Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Stare leki zwalczą nowe wirusy?
Pierwsze co nasuwa się na myśl mówiąc o znanych lekach, które mogłyby działać na współczesne wirusy to substancje immunomodulujące? Ekstrakty roślinne? A może leki, które nie są w powszechnym użyciu ze względu na fakt zaistnienia na rynku nowszych, bezpieczniejszych syntetyków? Nic bardziej mylnego – chodzi o blokery kanałów potasowych.

 

Według badaczy z Uniwersytetu Leeds w Wielkiej Brytanii leki będące dziś w powszechnym użyciu w zwalczaniu dolegliwości psychotycznych i depresji mogą być również używane do zwalczania chorób wirusowych. Kanały jonowe kontrolują saldo poziomu wapnia, sodu i potasu w naszych komórkach. Okazuje się, że substancje, które hamują aktywność kanałów potasowych są skuteczne w zwalczaniu wirusów z rodziny Buynawirusów, która zawiera śmiercionośne patogeny takie jak Hatnawirusy (wirus Hatna powoduje tzw. zespół płucny i wysoką gorączkę; śmiertelność wynosi tu około 55%) czy wirus Krymsko-Kongijskiej gorączki krwotocznej. Wirusy te cechują się dużym odsetkiem śmiertelności. Występują endemicznie w krajach afrykańskich, Bliskiego Wschodu, ale coraz częściej pojawiają się także w śródziemnomorskich krajach Europy. Są to zwykle patogeny odzwierzęce. Z wyjątkiem Hatnawirusów transmisja odbywa się za pomocą wektorów jakimi są stawonogi (np. komary).

Podanie leków blokujących kanały potasowe hamuje zakażanie komórek wirusami z rodziny Buynawirusów. Badania były prowadzone w stosunku do wirusa Hazara i wirusa Schmallenberg. Leki, których skuteczność poddano analizie są powszechnie wykorzystywane w leczeniu depresji i psychoz – tj. haloperidol, fluoksetyna oraz środek znieczulający miejscowo bupiwakaina.

 

- Będąc w stanie blokować kanały jonowe potasu możemy zatrzymać rozprzestrzenianie groźnych i chorobotwórczych wirusów u ludzi. To duży przełom w walce z nowym zagrożeniem jakie stanowią właśnie Buynawirusy – mówią twórcy badania i dodają – Bardzo niewiele leków przeciwwirusowych wchodzi w fazę badań klinicznych. Jednym z głównych powodów są duże koszty. Stosowanie leków, które są bezpieczne i już obecne od lat na rynku omija ten kosztowny i pracochłonny etap.

 

Badacze już od kilku lat starają się testować skuteczność znanych leków w infekcjach wirusowych - przykładów jest kilka. Jeden z powszechnie używanych antybiotyków może być pomocny w leczeniu chorób o podłożu wirusowym - jest nim antybiotyk bacytracyna. Bacytracyna wykazuje zdolność do degradacji RNA wirusów. Dzięki takim właściwościom można starać się wykorzystać ją do walki z RNA-wirusami takimi jak wirusy zapalenia wątroby, polio czy też HIV. Innym przykładem może być lek przeciwgrzybiczy itrakonazol. Naukowcy odkryli, że lek ten jest w stanie zahamować namnażanie wirusów jelitowych (enterowirusów takich jak wirus polio, Coxackie, rinowirusy) poprzez wiązanie białka OSBP.

 

Źródła

https://en.wikipedia.org/wiki/Bunyaviridae

http://medicalxpress.com/news/2016-03-drugs-viruses.html

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,399729,antybiotyk-moze-zwalczac-wirusy.html

http://pl.twisunpharm.net/news-426931

KOMENTARZE
Newsletter