Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
NOWY CEL MOLEKULARNY / Nowy szlak fosforylacji w sercu
23.06.2008
Wiele bodźców regulacji wzrostu pobudza fosforylację białek z grupy CREB-Ser133 (cAMP response element-binding protein), jednak kinaza(y) fizjologicznie związane z CREB-Ser133 w sercu pozostają nieokreślone.


W przytoczonych badaniach wykazano nową rolę kinazy białkowej D (PKD) jako in vivo sercowej kinazy CREB-Ser133. Pokazano, że trombina aktywuje szlak PKCδ-PKD, prowadzący do fosforylacji CREB-Ser133 w sercowych włóknach mięśniowych oraz sercowych fibroblastach. Receptory α1-adrenergiczne również aktywują szlak fosforylacji PKCδ-PKD-CREB-Ser133 w kardiomiocytach. Podczas gdy epidermalny czynnik wzrostu (EFG) pobudza fosforylację CREB-Ser133 poprzez szlak ERK-RSK w sercowych fibroblastach, trombino-zależny szlak transaktywacji EGFR prowadzący do aktywacji ERK-RSK nie prowadzi do fosforylacji CREB-Ser133 w komórkach tego typu. Dzięki infekcji odpowiednim adenowirusem uzyskano nadekspresję PKCδ (ale nie PKCε czy PKCα) w kardiomiocytach, aktywującą PKD; nadekspresja obu: PKCδ i PKD1-S744E/S748E aktywuje fosforylację CREB-Ser133. Toksyna z Pasteuralla multocida, bezpośredni agonista Gαq, który indukuje przerost mięśnia sercowego, również aktywuje szlak fosforylacji PKD-CREB-Ser133, prowadzący do akumulacji aktywnej PKD i Ser133-ufosforylowanego CREB w jądrze, aktywacji promotora CRE-wrażliwego i wzrostu ekspresji Bcl-2 w kulturach kardiomiocytów. Sercowo-specyficzna nadekspresja Gαq również prowadzi do wzrostu fosforylacji w PKD-Ser744/Ser748 oraz CREB-Ser144 w sercach myszy transgenicznych.
 

Podsumowując, badania te zidentyfikowały nowy szlak fosforylacji Gαq-PKCδ-PKD-CREB-Ser144, który jest prawdopodobnie przyczynia się do zmiany wyglądu serca i który mógłby być korzystnym      celem terapeutycznym w regulacji wad serca.

 

Źródło: Nadira Ozgen et al., “Protein kinase D links Gq-coupled Receptors to cAMP Response Element-binding Protein (CREB)-Ser133 Phosphorylation in the Heart”, J. Biol. Chem., 2008, 283, 25, 17009-17019

KOMENTARZE
Newsletter