Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Szwajcaria: Sukces paliwa E85 z surowców nieżywnościowych
03.07.2008
Paliwo etanolowe E85 pojawiło się w Szwajcarii 2 lata temu wraz z uruchomieniem sprzedaży na stacji w Wintethur. Od tamtego momentu sieć stacji sprzedających E85 wzrosła do 40 i ma osiągnąc liczbę sześćdziesięciu do końca tego roku.


Za sukces szwajcarskiego paliwa etanolowego można też uważac fakt, że w pewnej i rosnącej części bioetanol jest wytwarzany z odpadów drzewnych i trawy(biomasy) oraz odpadów przemysłu spożywczego takich jak:

- melasa buraczana (odpad po produkcji cukru)

- zielony syrop z produkcji cukru

- niepełnowartościowe ziemniaki

- niepełnowartościowe zboża i odpady z młynów

- soki owocowe z niesprzedanych owoców

- produkty rolnicze nie znajdujące nabywców (trudno-sprzedawalne)

 

a więc w żadnym razie nie tylko z pełnowartoścowych surowców rolniczych.

Przykładowo z 1 hektara trawy można uzyskać od 2 do 13 ton biomasy a zkażdej tony takiej biomasy 150 litrów bioetanolu, co oanzcza, że z hektara trawy możemy otrzymać od 300 do 1950 litrów bioetanolu.

Jest to tylko trochę mniej niż w przypadku ziemniaków (240 litrów/ha) oraz żyta (2040 litrów/ha). Rekordzistą pozostaje burak cukrowy - aż 6000 litrów bioetanolu z jednego hektara uprawy.

 

O sukcesie biopaliw w Szwajcarii zadecyduje też wchodzące w życie od 1 lipca 2008 całkowite zwolnienie tych paliw z podatku akcyzowego. Oprócz etanolu z korzystnego traktowania podatkowego będą korzystać także biodiesel i biogaz używany w transporcie, pod warunkiem, że biopaliwa te spełnią określone minimalne standardy ekologiczne np. w zakresie redukcji emisji CO2 w całym cyklu życia paliwa oraz w zakresie źródeł pochodzenia surowca. Mają to być uprawy zaklasyfikowane jako 'zrównoważone' (sustainable).

Jakie są koszty produkcja etanolu paliwowegow Szwajcarii ?

 

Obecnie kosztuy produkcji oscylują wokół 1 CHF (1 CHF = 2.07 zł) za litr co przekłada sie na cenę hurtową na poziomie około 1,2 CHF/litr ex works.

Wraz z opracowywaniem nowych metod producji z tańszych surowców typu biomasa roślinna, koszty produkcji powinny spaść ponizej 1 CHF/litr.

 

Warto zadać też pytanie ile kosztuje etanol z Brazylii ?

Zanim odpowiemy na to pytanie, należy przypomnieć, że na odwodniony etanol (jako biokomponent w Europie) nakładane jest wiele wymagań jakościowych, jakie nie są wymagane od gatunków etanolu produkowanych w Brazylii.

Niemniej jednak, cena etanolu brazylijskiego o wymaganej europejskiej jakości może wynosić w Szwajcarii około 0,85-0,9 CHF/litr.

Szwajcarzy twierdzą, że niebawem zbliżą się do tak niskich kosztów produkcji, zwłaszcza jeśli zaczna wykorzystywać nowe, alternatywne surowce nierolnicze.

Podobny kierunek rozwoju i wykorzystania upraw nieżywnościowych można zaobserwowac już w Stanach Zjednoczonych. Piwerwszym stanem w jakim przyjęto odpowiednie regulacje w tym zakresie jest stan Luizjana. Rozwój upraw innych niż kukurydza z przeznaczeniem na bioetanol, ma być kluczowym elementem programu rewitalizacji obszarów dotkniętych huraganem Katrina przed dwoma laty.

Nowym uprawom stawia się jednak konkretne wymagania np. zużycie wody na hektar takiej uprawy powinno być nie większe niż 50% zużycia wody przypadającego na uprawę kukurydzy.

Źródło: biodiesel.pl

KOMENTARZE
Newsletter