Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polska: emisja metanu przez rolnictwo realtywnie niższa niż w Niemczech
25.09.2008
Niedawno pisaliśmy o wysokiej emisji gazów cieplarnianych, jaką charakteryzuje się niemieckie rolnictwo ("Niemcy: 13% gazów cieplarnianych wytwarzane przez rolnictwo").
Według badań przeprowadzonych przez organizację Foodwatch, niemiecki sektor rolniczy przyczynia się do emisji blisko 13% całości gazów cieplarnianych. Proponowane przez Foodwatch metody ograniczania emisji szkodliwych gazów do atmosfery to zaprzestanie stosowania nawozów organicznych, przekształcenie gospodarstw na gospodarkę ekologiczną oraz – najbardziej kontrowersyjne – ograniczenie produkcji mleka i mięsa poprzez obłożenie tych produktów podatkami od emisji zanieczyszczeń. Spowodowałoby to wzrost cen żywności, co w konsekwencji przełożyłoby się na spadek popytu. Organizacja Foodwatch nie zaproponowała jednak sposobu wykorzystania metanu, np. w procesie produkcji energii.

Według danych Departamentu Gospodarki Ziemią Ministerstwa Rolnictwa, emisja gazów cieplarnianych przez polskie rolnictwo ma udział na poziomie 8,8% całkowitej emisji i jest przez to relatywnie mniejsza niż w Niemczech. Produkcja zwierzęca stanowi źródło blisko 53% zanieczyszczeń pochodzących z rolnictwa.

Z kolei z danych, jakie otrzymaliśmy z Departamentu Zmian klimatu i Zrównoważonego Rozwoju Ministerstwa Środowiska, największym źródłem metanu w Polsce jest sektor energetyczny (45,6% w 2004 roku) – jest to spowodowane emisjami towarzyszącymi eksploatacji węgla. Udział rolnictwa w emisji metanu wynosi 28,8%. Głównym źródłem metanu w rolnictwie jest fermentacja jelitowa. W latach 1988-2004 nastąpił systematyczny spadek emisji tego gazu, przede wszystkim na skutek spadku liczby zwierząt hodowlanych. Emisja podtlenku azotu przez rolnictwo jest oceniana na blisko 75% ogólnej emisji tego gazu.

Ministerstwo Środowiska prowadzi szereg programów, które mają za zadanie zmniejszyć negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne gazów cieplarnianych pochodzących z sektora rolniczego. Do najważniejszych należą
  • Racjonalizacja stosowania nawozów,
  • Wykorzystywanie odpadów rolniczych (będących przede wszystkim źródłem metanu) jako surowców energetycznych,
  • Doskonalenie systemów utrzymywania zwierząt, stosowanie technik wychwytujących metan,
  • Preferowanie upraw o wysokim współczynniku wychwytywania dwutlenku węgla.


Środki na wyżej wymienione działania pochodzą w większości z Funduszu Global Environment Facility (GEF) oraz kredytów preferencyjnych.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczy w projektach koordynowanych przez Ministerstwo Gospodarki, których celem jest utworzenie programu biogazowi rolniczych. Biogazownie wykorzystują różnego typu odpady rolne oraz rolno-spożywcze jako substrat, z którego odzyskiwany jest metan.

Program budowy biogazowni znalazł się między innymi w planie energetycznym do 2030 roku, który został w ubiegłym miesiącu ogłoszony przez Rząd. Zakłada on, że do 2020 roku w każdej gminie powstanie co najmniej jedna biogazownia, a sumaryczna moc wszystkich zakładów tego typu ma osiągnąć 3000MW (jest to 2/3 mocy, jaką dysponuje największa w kraju elektrownia, zlokalizowana w Bełchatowie).

Więcej informacji na temat rządowego planu energetycznego oraz biogazowni znajduje się w artykule "Plan energetyczny do 2030 roku: energetyka jądrowa, węgiel brunatny oraz biomasa".


Marcin Kubiak
KOMENTARZE
Newsletter