Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu

Farmacja, Biotechnologia, Kosmetologia

Łatwe programowanie dla biologów w języku Python
Data rozpoczęcia:
2017-04-22
Data zakończenia:
2017-04-23
Miejsce
Wydział Biologii UAM w Poznaniu

Kurs odbędzie się w dniach 22-23 kwietnia 2017 r. na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (ul. Umultowska 89).

 

 

Oto zagadnienia, które zostaną poruszone podczas kursu:
 

Poznajemy język Python

W tej części kursu dowiemy się czym jest język Python i jak możemy go wykorzystać w biologii. Poznamy podstawowe instrukcje (if, while oraz for) i struktury danych (lista i słownik). Napiszemy pierwszy program. Nauczymy się odczytywać dane z pliku i dokonywać ich obróbki. Poznamy także podstawowe funkcje języka Python i dowiemy się jak tworzyć własne funkcje.


 

Pracujemy na danych biologicznych: BioPython

Poznamy BioPythona, bioinformatyczną bibliotekę języka Python. Dowiemy się, jak parsować biologiczne formaty plików (m.in. FASTA i GenBank). Nauczymy się analizować pliki wynikowe programów BLAST i BLAT. Ponadto połączymy się zdalnie z biologicznymi bazami danych by efektywnie je przeszukiwać i pobierać z nich dane.


 

Realizujemy zaawansowane zadania

Nauczymy się tworzyć logo sekwencji; będziemy pracować z plikami zawierającymi adnotacje (BED, GTF); wykonamy analizy statystyczne i dowiemy się jak tworzyć zaawansowane wykresy; wykonamy podstawową obróbkę danych NGS.


 

Projekt

Podczas kursu każdy uczestnik wykona dwa projekty pozwalające sprawdzić zdobytą wiedzę i umiejętności. Będą one polegały na napisaniu i uruchomieniu programów w języku Python.
Newsletter