Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polska: sektor górniczy postuluje lepsze wykorzystanie metanu
06.10.2008
Środowisko górnicze postuluje zaliczenie technologii pozyskiwania energii elektrycznej oraz ciepła z metanu do tzw. „zielonej energetyki” – donosi portal cire.pl za Polską Agencją Prasową.
Zdaniem górników, poważnym problemem hamującym rozwój technik wykorzystujących metan jest brak stosownych regulacji prawnych.

W kopalni Pniówek w Pawłowicach (należącej do jastrzębskiej Spółki Węglowej) w ubiegłym roku w wyniku prac wydobywczych doszło do wydzielenia blisko 318 mln metrów sześciennych metanu. Instalacja odmetanowania przechwyciła 124 mln metrów sześciennych – 80% tej objętości wykorzystano do produkcji energii elektrycznej i ciepła.


Przykładowa instalacja wykorzystująca metan


Władze JSW narzekają na brak rozwiązań, które podniosłyby opłacalność inwestycji w wykorzystanie metanu. Gaz ten nie jest zaliczany do odnawialnych źródeł energii i co za tym idzie nie podlega przywilejom przysługującym OZE. Prezes JSW, Jarosław Zagórski, określił stworzenie odpowiednich przepisów prawnych dotyczących wykorzystania metanu jako podstawowy problem. Alternatywą dla wykorzystania metanu jest emisja tego gazu do atmosfery. Potencjał cieplarniany metanu jest 21-krotnie większy niż w przypadku dwutlenku węgla.

JSW próbowała zainteresować Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wykorzystaniem powstającego w kopalni metanu (gaz ten stanowi 90% gazu ziemnego). Jednak PGNiG nie wykazało zainteresowania tą ofertą.


Metan jest dominującym składnikiem gazu ziemnego


Zwolennicy wykorzystania gazu kopalnianego w celach energetycznych argumentują, że wprowadzenie rozwiązań prawnych nadających temu surowcowi przywileje odnawialnych źródeł energii w Niemczech spowodowało gwałtowny wzrost inwestycji w ten sektor energetyki. W 2002 roku za Odrą zlokalizowanych było 48 instalacji wykorzystujących metan (łączna moc 66 MW), a w 2006 – już 124 (166 MW), w których wykorzystano 250 mln metrów sześciennych gazu kopalnianego.

We wszystkich polskich kopalniach powstaje około 870 mln metrów sześciennych metanu, z czego do instalacji odmetanowania trafia zaledwie 290 mln.

Z danych Ministerstwa Środowiska wynika, że największym źródłem zanieczyszczenia atmosfery metanem jest sektor energetyczny (45,6% w 2004 roku), a w szczególności wydobycie węgla. Poważnym źródłem metanu jest również rolnictwo (28,8%). Istotnym źródłem metanu są również składowiska odpadów.

Według szacunków ekspertów, w polskich warunkach realne jest wykorzystanie rocznie 500 mln metrów sześciennych metanu pochodzącego z kopalń zlokalizowanych na terenie kraju. 1 kilogram metanu posiada wartość opałową rzędu 50 MJ. Wykorzystanie powstającego w kopalniach metanu przyczyni się nie tylko do ochrony środowiska naturalnego, ale również do poprawy bezpieczeństwa prowadzenia robót górniczych. Ponadto, prąd i ciepło pozyskane z instalacji wykorzystujących metan mogą być wykorzystywane zarówno na potrzeby własne kopalń, jaki i sprzedawane odbiorcom indywidualnym lub innym przedsiębiorstwom.

Ponadto, ze składowisk odpadów można pozyskać dodatkowy 1 mld sześciennych metanu, z czego obecnie na cele energetyczne wykorzystywane jest 150 mln.


Wzór przestrzenny cząsteczki metanu



Marcin Kubiak


Czytaj również:




KOMENTARZE
Newsletter