Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
BADANIA KLINICZNE / Quorum sensing w badaniach klinicznych
29.07.2008
Bakterie potrafią się komunikować między sobą za pomocą chemicznych sygnałów. Cząsteczki sygnałowe to zazwyczaj laktony homoseryny u bakterii gram ujemnych oraz oligopeptydy u bakterii gram dodatnich.
Dzięki temu bakterie potrafią koordynować swoje zachowanie, które zazwyczaj jest zależne od gęstości populacji. Niedawno odkryto, że quorum sensing może brać udział w powstaniu choroby z udziałem bakterii.

Dlatego też, badanie poziomu laktonów homoseryny u pacjentów może stać się dobrym narzędziem diagnostycznym na obecność konkretnych szczepów bakterii. Do wykrywania cząsteczek sygnałowych używa się wielu metod, lecz najczęściej stosowane są genetycznie zmienione systemy komórkowe ze względu na szybkość, wrażliwość i niski koszt. Niemniej jednak nie są one stosowane teraz standardowo w diagnostyce klinicznej. Poziom laktonów w próbach od pacjentów jest bardzo zmienny, standaryzacja stosowanej metody jest niezbędna, nim zacznie ona być stosowana na szeroką skalę.

Źródło: Kumari A., Pasini P., Daunert S., Detection of bacterial quorum sensing N-acyl homoserine lactones in clinical samples, Anal. Bioanal. Chem. (2008) 391:1619-1627
KOMENTARZE
Newsletter