Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Bioenergia z nieużytków
17.07.2008
Z raportu przygotowanego przez naukowców z Carnegie Institution oraz Stanford University wynika, że biopaliwa mogą odegrać bardzo ważną rolę w światowej energetyce.
Warunkiem sukcesu paliw alternatywnych jest jednak pozyskiwanie biomasy z terenów zdegradowanych i opuszczonych. Proces wykorzystania nieużytków, zamiast przekształcania gospodarstw rolniczych, może nieznacznie ograniczyć wzrost cen żywności, a na pewno przyczyni się do zmniejszenia intensywności wycinki lasów.

W Ameryce Północnej, Europie oraz Azji biopaliwa są w stanie pokryć około 10% zapotrzebowania na energię. W krajach rozwijających się (np. w Afryce) możliwe jest pokrycie przez biopaliwa całkowitego zapotrzebowania na energię be konieczności naruszania obecnie istniejących pól uprawnych.

Naukowcy szacują, że powierzchnia nieużytków, która mogłaby zostać przeznaczona na produkcję biomasy, może wynosić około 4,7 miliona kilometrów kwadratowych. Obszar ten pozwoliłby na pozyskanie 2,1 miliarda ton biomasy, co pozwoliłoby na zaspokojenie 8% światowego zapotrzebowania na energię. W niektórych afrykańskich krajach energia pozyskana z biomasy mogłaby 37 razy przewyższyć obecne zapotrzebowanie. Krajami rozwiniętymi, które maja największy potencjał w produkcji biomasy z wykorzystaniem nieużytków są Stany Zjednoczone, Brazylia oraz Australia.

Autorzy raportu zaznaczają, że biomasa jako źródło energii ma bardzo duży potencjał i może odegrać bardzo znaczącą rolę w niektórych regionach świata.

źródło: www.energetyka.xtech.pl
KOMENTARZE
Newsletter