Alergie na składniki kosmetyczne – zapachy powodem alergii

Alergie na składniki kosmetyczne – zapachy powodem alergii

Coraz częściej u ludzi występują alergie wywołane stosowaniem kosmetyków. Wiele osób podatnych jest na uczulenia i alergie wywołane związkami zapachowymi dodawanymi do produktów kosmetycznych (według American Contact Dermatitis Group).

Związki zapachowe mogą być pochodzenia naturalnego, otrzymywane z roślin lub pochodzenia syntetycznego, otrzymywane w laboratoriach chemicznych. Mimo, iż znanych jest ponad 5000 chemicznych substancji zapachowych, można zidentyfikować do 95% pacjentów mających alergię na tylko 11 substancji zapachowych takich jak:  aldehyd cynamonowy, alkohol cynamonowy, geraniol, eugenol, izoeugenol, absolut z mchu dębowego, alkohol alfa- amylo cynamonowy, olejek z drzewa sandałowego, hydroksycytronelal, absolut z narcyza i olejek ylang-ylang .

Po wystąpieniu alergii pacjent powinien unikać produktów zawierających w swoim składzie substancje zapachowe. Jeśli ktoś jest wrażliwy tylko na jeden związek zapachowy lub kilka substancji, unikanie tych konkretnych zapachów umożliwi korzystanie z innych produktów. Niestety na opakowaniu kosmetyków widnieje tylko informacja o obecności w składzie substancji zapachowych, natomiast nie wiadomo jaki dokładnie to związek i tym samym uniemożliwia to uniknięcie poszczególnych, wywołujących alergie substancji zapachowych.

Jednym z przyczyn wywoływania alergii jest balsam Peru. Jest to naturalna mieszanina węglowodorów aromatycznych wytwarzana przez drzewa rosnące w Ameryce Środkowej (Myroxylon pereirae-Woniawiec balsamowy). Posiada przyjemny zapach wywodzący się z takich substancji jak cinnamein, kwas cynamonowy i wanilina. Poza ładnym, charakterystycznym zapachem można go użyć jako składnik przeciwbakteryjny oraz przeciwgrzybiczny. Balsam Peru zawiera również inne alergeny, takie jak kwas benzoesowy, octan benzylu, alkohol cynamonowy, alkohol koniferylowy, eugenol, aldehyd cynamonowy i methylcinnamate.

Co ciekawe, u pacjentów wrażliwych na balsam peruwiański stwierdzono, że występuje u nich również alergia na pewne przyprawy, pomarańcze, czekoladę oraz cynamon.

 

 

 

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza - bądź pierwszy!
Piszesz jako
Gość
captcha
Przepisz proszę tekst z obrazka powyżej

Film na dziś

Kwartalnik_lg
Współpracujemy z: grey_thumb_logo-podstawowe grey_thumb_logo-oligo grey_thumb_New_HSH_logo_web grey_thumb_Abo_logo grey_thumb_logo_radwag grey_thumb_novel_logo grey_thumb_Logo grey_thumb_sanlab_logo