Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Koalicja Polska Wolna od GMO: projekt ustawy niezgodny z Konstytucją
05.09.2008
Koalicja Polska Wolna od GMO zaapelowała o odrzucenie projektu ustawy Prawo o GMO, który został przygotowany przez Ministerstwo Środowiska. Koalicja zarzuca ustawie niezgodność z Konstytucją RP.


Paweł Połanecki z Koalicji Polska Wolna od GMO zarzuca projektowi ustawy niezgodność z następującymi artykułami Konstytucji:
  • Art. 39:
    Nikt nie może być poddany eksperymentom naukowym, w tym medycznym, bez dobrowolnie wyrażonej zgody” - Połanecki twierdzi, że w projekcie ustawy uwzględniono przepisy umożliwiające wprowadzenie do obrotu oraz prowadzenie eksperymentów naukowych, w tym w warunkach otwartych, powodujących niekontrolowane uwolnienie do środowiska naturalnego organizmów genetycznie modyfikowanych.
  • Art. 74:
    1. Władze publiczne prowadzą politykę zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom.
    2. Ochrona środowiska jest obowiązkiem władz publicznych.
    3. Każdy ma prawo do informacji o stanie i ochronie środowiska.
    4. Władze publiczne wspierają działania obywateli na rzecz ochrony i poprawy stanu środowiska
    ”.

Pozostałe zarzuty stawiane projektowi ustawy przez Koalicję:
  • przepisy zawarte w projekcie oznaczają w praktyce przyzwolenie na powszechne skażenie polskiej biosfery materiałem GMO,
  • rolnicy prowadzący uprawy ekologiczne oraz konwencjonalne, a także producenci żywności i pasz będą ponosili straty z powodu obniżenia wartości płodów rolnych,
  • projekt ustawy w pełni podporządkowuje polskie przepisy do prawa unijnego, co oznacza w praktyce przyzwolenie na powszechne skażenie polskiej biosfery materiałem GMO,
  • proponowane przepisy mogły by w krótkim czasie doprowadzić do całkowitej eliminacji produkcji żywności wolnej od GMO w Polsce.


Logo Koalicji Polska Wolna od GMO


Połaniecki zwraca też uwagę, że w ramowym stanowisku rząd jednoznacznie stwierdził, że opowiada się przeciwko prowadzeniu zamierzonego uwolnienia GMO do środowiska w celach doświadczalnych. Poza tym rząd przeciwny jest wprowadzeniu do uprawy genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, ziemniaka, buraka cukrowego, rzepaku oraz soi. - Tak, więc projekt ustawy jest niezgodny z ramowym stanowiskiem rządu - podkreślił Połanecki.

Koalicja Polska Wolna od GMO zrzesza 240 członków, w tym naukowców, rolników indywidualnych, konsumentów, samorządowców, polityków oraz organizacji społecznych a nawet gminy.


Komentarz biotechnologia.pl

Apel Koalicji Polska Wolna od GMO jest kolejnym głosem w dyskusji na temat modyfikacji genetycznych oraz kwestii dopuszczenia ich zastosowania w rolnictwie i przemyśle spożywczym.

Pozytywnym zjawiskiem jest fakt, że dyskusja dotycząca GMO jak mało która pobudza opinię społeczną do zajęcia stanowiska w danej kwestii.

Przeciwnicy GMO, włącznie z Koalicją Polska Wolna od GMO, niestety często powołują się na negatywny wpływ organizmów modyfikowanych genetycznie na środowisko naturalne bez wsparcia swoich argumentów dowodami. Prowadzone na świecie badania naukowe jak do tej pory nie wykazały jednoznacznie ani szkodliwości, ani zbawiennego wpływu GMO na środowisko.

Ostatecznym czynnikiem, który zweryfikuje nasze podejście do GMO będzie wolny rynek i konkurencyjność polskiej gospodarki na tle innych krajów.


KOMENTARZE
Newsletter