Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Australia: nowa technologia produkcji etanolu z celulozy
04.11.2008
Australijski koncern Mission New Energy Limited ogłosił przełom w produkcji bioetanolu dzięki technologii umożliwiającej produkcję alkoholu z materiałów lignocelulozowych.
Jest to jeden z nielicznych tego typu projektów realizowanych poza USA.Pierwszy, demonstracyjny zakład wykorzystujący nowatorską technologię został wybudowany dzięki partnerstwu z grupą naukowców z Indii.

Głównym surowcem przetwarzanym przez Mission jest jatrofa. Koncern posiada obecnie ponad 145 tys. hektarów przeznaczonych pod jej uprawę. Możliwe jest jednak wykorzystanie również innych surowców, takich jak różnego rodzaju odpady rolnicze oraz inne gatunki roślin.

Biomasa roślinna zawiera średnio:
  • od 38% do 50% celulozy,
  • 23% do 32% hemicelulozy,
  • 15% do 25% ligniny.

Jednym z największych problemów, stojących na przeszkodzie wykorzystaniu drewna do produkcji etanolu na szeroką skalę, jest wysoka zawartość ligniny oraz krzemionki (w szczególności w biomasie odpadowej). Lignina zaburza proces hydrolizy celulozy, wobec czego musi ona być usuwana przy udziale drogich enzymów. Wysoka zawartość krzemionki uniemożliwia natomiast utylizację odseparowanej ligniny.

Dotychczasowe technologie charakteryzowały się wykorzystaniem mocnych kwasów oraz wysokiej temperatury, które przyczyniały się do znacznego spadku opłacalności procesu w warunkach przemysłowych.

Technologia opracowana przez Mission oraz indyjskich naukowców charakteryzuje się:
  • zastosowaniem różnych rodzajów biomasy roślinnej, różniących się zawartością ligniny oraz krzemionki,
  • całkowitą separacją ligniny od celulozy i hemicelulozy, umożliwiającą wydajną hydrolizę do cukrów pięcio- i sześciowęglowych; etap ten zachodzi bez dodatku enzymów,
  • konwersją odseparowanej ligniny w odnawialne źródło energii w postaci elektryczności,
  • produkcją bioetanolu przy niższych nakładach energii cieplnej i elektrycznej, obniżających koszty produkcji,
  • wysoką wydajnością produkcji bioetanolu, w czasie której nie powstają produkty uboczne oraz niebezpieczne odpady.

Więcej informacji: www.missionbiofuels.com

Czytaj również:
Niemcy: nowa technologia hydrolizy celulozy


Marcin Kubiak




KOMENTARZE
Newsletter