Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Praktyczne aspekty inwestycji w zieloną energię. Relacja z IV Edycji Konferencji BIOGAZ
24.03.2012

22 marca w Warszawie odbyła się kolejna edycja Konferencji Biogaz. Tym razem spotkanie poświęcone było przede wszystkim praktycznym aspektom inwestycji w zieloną energię. Konferencja BIOGAZ była odpowiedzią na dyrektywę Unii Europejskiej przewidującą do 2020 roku co najmniej 15% udział energii odnawialnej w całkowitym bilansie energetycznym Polski.

Konferencję „BIOGAZ – praktyczne aspekty inwestycji w zieloną energię”  kierujemy przede wszystkim do inwestorów. Są to przedsiębiorstwa prywatne oraz zakłady komunalne i samorządy lokalne, które chcą włączyć biogaz do bilansu energetycznego ich działalności. Celem organizacji Konferencji jest umożliwienie uczestnikom kolejnych jej edycji poszerzenia swojej wiedzy o informacje dotyczące możliwości wykorzystania biogazu w ich działalności. Wykładowcy - praktycy przybliżają zainteresowanym tematy prawne, zagadnienia dotyczące finansowania inwestycji oraz praktyczne aspekty inwestycji w biogazownie.” – mówi Magdalena Wielowska, Project Manager Progress Group.


Czwartkowa konferencja stanowiła przede wszystkim forum kontaktów i wymiany doświadczeń dla podmiotów poruszających się w temacie biogazu oraz wszystkich zainteresowanych wejściem w branżę. Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem między innymi ze strony inwestorów zainteresowanych biogazowniami, w tym – przedstawicieli samorządów lokalnych, dostawców technologii i surowców, a także kadry zarządzającej oraz specjalistów z obszarów ochrony środowiska oraz strategii i rozwoju energetycznego.


Zdaniem organizatorów - produkcja i energetyczne wykorzystanie biogazu jest jedną z najkorzystniejszych metod pozyskiwania energii odnawialnej, która stopniowo również w Polsce zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorstw.


Rozwijana w kolejnych edycjach Konferencji tematyka związana z biogazem cieszy się rosnącym zainteresowaniem zarówno uczestników - stale rosnąca liczba przedstawicieli samorządów lokalnych oraz dużych, liczących się na rynku przedsiębiorstw, jak i mediów oraz prestiżowych organizacji branżowych i ministerstw” - podkreśla Wielowska.


W samym programie spotkania dominowała przede wszystkim tematyka inwestycyjna. Otwarcie konferencji stanowiła prelekcja Macieja Kapalskiego, Głównego Specjalisty Departamentu Energii Odnawialnej Ministerstwa Gospodarki, poświęcona projektowi nowej ustawy o energii odnawialnej w kontekście funkcjonowania biogazowni rolniczych. Kapalski zwracał uwagę między innymi na nowy system gwarantowania cen, utrzymanie idei świadectw pochodzenia oraz przywrócenie pełnego obowiązku zakupu zielonej energii przez operatorów linii przesyłowych.


Doskonałym dopełnieniem wystąpienia ministerialnego eksperta była kolejna prezentacja, podczas której  Prezes Zarządu spółki Volta Europe, Adam Karasch, przedstawił krok po kroku przebieg procesu inwestycyjnego w biogazownie. Tym, na co szczególnie trzeba zwracać jego zdaniem uwagę, jest przede wszystkim analiza wykonalności: nie wystarczy bowiem dostęp do taniego gruntu oraz dofinansowanie ze środków unijnych. Na opłacalność  inwestycji wpływa bowiem wiele różnych czynników, a najczęściej pomijane szczegóły – takie, jak choćby odległość dowożenia substratu – mogą okazać się przysłowiowym „gwoździem do trumny” całego projektu.

Tegoroczna konferencja „Biogaz” składała się w zasadzie z dwóch bloków tematycznych. Pierwszym – którego główne punkty stanowiły wspomniane prezentacje – była kwestia finansowa. Oprócz Macieja Kapalskiego i Adama Karascha mówił o tym również Wojciech Nawrocki, Członek Zarządu i Doradca do spraw finansowania inwestycji firmy Metropolis Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o. Jego wystąpienie skupione całkowicie na pozyskiwaniu źródeł finansowania w postaci dotacji – spotkało się z olbrzymim zainteresowaniem słuchaczy. Wydaje się zresztą, że to właśnie tematyka inwestycyjna była najważniejszym elementem czwartkowej konferencji, a poświęcone jej prelekcje nadały charakter rozmowom kuluarowym.


Drugim blok tematyczny IV Edycji Konferencji „Biogaz” obejmował między innymi prezentację projektu „Biomaster”, czyli międzynarodowej inicjatywy wpisującej się w wymogi strategii Unii Europejskiej, której głównym celem jest doprowadzenie do przełomu w zakresie wykorzystania biometanu w transporcie. Przyświecające projektowi hasło „waste-to-wheel” doskonale obrazuje proces, którego wdrożenie jest jego priorytetem: zbiórka odpadów organicznych – produkcja, wzbogacanie i oczyszczanie biometan – dystrybucja i zastosowanie w pojazdach w charakterze paliwa.


Podobne cele ma również projekt Green Gas Grids, przedstawiony przez Marię Dobrowolską z Krajowej Agencji Poszanowania Energii SA. Założenia Green Gas Grids są jednak o tyle szersze, że nie skupiają się wyłącznie na zastosowaniu biogazu w transporcie. Chodzi tu przede wszystkim o popularyzację rozwiązań pozwalających na bezpośrednie wstrzykiwanie biometanu do komunalnych sieci gazowych, dzięki czemu możliwe będzie jego wykorzystanie również w produkcji ciepła i elektryczności.
Z dużym zainteresowaniem uczestników konferencji spotkała się również ostatnia prelekcja: „Charakterystyka technologii Biogaz Zeneris na podstawie referencyjnej biogazowni w Skrzatuszu”. Prezentacja praktycznego wdrożenia omawianych wcześniej rozwiązań inwestycyjnych i technologicznych stanowiła doskonałe podsumowanie całego dnia.


Dobrze, że program konferencji był zróżnicowany, ale logicznie powiązany” – można było usłyszeć w kuluarach. „Spotkanie z ekspertami, którzy oprócz wiedzy teoretycznej, mogą pochwalić się również bogatym doświadczeniem praktycznym jest wręcz bezcenne w obliczu aktualnych wymagań unijnych i zmian serwowanych przez polski rząd” – podkreślali uczestnicy.


Na koniec ciekawostka. Centrum Szkolenia Gazownictwa w Warszawie – w którym odbyła się IV Edycja Konferencji „Biogaz” – mieści się na terenie odrestaurowanej „Gazowni Warszawskiej”, której historia sięga 1886 roku.  W dawnym budynku aparatowni i tłoczni gazu, wchodzącym w skład zabytkowego kompleksu przy ulicy Kasprzaka 25 na warszawskiej Woli dziś znajduje się Muzeum Gazownictwa. Można więc powiedzieć, że 22 marca 2012 roku miało tu miejsce tak zwane „spotkanie na szczycie”: spotkanie przeszłości gazownictwa z przyszłością polskiej energetyki…


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Adam Czajczyk

 

KOMENTARZE
Newsletter