Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czy można usprawnić proces rejestracji GMO w Unii Europejskiej?
10.12.2008
W dniu 4 grudnia europejscy ministrowie środowiska podsumowali półroczne prace nad zmianą oceny ryzyka w zakresie wpływu organizmów genetycznie zmodyfikowanych na środowisko, prowadzoną przez Europejski Urzad ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).
EuropaBio, reprezentująca przemysł biotechnologiczny, z zadowoleniem obserwuje zaangażowanie Rady Unii Europejskiej zmierzające w efekcie do usprawnienia procesu dopuszczenia do uprawy w Unii Europejskiej nowych odmian roślin transgenicznych.

Komentując wnioski wydane przez Radę Unii Europejskiej, Willy De Greef, Sekretarz Generalny EuropaBio oświadczył: “Należy poszukiwać metod poprawy istniejącego stanu prawnego poprzez dostosowanie go do celów wyznaczonych przez Komisję Europejską”. Zmiana istniejącej legislacji „powinna zmierzać do przyspieszenia procesu rejestracji nowych odmian, umożliwiając jednocześnie wywiązanie się Unii Europejskiej z międzynarodowych zobowiązań”.
 
Jedyną dopuszczoną i uprawianą w Unii Europejskiej rośliną genetycznie zmodyfikowaną jest kukurydza MON 810. Od 10 lat na poziomie Wspólnoty nie wydano żadnej decyzji dopuszczającej do uprawy nowe odmiany roślin genetycznie zmodyfikowanych. Dzisiejsze de facto moratorium dla nowych rejestracji powinno się zakończyć, tak, aby europejscy rolnicy mieli pełne prawo wyboru technologii produkcji rolniczej, która jest dla nich jak najbardziej korzystna.
 
“Unia Europejska tworzy prawo, zmienia je i przeciąga proces rejestracji nowych odmian biotechnologicznych od lat. Nadszedł czas na działanie i nasze uczestnictwo w implementacji
oraz dostosowaniu istniejącej legislacji, umożliwiającej rejestrację nowych odmian bez zbędnych, nieuzasadnionych opóźnień”, spuentował Willy De Greef.
 
Źródło:
GBE Polska
EuropaBio
http://www.europabio.org/PressReleases/green/081205_Env_Council041208.pdf

Informacja Prasowa Komisji Europejskiej:
http://www.consilium.europa.eu/ueDocs/cms_Data/docs/pressData/fr/envir/104510.pdf
KOMENTARZE
Newsletter