Bakuchiol - retinoid botaniczny i jego zastosowanie w kosmetykach anti-age

Bakuchiol - retinoid botaniczny i jego zastosowanie w kosmetykach anti-age

Istnieje szereg związków chemicznych mających podobną, ale nie identyczną strukturę chemiczną i właściwości w porównaniu z retinolem. Przykładem takiego związku jest bakuchiol, mający zalety retinolu, ale nie posiadający jego negatywnego działania. Czym jest bakuchiol i jakie ma zastosowanie?

 

Bakuchiol (Drupanol) jest meroterpenem, czyli związkiem chemicznym mającym częściowo strukturę terpenoidu, w klasie terpenofenoli. Jego wzór strukturalny przedstawiono na rysunku 1.

Rys.1. Wzór strukturalny bakuchiolu.

 

Związek ten jest retinoidem botanicznym znalezionym w roślinach Psoralea corylifolia  (Babći) i Otholobium pubescens, z których wydobywany jest m.in. w procesie ekstrakcji ditlenkiem węgla, w stanie nadkrytycznym. Jako surowiec stosuje się liście i nasiona. Rośliny te rosną w Azji, Afryce i w Środkowej Europie.

 

Niezwykłe właściwości bakuchiolu

Bakuchiol jest obiektem badań wielu naukowców. Jako związek występujący naturalnie używany był od wieków w Chinach i Indiach do leczenia różnych chorób zapalnych skóry, w tym egzem i podrażnień. Komisja FDA zakwalifikowała bakuchiol do 1. grupy co oznacza, że jest bezpieczny podczas stosowania.

Do najważniejszych właściwości leczniczych bakuchiolu można zaliczyć:

  • działanie przeciwnowotworowe (potwierdzone w badaniach przedklinicznych);
  • zapobieganie utracie masy kostnej;
  • działanie przeciwbakteryjne w stosunku do bakterii Gram-ujemnych i Gram-dodatnich – potrafi zahamować wzrost Streptococcus aureus, Streptococcus epidermidis i innych odpowiedzialnych za powstanie trądziku;
  • obniżenie ekspresji 5-α-reduktazy, co skutkuje wyraźnie zmniejszeniem produkcji serum;
  • działanie antyoksydacyjne;
  • zapobieganie utracie jędrności skóry poprzez zredukowanie elastazy i kolagenozy.

 

Bakuchiol w kosmetykach anti-age

Bakuchiol ma, podobnie jak retinol, działanie lekko złuszczające i normalizujące, dzięki czemu zniszczona i zrogowaciała warstwa naskórka zostaje zredukowana i naskórek staje się bardziej spoisty. Związek ten oddziałuje także na głębsze warstwy skóry – wzrasta liczba fibroblastów, zwiększa się produkcja kolagenu i elastyny. W rezultacie mamy jędrniejszą i elastyczniejszą skórę. Drobne zmarszczki znikają, a mimiczne ulegają spłyceniu. Bakuchiol i retinol powodują zmniejszenie rozmiarów komórek produkujących barwnik skóry – melanocytów i ilość melaniny, co pozwala na eliminacje przebarwień i poprawienie koloryty skóry. Zaletą bakuchiolu, w porównaniu do retinolu, jest brak efektów ubocznych podczas stosowania. Podczas stosowania preparatów z bakuchiolem nie występowało zaczerwienienie, suchość czy podrażnienie skóry obserwowane dla retinolu. Bakuchiol dodawany jest do kremów. Może też stanowić alternatywę dla peelingów chemicznych czy zabiegów mikrodermabrazji.

Kompleks bakuchiol-ekstrakt Ginko biloba-mannitol wspomaga efekty leczenia pacjentów z trądzikiem. Bakuchiol działa przeciwbakteryjnie i może być alternatywą dla antybiotykoterapii, zwłaszcza w przypadku szczepów o rosnącej oporności (Propionibacterium acnes).

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza - bądź pierwszy!
Piszesz jako
Gość
captcha
Przepisz proszę tekst z obrazka powyżej

Film na dziś

Kwartalnik_lg
Współpracujemy z: grey_thumb_logo_Pl grey_thumb_Cornelius-Logo-CMYK-4colvvvvvvvvvv grey_thumb_adara grey_thumb_metlertoledo grey_thumb_mirarosa_logo grey_thumb_biomer grey_thumb_logo_pl__1_ grey_thumb_sartorius