Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Glutaminian sodu może przyczyniać się do otyłości
29.08.2008
Spożywanie wzmacniacza smaku i zapachu – glutaminianu sodu (monosodium glutamate, MSG) może przyczyniać się do wzrostu masy ciała, niezależnie od kaloryczności spożywanego pokarmu.


Zagrożenie nadwagą zwiększa się o 175% w przypadku osób, które spożywają duże ilości MSG – wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Obesity przez naukowców z University of North Carolina School of Public Health.

Zdaniem badaczy testy przeprowadzane na zwierzętach już od dłuższego czasu wskazują na możliwość łączenia obecności MSG w diecie z przybieraniem na wadze. Najnowsze badania wskazują podobne powiązanie w przypadku ludzi.

Wyniki badań zostały jednak skrytykowane przez przedstawicieli przemysłu spożywczego. „Tego typu badania nie mają żadnego znaczenia praktycznego” - stwierdził Brendan Naulty, przewodniczący Glutamate Association, stowarzyszenia zrzeszającego producentów kwasu glutaminowego i jego soli oraz producentów żywności stosujących te substancje.


Wzór cząsteczki glutaminianu sodu


Według Naulty'ego, dane WHO wskazują jednoznacznie, że kraje o wysokim spożyciu MSG nie posiadają zawyżonego wskaźnika BMI swojej populacji.

„Inne naukowe badania, w których stosowano MSG jako dodatek do diety, nie wykazały jakichkolwiek zmian w masie ciała. Z kolei ostatnio opublikowane wyniki badań na szczurach sugerują, że MSG może nawet przyczyniać się do ograniczania masy ciała” - dodaje.


Marcin Kubiak
źródło: NutraIngredients USA
KOMENTARZE
Newsletter