Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Producent farmaceutyków Pliva Kraków zwolni 40 proc. załogi
16.02.2009
Producent farmaceutyków Pliva Kraków zwolni 613 pracowników, czyli około 40 proc załogi. Zwolnienia dotkną zarówno osoby zatrudnione przy produkcji w fabryce w Krakowie, jak i w dziale badań i rozwoju oraz administracji w Krakowie i Warszawie.


 Jak poinformowała w poniedziałkowym komunikacie prezes Plivy Kraków Dorota Szopińska-Wójcik, redukcja zatrudnienia związana jest z rozpoczynanym właśnie procesem optymalizacji produkcji w krakowskiej fabryce. Będzie się ona zajmować wytwarzaniem tabletek i kapsułek oraz syropów. Podjęto decyzję o przeniesieniu produkcji tzw. form sterylnych (ampułki) na Węgry i zamknięciu tego wydziału w krakowskiej fabryce.

Według prezes, zmiany w strukturze firmy wiążą się także z koniecznością optymalizacji zatrudnienia. Obejmie ona pracowników produkcji, działu badań i rozwoju, działów wsparcia i administracji Plivy w Krakowie i Warszawie, jak również pracujących w całym kraju konsultantów i przedstawicieli medycznych. W sumie w całej spółce pracę straci 613 osób.

"Decyzja o optymalizacji zatrudnienia była dla nas niezmiernie trudna, jednak musieliśmy ją podjąć, aby zapewnić stabilny rozwój naszej firmy w przyszłości" ľ oceniła Szopińska-Wójcik.

Jak zapowiedziała, priorytetem zarządu jest wypracowanie porozumienia ze związkami zawodowymi i przedstawicielami załogi oraz zaoferowanie odchodzącym pracownikom optymalnych warunków zakończenia współpracy z firmą.

Chorwacki koncern farmaceutyczny Pliva kupił od Skarbu Państwa Krakowskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa SA w październiku 1997 roku. W 2006 roku Chorwatów przejęła amerykańska grupa Barr Pharmaceuticals, Inc. W styczniu tego roku Barr został przejęty przez izraelskiego producenta leków Teva Pharmaceutical Industries Ltd., który w Polsce posiada już fabrykę w Kutnie (dawna Polfa Kutno).

Połączona firma jest największym na świecie producentem leków generycznych o przychodach wynoszących około 13,6 miliarda dolarów rocznie.

Za: pb.pl

KOMENTARZE
Newsletter