Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
By wszystkie branże wiedziały, co to są nanomateriały
Naturalny, powstały przypadkowo lub wytworzony materiał zawierający cząstki w stanie swobodnym lub w formie agregatu bądź aglomeratu, w którym co najmniej 50 % lub więcej cząstek w liczbowym rozkładzie wielkości cząstek ma jeden lub więcej wymiarów w zakresie 1 nm – 100 nm O czym mowa? O nanomateriale.

Obserwuje się dynamiczny rozwoju nanotechnologii. Wiele produktów zawierających nanomateriały trafiło już na rynek europejski. Nanomateriały zapewniają możliwości techniczne i komercyjne, ale mogą stanowić zagrożenie dla środowiska, a także budzić obawy związane ze zdrowiem i bezpieczeństwem ludzi oraz zwierząt. -Nanomateriały wykorzystuje się w kosmetykach,  produktach spożywczych, jako zabezpieczenie surowców spożywczych, w pasach do zębów, bateriach, a także bardzo  powszechnie do produkcji odzieży np. dla płetwonurków-wyjaśnia dr inż. Marta Pawłowska.

 

Dokument Komisji Europejskiej MEMO/11/704 z 18 października 2011 r. stwierdza, że NANOMATERIAŁY NIE SĄ Z NATURY NIEBEZPIECZNE, ale nie wyklucza konieczności uwzględnienia szczególnych aspektów ryzyka. Różnorodność otrzymywanych i produkowanych Bardzo ważne jest zatem porozumienie przemysłu z jednostkami badawczymi po to, aby produkty wprowadzane do obrotu były dobrze zdefiniowane, zbadane i przede wszystkim bezpieczne dla zdrowia człowieka.

Nanomateriały są 10 x mniejsze od najmniejszych wirusów i 200 x mniejsze od najmniejszych bakterii. Artykuł  2/k rozp. 1223/2009/WE  uznaje, że nanomateriał oznacza nierozpuszczalny lub biotrwały i celowo wytworzony materiał posiadający co najmniej jeden wymiar zewnętrzny lub strukturę wewnętrzną w skali 1 do 100 nm.  Oparta jest ona na kryterium wielkości cząstek.

Produkty zawierające nanomateriały są wyłączone z uproszczonej procedury rejestracji. Komisja nie uwzględniła innych materiałów nanostrukturalnych, takich jak nanoemulsje, materiały nanoporowate lub nanokompozytowe. Rozporządzenie 1223/2009/WE w art. 19/g reguluje etykietę produktu, która musi zawierać nazwę materiałów, a następnie słowo (nano) w nawiasie.

{page_break}

Wg opini OECD, aby ocenić nanomateriał należy przeanalizować:

  • właściwości fizyczne
  • wielkość, kształt, powierzchnię właściwą
  • aglomerację
  • dystrybucję
  • morfologię powierzchni
  • strukturę (w tym krystalizację)
  • rozpuszczalność
  • skład nanomateriałów
  • chemie powierzchni
  • hydrofilowość / litofilność

 

                   krzemian warstwowy                               polimer

          mikrokompozyt                  nanokompozyt                       nanokompozyt

                                                   interkalowany                         eksfoliowany

 

W procesie rejestracji istotne są wszystkie narzędzia, na które zezwala Komisja Europejska. Jest to ważne, ponieważ wszystkie czynności i informacje należy dostarczyć przy rejestracji. Zbieranie informacji ma zapewnić bezpieczeństwo konsumenta. Wzrost świadomości o nano-bezpieczeństwie jest kluczowe do ochrony zdrowia ludzi i środowiska.  Temat nano jest włączony w projekt globalnego planu działania OECD, SAICM i UNITAR.

Źródła

http://zasoby.open.agh.edu.pl/~11sashot/strona.php?t=pm&h=nk&v=

http://ec.europa.eu/polska/news/111018_nano_pl.htm

KOMENTARZE
Newsletter