Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ultradźwięki w kosmetologii
16.12.2011
Ultradźwięki w kosmetologii

 

Prawdziwy zawrót głowy można przeżyć kiedy udamy się na wizytę do salonu kosmetycznego. Lista wykonywanych zabiegów i dostępnych kremów przeciwzmarszczkowych, balsamów antycellulitowych lub też maseczek odżywających skórę jest długa, co nie ułatwia podjęcia nam decyzji dotyczącej wyboru którejkolwiek z propozycji. Zarówno w drogeriach, jak i salonach piękności możemy zdać się na wiedzę obecnych tam osób oferujących nam swoje usługi, jednakże wiąże się to zawsze z pewnym ryzykiem. Dobrze jest, jeżeli mamy przynajmniej ogólne pojęcie na temat nowości kosmetycznych. Jedną z nowocześniejszych metod upiększania jest wykorzystanie właściwości ultradźwięków. Zobacz, czym one są i przy jakich zabiegach się ich używa.

 

Co to są ultradźwięki?

 

Definiuje się je jako dźwięki, które są tak wysokie, tzn. posiadają tak dużą częstotliwość, że człowiek nie jest w stanie ich usłyszeć. Umowną granicą, jaką stanowi wartość, powyżej której dźwiękom nadawany jest przedrostek ultra, jest 10 GHz.

Warto zaznaczyć, że mogą one występować nie tylko dzięki sztucznemu ich wytworzeniu, lecz obecne są w stanie naturalnym i nierzadko służą komunikacji między zwierzętami.

Ultradźwięki obecnie wykorzystywane są w różnych dziedzinach życia. To właśnie dzięki nim możemy poznać dna oceanów, precyzyjne odległości albo obraz organów wewnętrznych człowieka. Coraz większym powodzeniem cieszą się również ultradźwięki w kosmetologii.

 

Zastosowanie ultradźwięków w kosmetyce

 

Te niesłyszalne dla nas dźwięki początkowo stosowane były wyłącznie w gabinetach kosmetycznych. Skóra wraz z postępującym procesem starzenia się robi się coraz suchsza i trudniejsze jest dostarczanie jej substancji odżywczych w postaci kremów albo maseczek. To właśnie wykorzystanie ultradźwięków w kosmetyce pozwala na zmiękczenie naskórka, a także poprawienie krążenia i metabolizmu skóry. Co więcej, poprawiają one pH skóry oraz działają bakteriobójczo. Największą popularnością cieszą się dwa zabiegi kosmetyczne wykonywane w oparciu o nie, jakimi są peeling kawitacyjny, a także sonoforeza. Poddanie się im wyraźnie poprawi stan zdrowotny i wygląd twojej skóry, ponieważ zostanie ona oczyszczona z wszelkich produktów ubocznych przemiany materii oraz zrogowaciałego naskórka. Ultradźwięki to również świetny sposób na zmniejszenie zmarszczek, popękanych naczynek, usunięcie przebarwień bądź blizn potrądzikowych. Dzięki nim możesz pozbyć się kłopotliwych ciemnych sińców pod oczami.

  

Kawitacja

 

Kawitacja to zjawisko, które zachodzi, gdy wilgotną skórę potraktuje się falami ultradźwiękowymi. Tworzą się wówczas mikroskopijne pęcherzyki gazu, następuje gwałtowna zmiana ciśnienia i szereg procesów, których efektem jest rozbicie martwych komórek rogowej warstwy naskórka. Do zabiegu wykorzystuje się aparat wytwarzający fale ultradźwiękowe, zakończony szpatułką, którą przesuwa się po zwilżanej wodą twarzy. Zjawisko kawitacji to inaczej „zimne gotowanie wody”. Peeling kawitacyjny oczyszcza skórę bezboleśnie i dokładnie, a dodatkowo sterylizuje ją, a wiadomo nie od dziś, że to właśnie bakterie są główną przyczyną wyprysków.

 

Efekt jest zaskakującyponieważ skóra jest gładka, rozjaśniona, nie ma żadnych podrażnień.

Zabieg kończy się zaaplikowaniem ampułki nawilżającej. Możemy na tym poprzestać, ale lepiej wykorzystać stan pobudzenia skóry i poddać ją dodatkowym zabiegom. Fale ultradźwiękowe znajdują bowiem zastosowanie między innymi przy rozjaśnianiu przebarwień , regeneracji skóry i spłycaniu zmarszczek.

 

Sonoforeza

 

Za pomocą urządzenia emitującego fale ultradźwiękowe, podobnie jak w przypadku jontoforezy, wprowadzane są w głąb skóry substancje – w tym przypadku mogą to być również substancje niepolarne i nierozpuszczalne w wodzie (lipidy, witaminy itd.) Efekt zabiegu zależny jest tak jak w przypadku jontoforezy od użytego do zabiegu preparatu ale również od wpływu samych ultradźwięków na tkanki skórne. Obejmuje ono takie reakcje jak wzrost przepuszczalności błon komórkowych, aktywacja metabolizmu komórkowego, zwiększone oddychanie komórkowe.

 

Wibracje ultradźwiękowe działają na głębsze warstwy skóry jak mikromasaż o charakterze biostymulującym. Poprawie ulega mikrocyrkulacja i przepływ limfy, podwyższa się poziom pH zakwaszonych tkanek. Fibroblasty zostają pobudzone do biosyntezy kolagenu, elastyny.

 

Wskazania do zabiegów w przypadku kosmetyki są podobne jak przy jonoforezie. Są to miedzy innymi: trądzik, podrażnienia, rozszerzone naczynia włosowate, przebarwienia, starzejąca się i mało elastyczna skóra.

 

Jest wiele innych zabiegów kosmetycznych, w których wykorzystuje się ultradźwięki i są one obecnie bardzo cenione. Efekt ich działania jest długotrwały a co za tym idzie coraz więcej osób decyduje się na niego. Co nowego przyniesie nam jeszcze technika, biologia itp. A co nas upiekrzy?!

 

Źródło:

„Nature”

www.studiooasis.pl

 

Oprac. Magdalena Jóźwicka

KOMENTARZE
Newsletter