Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu

Farmacja

Konferencja „Leki biopodobne - szanse dla pacjentów, wyzwania dla polskiej gospodarki”
Data rozpoczęcia:
2014-10-28
Data zakończenia:
2014-10-28
Organizator:
Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego
Miejsce
Warszawa

Konferencja „Leki biopodobne - szanse dla pacjentów, wyzwania dla polskiej gospodarki”  28 października (wtorek)br.,  godz. 9.30, Centrum Nauki Kopernik Warszawa

Leki biologiczne otworzyły nowe perspektywy przed medycyną znajdując zastosowanie w wielu jej dziedzinach, m.in. w onkologii, reumatologii, gastrologii, w terapii chorób układu odpornościowego, a także w dermatologii. W Polsce najczęściej stosuje się je, gdy klasyczne leczenie nie daje oczekiwanych rezultatów.

Biotechnologia staje się więc jedną z kluczowych gałęzi przemysłu farmaceutycznego. Wygasanie patentu na leki biologiczne referencyjne umożliwia krajowym firmom rozpoczęcie produkcji leków biopodobnych oraz pozwala na wprowadzenie do sprzedaży w Polsce zagranicznych odpowiedników biologicznych leków referencyjnych.

Dzięki temu będzie można zwiększyć ich dostępność dla chorych.

Trzeba jednak wiedzieć, że w odróżnieniu od leków chemicznych wprowadzenie na rynek leku biopodobnego wymaga badań klinicznych i dlatego jest droższe, co stanowi ogromne wyzwanie dla producentów. Przeciętny czas opracowania takiego farmaceutyku to 8 lat, a koszt badań klinicznych około 50 mln Euro.

Konferencja „Leki biopodobne - szanse dla pacjentów, wyzwania dla polskiej gospodarki” będzie okazją do zapoznania się z najnowszą wiedzą dotyczącą leków biopodobnych. Swoimi doświadczeniami z ich stosowania podzielą się lekarze. Podczas panelu dyskusyjnego przedstawiciele pacjentów będą mogli zadać ekspertom pytania związane z terapią lekami biopodobnymi. Omówione zostaną też warunki rozwoju przemysłu leków bionastępczych w Europie i w Polsce oraz zasady ich wprowadzania na polski rynek. Zaprezentowany zostanie także najnowszy raport GFK „Czynniki wspierające zrównoważony rozwój rynku leków biopodobnych”.

 

Newsletter