Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ocena zagrożeń GMO z wyłączeniem czynników socjoekonomicznych i politycznych
24.07.2008
Organizacja Green Biotechnology in Europe Polska (GBE) popiera ocenę ryzyka stosowania GMO na poziomie Unii Europejskiej na podstawie kryteriów czysto naukowych.
Zdaniem specjalistów GBE, w ocenie zagrożeń GMO powinno się unikać stosowania kryteriów socjoekonomicznych, gdyż upolitycznienie tematu GMO prowadzi do zahamowania dostępu do nowoczesnych technologii, a w konsekwencji do obniżenia konkurencyjności europejskiego rolnictwa wobec rolnictwa światowego. Obecne unijne wymogi legislacyjne dotyczące oceny ryzyka GMO są najbardziej rygorystyczne na całym świecie.

Obszary wolne od GMO w 2007 roku

Obecna powierzchnia uprawy GMO w skali światowej szacowana jest na około 114 milionów hektarów. Jak do tej pory nie ma niezbitych dowodów naukowych, aby uprawa GMO niosła jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Żaden z krajów członkowskich UE nie zdołał do tej pory dostarczyć rzeczowych dowodów, które mogłyby przemawiać za szkodliwością roślin genetycznie modyfikowanych. "Państwa członkowskie powinny w swoich ocenach brać pod uwagę dowody naukowe już istniejące na poziomie europejskim (...) oraz ostatnie, 10-letnie doświadczenia z prowadzonych na całym świecie upraw roślin transgenicznych" - czytamy w oświadczeniu GBE przesłanym do Polskiej Agencji Prasowej. GBE postuluje przede wszystkim zmiany w unijnym prawodawstwie, które umożliwiłyby podmiotom gospodarczym prowadzenie i rozwijanie swojej działalności w ramach obowiązującego prawa.




GBE Polska jest częścią programu o zasięguLogo GBE międzynarodowym, którego celem jest dostarczanie informacji na temat biotechnologii rolniczej, opartych na rzeczowych i naukowych argumentach. Członkami GBE Polska są firmy: BASF, Bayer CropScience, Dow AgroSciences, DuPont, Monsanto i Syngenta - powszechnie uważane za pionierów w rozwoju biotechnologii rolniczej. GBE Polska podejmuje szereg inicjatyw informacyjnych skierowanych do różnych grup docelowych - rolników i organizacji rolniczych, przemysłu paszowego i spożywczego, przedstawicieli handlu, mediów, polityków oraz innych zainteresowanych podmiotów. Wszystkie te działania mają na celu promowanie dialogu, który prowadzi do konstruktywnej publicznej debaty na temat GMO.

źródła: PAP - Nauka w Polsce, www.gbepolska.pl
KOMENTARZE
Newsletter