Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Cukier uzależnia…
15.12.2008
Naukowcy z Prinston zaprezentowali nowe wyniki badań, które dostarczają dowodów na uzależniający wpływ cukru.
Profesor Bart Hoebel i jego zespół z Wydziału Psychologii i Neurologii prowadzili badania na szczurach już od wielu lat. Spotkali się z dwoma z trzech elementów odpowiedzialnych za uzależnienia. Ich badania przedstawiają pewien wzór zachowania zwierząt pod wpływem czynnika uzależniającego i w momencie gdy ten czynnik jest usunięty. Takie obserwacje pozwolą na stworzenie pełnego obrazy dotyczącego uzależnienia.

Hoebel powiedział, że jeśli nadmierne spożywanie cukru jest rzeczywiście formą uzależnienia, to w wyniku długotrwałego działania takiego bodźca w mózgu osób uzależnionych powinno powstać efekt uzależnienia. Pragnienie i zastępowanie substancji uzależniającej jest krytycznym składnikiem uzależnienia. Stwierdzono to na wiele sposób w baniach na szczurach. Na corocznym zjeździe naukowców tej dziedziny Hoebel przedstawi swoje sprawozdanie dotyczące głębokich zmian w zachowaniu szczurów.


Mamy pierwszy zestaw kompleksowych badań wskazujących na silny, uzależniający wpływ cukru u szczurów i mechanizm, który może być podstawą tego zjawiska”, powiedział Hoebel. Końcowe wyniki prac mogą mieć decydujący wpływ na dalsze metody leczenia ludzi z zaburzeniami odżywiania, powiedział. Naukowcy zauważyli ciekawą własność u swoich zwierząt laboratoryjnych a mianowicie powrót do diety bogatej w cukier po dłuższym odstawieniu jej jest o wiele trudniejsze dla zwierząt. Abstynencja spowodowała, że ich serce rosło wolniej. Szczury piły więcej alkoholu niż zwykle po zredukowaniu wysokobogatej w cukier diety. Mózg ich musiał w inny sposób „wypełnić” czynnik uzależniający. Takie zachowanie miało na celu znalezienie innych sposobów do destrukcyjnego zachowania poprzez zwiększoną ilość spożywanego alkoholu. Zaaplikowanie małej dawki amfetaminy nie wywołało zmian zachowania zwierząt co wskazuje na większą tolerancje. Bardzo głodne szczury Hoebel`a spożywały ogromne ilości cukru, zmiany neurochemiczne, jakie zachodziły w mózgu, powodowały naśladowanie takich substancji jak kokaina, morfina czy nikotyna. Naukowcy dowiedli także, że głodne szczury, które piły roztwór zawierający cukier wydzielały w swoich mózgach substancje powszechnie znaną jako dopamina. Ten sygnał chemiczny odpowiedzialny jest za motywacje, nagradzania ale także za powrót do uzależnienia. Podobne właściwości posiada kokaina i heroina. W eksperymentach, naukowcy wywołali także sygnał, który jest obecny podczas zmniejszonej dawki substancji uzależniającej. W mózgu szczurów poziom dopaminy spadł. To spowodowało nietypowe zachowanie zwierząt charakteryzujące się jakimś lękiem, niepokojem. Szczury zaczęły „trząść zębami”, nie były skore do podjęcia ryzyka i wejścia do labiryntu, wolały zostać w tunelu. Normalne szczury pozbawione diety wysokocukrowej prezentują naturalną chęć do badania ich środowiska. Wyniki tych badań są niesamowite, ale żeby zrozumieć ludzkie mechanizmy uzależnienia potrzeba więcej badań, powiedział Hoebel.”

KOMENTARZE
Newsletter