Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wykorzystanie roślinnych kultur tkankowych w kosmetologii
20.09.2007
Podczas tegorocznego kongresu ‘Plants for Human Health in the Post Genomic Era’ w Helsinkach omawiano zalety otrzymywania substancji aktywnych z kultur komórek roślinnych.


Na konferencji zorganizowanej przez Phytochemical Society of Europe niemal 200-stu naukowców zaprezentowało swoje badania dotyczące nowej technologii i możliwości zastosowania roślin do produkcji białek.

Dr. Cornelia Schurch z Mibelle AG Cosmetics – szwajcarskiej firmy produkujacej kosmetyki, mówiła na temat możliwości produkcji komórek roślinnych na dużą skalę w celu wykorzystania ich w kosmetologii. „ Roślinne kultury tkankowe nie są jeszcze powszechnie stosowane w kosmetologii, ale mogą umożliwić rozwiązanie kluczowych problemów podczas produkcji kosmetyków” -powiedziała Schurch. Następnie omówiła projekt realizowany przez Mibelle AG Cosmetics we współpracy z University of Wadenswil, który został przeniesiony z laboratorium na skale produkcyjną. Schurch przedstawiła zastosowanie wysokociśnieniowej homogenizacji, która umożliwia rozkład komórek roślinnych i uwolnienie pożądanych składników, które są jednocześnie „pakowane” przez plynne nanoczasteczki.

Istotą roślinnych kultur tkankowych jest wzrost komórek w warunkach laboratoryjnych, co umożliwia uzyskanie wysokiej jakości produktów o określonym standardzie. Zaleta kultur komórkowych jest także brak ograniczeń związanych z sezonowością zbiorów. Czynnik ten nabiera znaczenia dla firm, ponieważ obecnie możemy zaobserwować ogromne zainteresowanie surowcami kosmetycznymi uzyskiwanymi z naturalnych  źródeł. Ponadto, jedynie bardzo mała część całej rośliny jest niezbędna do rozwoju kultury komórkowej, co jest niewątpliwą zaletą w przypadku zagrożonych gatunków.  Jest to szczególnie istotne, ponieważ coraz większa liczba firm interesuje się egzotycznymi źródłami składników aktywnych, takich jak rośliny z Amazonii i Afryki, co może zagrażać przetrwaniu tych roślin.

Kolejna zaleta kultur komórek jest fakt, iż mogą one być poddawane różnym manipulacjom jak np. naświetlanie UV lub traktowanie toksycznymi substancjami w celu zwiększenia produkcji pożądanego produktu. Co więcej, producenci mogą selekcjonować najbardziej produktywne linie komórkowe i modyfikować ich własności genetyczne w celu zwiększenia produkcji.

Tematyka roślinnych kultur tkankowych wykorzystywanych w kosmetologii została również poruszona przez hiszpańskich, rosyjskich i polskich naukowców podczas odbywającego się w dniach 7-12 września III Kongresu Biotechnologicznego w Poznaniu.

Źródło: cosmeticsdesign-europe.com

KOMENTARZE
Newsletter