Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polscy rolnicy kupują kukurydze modyfikowaną
15.09.2008
Polscy rolnicy masowo kupują nasiona kukurydzy GMO za granicą, tym samym omijaja oni zakaz sprzedaży genetycznie modyfikowanego materiału siewnego który obowiązuje w Polsce od 2006 r.
Dziesięciokrotnie wzrosła powierzchnia upraw żywności modyfikowanej. W ubiegłym roku obszar upraw transgenicznych wynosił ok. 320 ha, a ze wstępnych szacunków wynika, że powierzchnia ta przekroczy 3 tyś. ha jak podaje Polski Związek Producentów Kukurydzy.

Koncerny biotechnologiczne nie łamią prawa, informują one, że nie sprzedają w Polsce kukurydzy zawierającej technologię MON 810 jednak jest ona dopuszczona do upraw w krajach Unii Europejskiej, tym samym można ją kupić w krajach takich jak Czechy, Niemcy czy Słowacja. Odmiany tej kukurydzy są odporne na omacnicę prosowiankę powszechnie występującej na południu Polski, tam też rolnicy mają do wyboru: uprawę rośliny GMO albo niższe plony i wielu wybiera pierwszą opcję. Koszt zakupu nasion kukurydzy GM to dodatkowy wydatek ok. 150 zł/ha, a korzyści wynikające z wyższych plonów wynoszą 400 - 1500 zł.

Kukurydza z polskich gospodarstw rzadko trafia na rynek. Najczęściej rolnicy przeznaczają ją do produkcji pasz, które potem sami wykorzystują. Nie chcą ujawniać swoich danych w obawie przed atakiem ekologów.

Źródło: Wikipedia

Bartłomiej Borkowski
Źródło: Rp



Czytaj również:




KOMENTARZE
Newsletter