Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Xeloda w połączeniu z oxalipatyną jest efektywna we wczesnym raku okrężnicy
21.07.2009
III faza badań klinicznych spełnia założenia, wskazując na wydłużony czas przeżycia pacjentów w porównaniu z powszechnie stosowanymi schematami chemoterapeutycznymi.
Roche ogłosił wyniki międzynarodowego badania klinicznego NO16968 (XELOXA), badającego skuteczność działania doustnego leku Xeloda z dożylnie podawaną oxaliplatyną zaraz po zabiegu operacyjnym. Okazało się, że pacjenci biorący kombinację wyżej wymienionych leków żyją bez nawrotów choroby dłużej, niż ci otrzymujący powszechnie uznane schematy terapeutyczne (5-fluorouracyl/leucovorin).

Badanie przeprowadzono na uprzednio nieleczonych pacjentach, którzy przebyli zabieg operacji jelita grubego z powodu raka jelita. badanie trwało 24 tygodnie.

Xeloda jest lekiem zawierającym substancję czynną kapecytabinę. Preparat dostępny jest w postaci tabletek koloru brzoskwiniowego zawierających 150 mg lub 500 mg kapecytabiny. Substancja czynna preparatu Xeloda, kapecytabina, jest lekiem cytotoksycznym (niszczącym komórki w fazie podziału, w tym komórki nowotworowe), należącym do grupy antymetabolitów. Kapecytabina jest prolekiem, który w organizmie ulega przekształceniu do 5-fluorouracylu (5-FU), którego większe ilości powstają w komórkach nowotworowych niż w prawidłowych tkankach. Lek podaje się w postaci tabletek, podczas gdy 5-FU wymaga podawania we wstrzyknięciach. 5-FU jest analogiem pirymidyny. Pirymidyna jest składnikiem materiału genetycznego komórek (DNA i RNA). W organizmie człowieka 5-FU wchodzi na miejsce pirymidyny, wpływając na aktywność enzymów zaangażowanych w syntezę DNA. W efekcie dochodzi do zahamowania wzrostu komórek nowotworowych, a ostatecznie do ich zniszczenia.

Oxaliplatyna jest nową pochodną platyny trzeciej generacji z obecnością grupy 1,2-diaminocykloheksanowej (DACH), która hamuje replikację DNA poprzez tworzenie krzyżowych wiązań w obrębie DNA.
KOMENTARZE
Newsletter