky Tower w Klinice medycyny estetycznej. Miałam 3 zabiegi na pachy i bikini. Efekty naprawdę super, na bikini proponuję znieczulenie bo zabieg przyjemny nie jest ale uwazam ze warto. Wlosy ktore teraz rosna sa przerzedzone i cienkie. Polecam
Jadziaa (Gość)
18:30 17.11.2016
Ja ostatnio byłam na tym zabiegu metodą epilfree i powiem wam że jest lepsza niż laser. Tańsza i bezbolesna włoski o wiele wolniej odrastają.
MatyldA (Gość)
11:02 16.11.2016
Jeśli depilacja to dla mnie też tylko laserowa i to w sprawdzonym profesjonalnym salonie. chodzę ostatnio do drlegrand.pl bo mają nowoczesne lasery przez co zabieg jest na prawdę bezbolesny.
bibi88 (Gość)
01:58 14.11.2016
IPL rządzi! Mam domową wersję od Panasonic i jest super. Jak się cieszę, że zarzuciłam zwykły depilator na rzecz tego urządzenia.
Alka (Gość)
23:07 7.09.2016
Myślę, że najbezpieczniejsza jest epilacja przy użyciu lasera diodowego, który wyposażony jest w czytnik poziomu melaniny w skórze np. taki: http://www.beautyduty.pl/zabiegi/epilacja-vectus/
miroklo
10:04 29.07.2016
Według mnie najlepiej wypadają zabiegi metodą IPL o których możecie poczytać między innymi tutaj:
http://estetykaodchudzanie.pl/kosmetologia/ipl-fotoodmladzanie
dora (Gość)
16:01 23.07.2016
Mój depilator ipl jest rewelacyjny używałam go przed wakacjami i efekty przerosły moje oczekiwania. Nie zgadzam się z poniższymi opiniami, ze nie działa, może to zależy od sprzętu...
NQGZLD (Gość)
13:39 22.06.2016
Finka88, zgodzę się, ja od początku byłam nastawiona na laser, bardzo chciałam sprawdzić tego Vectusa. Poszłam w Warszawie, do Beauty Duty, podoba mi się to, że laser dostosowuje się do karnacji, ja mam jaśniutką, więc bałam się poparzenia, ale nie, wszystko jest ok.
Finka88 (Gość)
16:21 17.06.2016
Nie dajcie się zwieść że IPL działa lepiej niż lasery diodowe bo to bzdury! (GOŚĆ O NICKU I2PL) Pracowałam na laserze diodowym i na urządzeniu IPL i zdecydowanie polecam lasery diodowe- efekty 1000% lepsze
Kaja (Gość)
22:17 9.05.2016
Lepsze efekty ponoć można uzyskać przy wykorzystaniu Dual Laser SPTF+ dzięki zastosowaniu prostokątnego impulsu światła. Mimari dystrybutor tego urządzenia podaje, że energia dawkowana jest w sposób jednolity, ciągły, bez rozbijania na pod-impulsy, a prostokątny kształt impulsu udało się uzyskać dzięki zastosowaniu systemu podwójnej lampy. Skutkuje to lepszymi rezultatami i bezbolesnymi zabiegami. Właśnie zastanawiam się nad inwestycją w to urządzenie do swego gabinetu. Czy, ktoś z Was używa lub miał zabieg wykonywany tym urządzenie?
Magdalena (Gość)
15:29 1.04.2016
Laserowe usuwanie owłosienia http://www.wydepiluj.pl nie wpływa negatywnie na funkcje organizmu, stosowane lasery działają powierzchniowo przy długości fali 800 nm. Włosy po użyciu lasera nigdy nie odrastają, ponieważ wiązki energii są pochłaniane przez barwnik włosów
ewa2
15:46 7.03.2016
U mnie metoda epilfree jak na razie jest najskuteczniejsza włoski odrastają zdecydowanie wolniej. Sam zabieg jest bezbolesny i trwa kilka minut. Na początku chodziłam co jakiś czas na zabiegi raz na nogi raz na pachy itd. a teraz tylko tak dla przypomnienia
Jola (Gość)
10:21 22.01.2016
W Łodzi jest studio urody na ul. Niciarnianej 9 niedaleko przychodni Widzew. Byłam na 3 zabiegach depilacji, został ostatni Bardzo fajne miejsce, miła obsługa, ceny są w porządku i sprzęt mają dobry, a nawet powiedziałabym bardzo dobry! Nic nie bolało, trwało naprawdę krótko a efekt widoczny jest po pierwszym zabiegu. Naprawdę szczerze polecam ten gabinet i sprzęt na jakim pracują.
Weronika2015 (Gość)
09:31 17.11.2015
Metoda fajna, koleżanka zastosowała i efekty są naprawdę świetne. A jeśli ktoś sądzi, że zostało zawarte tutaj zbyt mało informacji to zapraszam na http://www.royalbeautyclinic.pl/depilacja-laserowa Poza tym w internecie jest mnóstwo artykułów na ten temat. Dodam tylko, że moja kumpela miała 5 zabiegów w przypadku depilacji nóg, laserem diodowym LightSheer Duet.
Lucja (Gość)
18:44 5.08.2015
Jak kogoś na to stać to ma fajnie :p ale nie kazdrgo stać, wiec szuka innych metod. ja uzywam depilatora panasonica i nie mam problemu z koniecznością częstej depilacji. Srednio jest to raz na miasiac wiec chyba nie za czesto - dla porownanai jak golilam sie maszynką to musiałam to robic co 3 dzień...
Lidka (Gość)
14:31 8.07.2015
Ja mam w swoim salonie laser polskiej produkcji (http://pczk.com.pl/laser-e-light-ipl-rf-bi-polar.html) i jak na razie sprawuje się bardzo dobrze. Klientki sobie chwalą efekty końcowe zabiegów, a mnie cieszy ich satysfakcja. Opłacało się zainwestować w solidny sprzęt.
gaga (Gość)
10:15 3.06.2015
ipl to gówno!!! Ja robiłam zabiegi tym sprzętem bez efektów!!! dopiero potem trafiłam do Kosmedica i tam Pani wykonywała mi zabiegi lqaserem light sheer duet i efekt jest zdumiewający po 4 wizytach(łydki+bikini). Polecam wybrać sie do sprawdzonego gabinetu,ze sprawdzonym sprzętem(serwisowanym)bo oszustów nie brakuje. Akurat mój gab.jest rekomendowany przez głównego przedstawiciela laserów,jako sprzęt serisowany!!! to bardzo ważne.
wojtek (Gość)
01:44 2.06.2015
Jestem facetem i chciałbym usunąć włosy z pleców. Mam pytanie - czy działanie lasera nie uszkodza włosów na głowie. Mam to szczęście że nie łysieje jak na razie. Czy laser działa miejscowo - czy ogólnie.
JuliJa (Gość)
00:00 16.05.2015
ja też jestem za depilacją laserową i tak że zainwestowałam w swoje piękno w salonie kosmetycznym Laser Glamour w Łodzi. Po długiej diecie i ćwiczeniach zdecydowałam że należy mi się jakiś prezent. [...]
Vivienne (Gość)
23:25 27.04.2015
Ja jestem zdecydowanie za depilacją laserową. Po kilku wizytach w Laser Glamour w Łodzi [...] zapomniałam już, czym jest codzienne golenie. Teram może mikrodermabrazja korundowa .
Carmella (Gość)
00:56 17.03.2015
Ja zdecydowałam się na depilację laserową w Łodzi w Laser Glamour i efekty są świetne. Wprawdzie 6 razy odwiedziłam salon kosmetyczny, ale była to świetna inwestycja, ponieważ nie tracę już czasu na golenie, walkę z plastrami i wrastającymi włoskami.
naiwna (Gość)
13:33 20.01.2015
czy owłosienie faktycznie odrasta po upływie kilku lat od zabiegu
elizka41
23:40 15.01.2015
[...] byłam na zabiegu depilacji laserowej 5 razy. Efekt zero włosków od 3 miesięcy od ostatniego zabiegu. Oby tak dalej
olo (Gość)
16:58 11.01.2015
Paoola6, co do depilacji i epilacji to jest różnica i to zasadnicza, "depilacja" to usuwanie owłosienia np. plastrami, jest to po prostu wyrwanie włosa z cebulką i nic po za tym, po kilku tygodniach włos odrasta natomiast "epilacja" jest to trwałe usunięcie włosa poprzez " zabicie cebulki" i włosy które zostały potraktowane laserem już nie odrastają, więc zanim zaczniesz się doktorować to sobie poczytaj a nie pisz głupoty, ten artykuł bardzo mi się podoba w przeciwieństwie do niektórych wpisów ludzi którzy niestety nie mają pojęcia o czym piszą.
Mandy33 (Gość)
22:58 11.12.2014
Sama zamierzam udać się na depilację laserową w Łodzi do [...]  Mam jednak ogromne obawy dotyczące bólu. Czy jest on jakoś uzależniony od rodzaju lasera czy tylko indywidualnej wrażliwości?
Arek (Gość)
16:40 29.11.2014
Paoola6 - autorka wyraźnie napisała że artykuł napisany został na podstawie własnej wiedzy i doświadczeń. Zamiast pluć jadem poprostu napisz inny artykół w którym bedzie mozna skonfrontować twoją wiedzę z wiedzą innych.
k.wawrzczak@gmail.com_Katarzyna
15:09 10.06.2014
Witam serdecznie jakie sa objawy na oczy gdy okulary /google sa nieodpowiednie, tzn nie zakrywaja czy tez nie lokuja calkowicie oka , mianowicie poczdas zabiegu osunely sie mi one z oczu (zle dopasowane ) obecnie moje oczy mnie bola ,pieka i plamki widze . Okulary/google byly orginalne zakupione z maszyna i atestem . Szczeze nie wiem czy to wynik tego ze uzywajac googli nie uzywalam moich korekcyjnych okularow czy tez przez to jedno osuniecie sie okularow chroniacych podczas wystrzalu lasera na skore odleglosc jaka byla miedzy okiem a skierowanym impulsem na skore byla 60cm . Mam nadzieje ze wmiare wyjasnilam moje zapytanie . Dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam .K
Paoola6 (Gość)
13:27 31.01.2014
Duzo konkretnych info, ale widać, że osoba pisząca nie do końca zna się na rzeczy. Poczynając od nazewnictwa- słowo epilacja oznacza poprostu depilacje, tylko gdy w polsce pojawiły się lasery stwierdzono,że epilacja z ang epilation, będzie brzmiało bardziej nowocześnie. Oby dwa te słowa naprawdę oznaczają depilację.(nie ma epilacji w słowniku języka polskiego (choć jest wciąż uaktualniany, a takie artykuły jak ten utwierdzają w mylnym przekonaniu. Poza tym ilp wcale nie mają róźnych długości fal, istnieją też takie w których ustawia się wszystkie parametry itd. Pracuje i na dobrym ipl i diodowym, wcale nie jest diodowy ani bezpieczniejszy, ani lepszy. Niech Pani przez 5 lat popracuje na oby dwóch, a potem się wypowiada, a nie jakąś mylą teorię wprowadza, o językoznawstwie nie wspomne.

Film na dziś

Kwartalnik_lg
Współpracujemy z: grey_thumb_cnpkg_logo grey_thumb_Logo_pion grey_thumb_Test-Therm grey_thumb_image002 grey_thumb_aga_analytical-logo-rgb-jpg grey_thumb_logo_patpol_kancelaria_patentowa_PL_20140512 grey_thumb_012341417__1_ grey_thumb_logo_i4b