Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ochrona patentowa innowacji i jej rola w ich komercjalizacji - podsumowanie
16.03.2006
15 marca 2006 roku w Ministerstwie Edukacji i Nauki odbyła się konferencja pt. "Ochrona patentowa innowacji i jej rola w komercjalizacji".
Organizowała ją Konferencja Polskiej Platformy Technologicznej Innowacyjnej Medycyny pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej.

W spotkaniu panelowym oprócz ekspertów ds. patentowych w Polsce i w Europie udział wzięli, Olaf Gajl - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki oraz Andrzej Pyrża - zastępca Prezesa Urzędu Patentowego RP. Konferencja w MEiN była okazją do dyskusji nt. rosnącej roli ochrony własności intelektualnej oraz wymiany cennych doświadczeń w zakresie opracowywania patentów. Polska Platforma Technologiczna Innowacyjnej Medycyny zrzesza polskie firmy inwestujące w badania, dlatego sprawy ochrony patentu są dla nich istotne. Poszukiwanie nowych leków, rozwój badań oraz podejmowanie strategicznych inicjatyw służących innowacji w medycynie to podstawowe cele działania firm. „Do uczestnictwa w konferencji zaprosiliśmy ekspertów ds. patentowych w Polsce i w Europie oraz przedstawicieli branży farmaceutycznej mając nadzieję, że spotkanie w takim gronie będzie świetną okazją do dyskusji i wymiany poglądów, a także zwróci uwagę polskiego środowiska farmaceutycznego na trudne kwestie skutecznego wykorzystania własności przemysłowej” – mówi prof. Jan Lubiński – Koordynator Platformy Technologicznej Innowacyjnej Medycyny. Polska Platforma Technologiczna Innowacyjnej Medycyny ma być skuteczną bazą dla rozwoju badań w zakresie innowacji medycyny w Polsce, a w konsekwencji przyczynić się do wytwarzania bardziej bezpiecznych i skutecznych leków. Uczestnicy Platformy chcą, aby nowe leki tworzone były w oparciu o polskie wynalazki i poszerzały dostępność do terapii. Polska firma farmaceutyczna Adamed, w której laboratoriach w ciągu ostatnich 4 lat badań opracowano 19 zgłoszeń patentowych na aktywne substancje i własne formuły leków, podzieliła się swym doświadczeniem w zakresie opracowywania patentów innowacyjnych leków. „Ogromnie cieszy nas możliwość podzielenia się z uczestnikami panelów doświadczeniem, jakie w zakresie uzyskania patentów na leki innowacyjne ma firma Adamed. Integralną częścią misji naszej firmy są inwestycje w badania i rozwój, a przychody czerpiemy właśnie z badań naukowych. Chcemy pokazać innym polskim firmom farmaceutycznym, że inwestycja w naukę się opłaca” – mówi Maciej Adamkiewicz, prezes firmy Adamed, który podczas konferencji poprowadził jeden z paneli. Przedsięwzięcia innowacyjne to z reguły przedsięwzięcia o podwyższonym stopniu ryzyka, a trudności w zakresie pozyskiwania środków na działalność badawczą stanowią wyraźną przeszkodę w rozwoju firm innowacyjnych. Istotnym źródłem finansowania działalności innowacyjnej stają się środki unijne, z których powinny móc czerpać również polskie firmy.

KOMENTARZE
Newsletter