Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Finlandia: St1 zapowiada ekspansję technologii Etanolix
21.08.2008
Fińska firma energetyczna St1 oraz niezależny koncern paliwowy Marquard & Bahls zapowiedziały ustanowienie spółki joint venture, której działalność na terenie Europy obejmowała będzie produkcję etanolu z odpadów.


Końcowe porozumienie zostanie podpisane prawdopodobnie na początku przyszłego roku. Firmy zamierzają wykorzystać należącą do St1 technologię Etanolix do produkcji etanolu w Niemczech, Austrii oraz Szwajcarii.

Technologia Etanolix wykorzystuje jako surowiec do produkcji różnego rodzaju odpady i nie ma jakiegokolwiek wpływu na dostępność oraz ceny żywności. Zastępowanie paliw kopalnych biopaliwami powstającymi na bazie odpadów może znacząco obniżyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery i usprawnić gospodarowanie odpadami.



Schemat działania technologii Etanolix


Pierwszym etapem współpracy pomiędzy St1 oraz Marquard & Bahls jest wprowadzenie etanolu z odpadów na rynki środkowoeuropejskie.

Firma St1 podpisała dotychczas list intencyjny w sprawie budowy zakładu wykorzystującego technologię Etanolix  w Japonii. Marquard & Bahls działa na rynku energii oraz dystrybucji paliw od ponad 60 lat.

Technologia Etanolix opiera się na procesie fermentacji oraz powiązanym z nim parowaniem. W wyniku pierwszego etapu produkcji powstaje mieszanina etanol/woda o stężeniu alkoholu 85%. Produkty uboczne procesu mogą być następnie wykorzystywane jako nawozy. W kolejnym etapie mieszanina jest transportowana do terminalu, w którym poddawana jest oczyszczaniu i rafinacji do końcowego stężenia etanolu 99,8%. Następnie bioetanol jest mieszany z paliwami w odpowiednich proporcjach.

Proces produkcji metodą Etnolix charakteryzuje się specyficznym, bardzo korzystnym bilansem emisji dwutlenku węgla. Dzieje się tak na skutek wykorzystania jako surowca odpadów, bardzo dużego udziału energii odnawialnej w procesie technologicznym oraz ograniczonych potrzebach transportowych. Technologia Etanolix może być wykorzystywana również na małą skalę, bezpośrednio w pobliżu zakładów przemysłowych lub miejsc składowania odpadów.



Unikalny bilans emisji CO2

Według danych prezentowanych przez firmę St1, biopaliwa otrzymane z zastosowaniem technologii Etanolix pozwalają ograniczyć emisję dwutlenku węgla około 380 razy w całym cyklu.


źródła: St1/Biofuels International
KOMENTARZE
Newsletter