Tymianek wyleczy trądzik?

Tymianek wyleczy trądzik?

Nie od dziś wiadomo, że ziołowe wyciągi mogą być skuteczne w leczeniu i łagodzeniu wielu dolegliwości, również tych dermatologicznych. Coraz częściej korzystne działanie wyciągów roślinnych potwierdzają badania naukowe. Tak też jest w przypadku tymianku, który według analiz badaczy z Leeds Metropolitan University, daje lepsze efekty w leczeniu trądziku niż powszechnie stosowane preparaty.

Za większość przypadków trądziku odpowiada beztlenowa bakteria Gram-dodatnia Propionibacterium acnes. W leczeniu stosowane są przeważnie antybiotyki lub maści oparte na nadtlenku benzoilu. Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds wykazali, że równie skuteczne mogą być preparaty oparte na ekstraktach ziołowych, w szczególności z tymianku.

Analizom in vitro poddane zostały alkoholowe wyciągi z tymianku, mirry i nagietka. Efekty porównano z antybakteryjnym działaniem kontrolnego roztworu alkoholu, aby wykluczyć jego wpływ na skuteczność wyciągów.

Zaobserwowaliśmy, że wszystkie testowane preparaty zwalczały bakterię. Najlepsze rezultaty, nawet w porównaniu do nadtlenku benzoilu, uzyskane zostały w przypadku nalewki z tymianku. Jeśli kolejne badania potwierdzą jego skuteczność, zyskamy metodę leczenia trądziku alternatywną dla tych dotychczas stosowanych – wyjaśnia nadzorująca badanie dr Margarita Gomez-Escalada.

Tymianek od dawna znany jest jako środek o działaniu antybakteryjnym. Za jego właściwości odpowiada w głównej mierze olejek eteryczny, w którego składzie obecny jest m.in. tymol, karwakrol, borneol, linalol, cyneol i eter metylowy tymolu. Na olejek tymiankowy wrażliwe są nie tylko bakterie Propionibacterium acnes, ale również szereg innych bakterii Gram-dodatnich, np. z rodzaju Peptoniphilus i Anaerococcus, oraz bakterie Gram-ujemne, jak np. z rodzaju Prevotella, Bacteroides i Dialister.

 

Źródło: www.leedsmet.ac.uk

Kędzia A., 2006, Ocena wrażliwości bakterii beztlenowych na olejek tymiankowy, Postępy Fitoterapii, 3, s. 131-135. (www.czytelniamedyczna.pl)

 

oprac. Małgorzata Przybyłowicz

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza - bądź pierwszy!
Piszesz jako
Gość
captcha
Przepisz proszę tekst z obrazka powyżej

Film na dziś

Kwartalnik_lg
Współpracujemy z: grey_thumb_cosmetosafe grey_thumb_stockmeier4 grey_thumb_55 grey_thumb_KNAUER_Polska_Logo_Blue grey_thumb_logo_prochimia_name_white_small grey_thumb_biomer grey_thumb_logo-canberra-packard-central-europe-gesellschaft-mbh grey_thumb_Test-Therm