Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowe Millennium, część 1
19.03.2009
W 1993 roku Millennium Pharmaceuticals, Inc. (Cambridge, Mass.) było początkującą firmą farmaceutyczną, koncentrującą swe działania na badaniach genetycznych.
Od tamtego czasu stało się w pełni zintegrowaną firmą biofarmaceutyczną, zatrudniającą około 1000 osób. W maju 2008 Millennium zostało przejęte przez Osakę, japońską spółkę Takeda Pharmaceutical Company. Mimo, że Millennium nie zmieniło siedziby, nadal jest to Cambridge w stanie Massachusetts, nazwa została przekształcona w Millennium: The Takeda Oncology Company.

Na początku misją firmy było opracowywanie nowych leków, które później mogła sprzedawać innym firmom farmaceutycznym. Fundamentem firmy była genomika, badanie odpowiedzi na lek na poziomie ekspresji genowej oraz wykorzystanie uzyskanych wyników w identyfikacji potencjalnych biomarkerów. Te założenia nie zmieniły się również po przejęciu firmy przez Takeda.

W 2005 roku prezesem Millenium zostaje Deborah Dunshire, która poza doświadczeniem stricte farmaceutycznym i przywódczym, wniosła do firmy cząstkę biznesu. Millennium odnosi sukces rynkowy dzięki odkryciu i sprzedaży Velcade (bortezomib – inhibitor proteasomu, kompleksu enzymatycznego odgrywającego ważną rolę w wewnątrzkomórkowej degradacji białek uczestniczących w regulacji cyklu komórkowego, aktywacji czynników transkrypcji oraz apoptozie. Wskazany w leczeniu nawrotowego/opornego szpiczaka mnogiego). Ponad 100,000 pacjentów z 87 krajów było leczonych Velcade. Światowa sprzedaż w 2008 roku została oszacowana na ponad miliard dolarów.

We wczesnych latach funkcjonowania, Millennium prowadziło badania wielokierunkowe, w kilku grupach terapeutycznych jednocześnie. Przez ostatnie 7-8 lat, działania firmy skupiły się głównie na onkologii. Kilka lat po sukcesie Velcade, homeostaza białek pozostaje głównym obszarem zainteresowania Millennium z całym zapleczem programów badawczych zorientowanych na zrozumienie szlaków proteasomowych i poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: czy zahamowanie proteasomu nie spowoduje niespecyficznych, plejotropowych efektów w komórce?
 

KOMENTARZE
Newsletter