Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Rozdają kotłownie biomasowe za darmo!
20.04.2012

Angielska firma Anesco Ltd. Zamierza rozdawać całkowicie za darmo kotłownie na biomasę. Oferta skierowana jest do wszystkich przedsiębiorstw, które szukają sposobów na obniżenie kosztów ogrzewania.

Anesco Ltd. będzie rozdawać urządzenia firmy Innasol. Jakby tego było mało, doroczny serwis sprzętu, usługa monitoringu wydajności, a także przechowywanie i dostawy paliwa – również mają być całkowicie bezpłatne!

Moc oferowanych w ramach projektu kotłowni ma się zawierać w przedziale od 50 do 100 kilowatów. Urządzenia opalane mogą być drewnianymi wiórami lub pelletem, czyli ekologicznym brykietem ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych – wiórów, zrębków, trocin, czy kory.

Według szacunków Anesco, na propozycji najbardziej skorzystać mogą średnie i duże firmy, które wykazują stosunkowo wysokie roczne zapotrzebowanie na ciepło. Przeciętna oszczędność może w takich przypadkach wynieść od 30 do nawet 50% kosztów.

Pomysł wydaje się doskonały, pojawia się jednak pytanie: w jaki sposób udało się go sfinansować? Okazuje się, że taką możliwość stwarza brytyjski program „Renewable Heat Incentive”, którego głównym celem jest zachęcanie do wdrażania instalacji odnawialnych źródeł energii cieplnej oraz finansowe wspieranie takich działań. Tegoroczna edycja programu dysponuje budżetem przekraczającym 25 milionów funtów. Właśnie na tych dotacjach oparte jest finansowanie projektu Anesco.

Pozyskiwanie funduszy zawsze jest dla wielu organizacji najtrudniejsze, udało nam się jednak opracować innowacyjną, w pełni finansowaną ofertę, która pozwoli przedsiębiorstwom zainstalować całkowicie nowe kotłownie biomasowe bez ponoszenia żadnych kosztów” – mówi Prezes Anesco, Adrian Pike.

Wprowadzanie na coraz szerszą skalę odnawialnych źródeł energii – w tym także cieplnej – jest jednym z najważniejszych priorytetów Unii Europejskiej na najbliższe lata. Inicjatywa angielskiej firmy jest przykładem na to, w jaki sposób można  jednocześnie realizować unijną strategię, działać na rzecz ekologii, wspierać lokalny biznes, a przy tym – nieźle zarobić. Szkoda tylko, że program dotyczy jedynie Wielkiej Brytanii. Może więc warto podsunąć taki pomysł polskim firmom bioenergetycznym?

 

oprac. Adam Czajczyk

źródło: Biomass Magazine, foto: Anesco LTD.

KOMENTARZE
Newsletter