Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Profilaktyka A/H1N1v poprzez szczepienia przeciw grypie sezonowej
07.10.2009
Europejska Agencja Leków (EMEA) zatwierdziła dwie pierwsze szczepionki pandemiczne przeciw nowemu wirusowi A/H1N1v, które do obrotu wejdą prawdopodobnie na przełomie 2009/2010.
Do tego czasu Główny Inspektorat Sanitarny, jako profilaktykę, zaleca szczepienia przeciwko grypie sezonowej, uodparniające na klasyczny, najbardziej rozpowszechniony szczep wirusa - A/H1N1.


Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na sezonową grypę rok rocznie zapada od trzech do pięciu milionów ludzi na całym świecie, spośród których od 250 000 do 500 000 umiera bezpośrednio lub od powikłań pogrypowych. W porównaniu do tych danych, zachorowalność oraz śmiertelność wywołanej przez nową grypę – zwaną również świńską grypą A/H1N1v - jest wyjątkowo niska. Dane WHO mówią, bowiem o około 340 000 przypadków zachorowań na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy, z czego jedynie 4 432 okazało się śmiertelnymi.

Dane te oraz opinie ekspertów mówiące o tym, że nie grozi nam pandemia wywołana wirusem A/H1N1v, nie uspokajają jednak opinii publicznej na świecie. Europejska Agencja Leków wydała dotychczas pozytywną opinię trzem szczepionkom przeciw nowemu wirusowi, produkowanym odpowiednio przez firmy Novartis, GlaxoSmithKline oraz Baxter. Zainteresowanie nowymi szczepionkami jest ogromne. Jak informuje firma GlaxoSmithKline do końca 2009, zamierza wyprodukować około 440 milionów dawek, na zamówienia rządowe 23 krajów świata.

Polska, jak poinformował Serwis Biotechnologiczny rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar, zamierza zakupić około 4 milionów dawek szczepionek przeciwpandemicznych. Trafią one głównie do wybranych grup, wśród których wymienia się: pracowników ochrony zdrowia, kobiety w ciąży z grup o podwyższonym ryzyku ze wskazania lekarza, dzieci w wieku powyżej 6 miesiąca życia z chorobami przewlekłymi oraz przedstawicieli kluczowych służb w państwie (m.in. policja, wojsko, transport). Do czasu wprowadzenia nowych szczepionek, pomimo małego prawdopodobieństwa wybuchu epidemii A/H1N1v w naszym kraju, zaleca się stosowanie profilaktycznych szczepień, przy użyciu dostępnych już od około 2 tygodni na polskim rynku szczepień przeciw grypie sezonowej. Która to, wydaje się o wiele groźniejsza od nagłośnionej w mediach grypy świńskiej.
KOMENTARZE
Newsletter