Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Brazylia: w ciągu najbliższych 10 lat inwestycje w biopaliwa wyniosą 25 mld USD
29.09.2008
Brazylia planuje inwestycje sięgające 25 mld USD w nowe zakłady produkujące bioetanol w celu zaspokojenia krajowego zapotrzebowania na paliwa alternatywne.
Zapotrzebowanie to wzrośnie najprawdopodobniej o 150% w ciągu najbliższej dekady i nie zostało zahamowane przez światowy kryzys finansowy. Raport przygotowany przez Energy Research Corporation (EPE), który jest częścią Ministerstwa ds. Energetyki i Górnictwa, obejmujący najbliższe 10 lat przewiduje wyparcie benzyny przez bioetanol produkowany z trzciny cukrowej. Przewidywany udział etanolu w rynku paliw płynnych w 2017 roku wynosi 80%.

Zapotrzebowanie na bioetanol w Brazylii będzie rosło w tempie 11,3% rocznie w latach 2008-2017 i osiągnie poziom 53,2 mld litrów (obecnie – 20,3 mld litrów).

Aby zaspokoić rosnący popyt, Brazylia jest zmuszone do rozbudowy sektora produkcyjnego w ciągu najbliższych 10 lat. Planowane jest wybudowanie 246 nowych zakładów zajmujących się rafinacją cukru i destylacją, z których 114 obecnie znajduje się w różnych stadiach inwestycji.

Brazylijskie władze twierdzą, że ich decyzja dotycząca wzrostu produkcji paliw alternatywnych jest ostateczna i zostanie zmieniona nawet w obliczu kryzysu finansowego na świecie, który spowodował wstrzymanie dotacji wielu projektów. Według władz, projekty rządowe nie cierpią na brak zainteresowania ze strony inwestorów.

Wykorzystanie bioetanolu jest opłacalne nawet gdy ceny ropy naftowej spadną poniżej 75 USD za baryłkę z obecnych ponad 100 USD.

Brazylia odpiera również zarzuty mówiące, że rosnąca produkcja biopaliw odpowiada za niedobory żywności i rosnące ceny surowców spożywczych. Zdaniem władz tego kraju, niecały 1% powierzchni uprawnej jest obecnie przeznaczony pod uprawę trzciny cukrowej na produkcję bioetanolu, który obecnie zaspokaja 50% zapotrzebowania na benzynę.

Brazylijski sektor rolniczy popiera rosnącą produkcję biopaliw i winą za rosnące ceny żywności oraz jej braki w niektórych regionach świata obarcza wzrost demograficzny, spadek wartości dolara oraz wysokie ceny ropy, które podnoszą koszty produkcji i transportu żywności.


Marcin Kubiak
Źródło: Trading Markets




KOMENTARZE
Newsletter