Działania (nie)pożądane bimatoprostu w odżywkach do rzęs

Działania (nie)pożądane bimatoprostu w odżywkach do rzęs

Rzęsy spełniają funkcję ochronną dla oka przed kurzem, zanieczyszczeniami i owadami. Niewątpliwie, są też walorem estetycznym, na który zwracają uwagę szczególnie kobiety, chcące by ich rzęsy były gęste i długie. By osiągnąć ten cel, panie coraz chętniej stosują odżywki a producenci prześcigają się w opracowywaniu nowych receptur i w składaniu czasami trudnych do zrealizowania obietnic. Faktem jest jednak, że stosowanie niektórych odżywek sprawia, że rzęsy wyglądają jak skrzydła motyla. Niestety, w parze ze spektakularnymi efektami mogą iść nieprzyjemne skutki uboczne.

 

 

Rzęsy osiągają długość 8-12 mm w liczbie 150-250 na górnej powiece i 6-8 mm w ilości 50-150 rzęs na dolnej. Cykl wzrostu włosa, trwający kilka miesięcy dzielimy na 3 podstawowe fazy: anagen, katagen i telogen.

Składy odżywek do rzęs

Odżywki do rzęs obecne na rynku różnią się składami i ceną. Producenci, umieszczają w swoich produktach ekstrakty i oleje roślinne, witaminy, peptydy a także substancje syntetyczne. Te, które zawierają surowce pochodzenia roślinnego są znacznie tańsze, jednakże często trzeba bardzo długo czekać na jakiekolwiek efekty. Coraz większą popularnością cieszą się odżywki z tajemniczym składnikiem o nazwie bimatoprost. Osoby cierpiące na jaskrę lub nadciśnienie wewnątrzgałkowe bez problemu rozszyfrują, że bimatoprost jest substancją czynną zawartą  w ich kroplach do oczu. Obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego następuje poprzez zwiększenie odpływu cieczy wodnistej z oka. Zaobserwowano, że efektem ubocznym stosowania bimatoprostu w kroplach do oczu jest nadmierny wzrost długości rzęs. Fakt, ten wykorzystali producenci kosmetyków, opracowując skuteczną odżywkę na porost rzęs o mniejszym stężeniu substancji czynnej niż to występuje w leczniczych kroplach.

Działanie pożądane bimatoprostu

Bimatoprost przedłuża fazę aktywnego wzrostu włosa - fazę anagen. Dłuższy czas trwania wzrostu sprawia, że rzęsy osiągają znacznie większy rozmiar. Stosując odżywkę, trzeba być cierpliwym, ponieważ pierwsze efekty pojawiają się po kilku tygodniach. Jednakże, w przypadku tych kosmetyków cierpliwość popłaca. Skuteczność jest na tyle duża, że preparaty zawierające bimatoprost stosowane są przez osoby walczące z problemem łysienia oraz przez pacjentów, którzy utracili rzęsy po chemioterapii. Należy zdawać sobie sprawę, że efekt przedłużonych rzęs po zastosowaniu odżywki nie pozostanie na zawsze. Po odstawieniu kosmetyku, gdy długie włoski przejdą kolejno fazę katagen i telogen, rzęsy wrócą do pierwotnego wyglądu.

Bimatoprost to substancja aktywna, będąca syntetyczną pochodną prostaglandyn – hormonów, które występują naturalnie w naszym organizmie. Dowiedziono, że analogi prostaglandyn pozytywnie wpływają zarówno na fazę cyklu wzrostu włosa, która trwa 30 dni, jak i na fazę stacjonarną. Dzięki temu odżywki do rzęs zawierające bimatoprost nie tylko stymulują wzrost rzęs, zwiększając ich ilość, długość i poprawiając grubość, ale także wzmacniają ich kondycję i pogłębiają naturalny kolor.

Działania niepożądane bimatoprostu

W związku z tym, że bimatoprost jest lekiem, to podobnie jak inne substancje lecznicze, posiada również swoje efekty uboczne. Poza nadmiernym wzrostem i ściemnieniem rzęs, czyli pożądanymi rezultatami stosowania odżywki, wywołuje wiele działań niepożądanych. Może powodować między innymi: przekrwienie spojówek, świąd, stany zapalne rogówki i spojówki, uczucie pieczenia i podrażnienia oczu, łzawienie, pogorszenie ostrości widzenia, ból oka i głowy, wzmożoną pigmentację tęczówki (barwnej części oka) oraz skóry wokół oczodołu, wynikającą ze zwiększenia zawartości melaniny w melanocytach. Ciemnienie skóry wokół oka powinno ustać po kilku tygodniach lub miesiącach od zaprzestania stosowania bimatoprostu, jednak inne efekty uboczne, takie jak zmiany zabarwienia tęczówki, mogą mieć charakter trwały. Bimatoprost praktycznie nie wchłania się po zaaplikowaniu na skórę, w związku z czym nie wykazuje ogólnoustrojowych efektów ubocznych, nie wpływa istotnie na ciśnienie tętnicze oraz na rytm pracy serca oraz nie wywołuje interakcji z innymi lekami. Jak zatem stosować odżywkę do rzęs, by nie narazić się na działanie niepożądane bimatoprostu i jakie są przeciwwskazania? Odżywkę do rzęs należy stosować po dokładnym oczyszczeniu skóry wokół oczu. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które cierpią na przewlekłe choroby narządu wzroku, jak jaskra lub zauważyły wokół oczy podrażniania lub zaczerwieniania. Wówczas najlepszym wyjściem będzie konsultacja ze specjalistą, która pomoże zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych działań. Odżywkę z bimatoprostem należy stosować raz dziennie, najlepiej wieczorem. Unikajmy kontaktu preparatu z gałka oczną. W takim wypadku należy delikatnie przepłukać oko ciepłą wodą. Z odżywki niestety zrezygnować powinny kobiety w ciąży i podczas karmienia piersią, pacjenci w trakcie chemioterapii oraz osoby poniżej 18. roku życia. 
Należy podkreślić, że obecne na rynku odżywki do rzęs są przebadane i uznane przez dermatologów i oftalmologów za bezpieczne.

Komentarze

Piszesz jako
Gość
captcha
Przepisz proszę tekst z obrazka powyżej
mysza (Gość)
08:59 6.06.2016
Koralowiec nie zawiera bimatoprostu, tylko podobną substancje organiczna. Koralowca mają w swoim składzie takie odżywki jak: Xlash i MaxLash Advanced.
bazia (Gość)
19:10 11.05.2016
komentarz kwiata to kiepsko zakamuflowany post, ale sprawdziłam tę niesamowitą substancję z koralowca - jest to nic innego jak bimatoprost. Na rynku da się znaleźć tańsze odzywki z tym składnikiem, których producenci nie ściemniają o koralowcach
kwiat (Gość)
12:34 21.01.2016
Ja używałam odżywki Beautylash . Rzęsy stają się długie ,widoczne i odporne . Szybko przyspiesza porost rzęs. Tajemnica tkwi w karaibskim koralowcu Plexaura Homomalla . Substancja ta stymuluje cebulki skutecznie pobudza wzrost rzęs. Faza wzrostu istniejących rzęs wydłuża się a liczba odrastających włosków wzrasta . Bioaktywne substancje czynne pobudzają proces odbudowy i poprawiają strukturę oraz elastyczność rzęs. Pierwsze efekty widoczne są już po kilku tygodniach . Rzęsy będą wyglądać na dłuższe , pełniejsze i mocniejsze . Pojemność 4 ml. Aplikacja: Należy stosować serum raz dziennie , najlepiej wieczorem po dokładnym oczyszczeniu twarzy i okolic oczu. Nakładanie jest niezwykle proste , wystarczy nanieść na górnej i dolnej powiece u podstawy rzęs jednym pociągnięciem pędzelka . Skuteczność produktu opiera się na regularnym stosowaniu przez kilka tygodni . Jeśli aplikacja zostanie wstrzymana to przestanie być skuteczna . 1 butelka zawiera kuracje na okres od 4 do 5 miesięcy codziennego stosowania .

Film na dziś

Kwartalnik_lg
Współpracujemy z: grey_thumb_RHL_LOGO grey_thumb_covestro grey_thumb_metlertoledo grey_thumb_logo_Pl grey_thumb_amara-logo-male grey_thumb_Maximus_4_rgb grey_thumb_logo_biosell grey_thumb_13430364052491