Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Novartis nabywa prawa do leku współtworzonego z Schering-Plough
20.05.2009
ZURICH, - Novartis AG (NOVN.VX) nabyła międzynarodowe prawa do złożonego leku stosowanego w schorzeniach układu oddechowego. Lek był rozwijany z Schering-Plough Corp (SGP.N).
QMF149, połączenie QAB149 Novartis oraz mometasone Schering-Plough, ma zostać zastosowany w Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc (chronic obstructive pulmonary disease - COPD) oraz astmie.

Schering-Plough ma wyłączność na rozwijanie i komercjalizację leku złożowego składającego się z mometasonu oraz Foradilu produkowanego przez Novartis.

QAB149 (indacaterol) - lek o szybkim długotrwałym działaniu rozszerzającym oskrzela w którym badacze pokładają wielkie nadzieje, szczególnie w odniesieniu do ewentualnego zastosowania w leczeniu Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc.

Mometasone furoate - pirośluzan mometazonu (syntetyczny glikokortykosteroid).

Novartis, szwajcarskie laboratorium, w którym w 1938 roku Albert Hofmann po raz pierwszy zsyntezował LSD (dwuetyloamid kwasu lizergowego). Poprzednia nazwa laboratorium: "Sandoz". Firma powstała z połączenia Sandoz oraz Ciba Geigy. W Polsce Novartis działa jako Novartis, Lek, Hexal, Ciba Vision, Alima Gerber. Zakłady produkcyjne posiada Lek, Hexal oraz Alima Gerber i producent szczepionek Chiron. Novartis Zatrudnia ok. 100,000 pracowników i działa w 140 krajach. Siedziba znajduje się w Bazylei.

Schering-Plough - firma farmaceutyczna utworzona w  1851 przez Ernsta Scheringa jako Schering AG. W 1971, firma połączyła się z Plough.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie. Ocenia się, że dotyczy kilkunastu procent populacji. Podobnie jak nowotwory, choroby serca POChP jest jedną z głównych przyczyn zgonów. Jednocześnie zadziwiająca jest przepaść między miejscem choroby wśród głównych zagrożeń epidemiologicznych a bardzo niską świadomością tego zagrożenia w społeczeństwie. Główną przyczyną POChP jest wdychanie dymu tytoniowego, którego szkodliwy wpływ na zdrowie jest powszechnie znany. Dym tytoniowy powoduje uruchomienie złożonej kaskady reakcji, która doprowadza do uszkodzenia oskrzeli i pęcherzyków płucnych. Często są to zmiany nieodwracalne. Najłatwiejszym sposobem na zahamowanie postępu choroby jest rzucenie palenia. Należy podkreślić, że POChP jest jedyną choroba odtytoniową, w której zaprzestanie palenia zahamowuje dalszy postęp choroby. Diagnostyka choroby rozpoczyna się od zebrania dokładnego wywiadu z pacjentem, podczas którego należy zwrócić uwagę na nałóg palenia tytoniu a także narażenie na palenie bierne, gazy i dymy w pracy. Następnie wykonywane jest rutynowe badanie lekarskie. We wczesnym etapie, gdy choroba jeszcze nie jest zaawansowana nie są stwierdzane istotne odchylenia od stanu prawidłowego. Kluczowe dla rozpoznania POChP jest wykonanie badania spirometrycznego. Jest to bardzo proste badanie dostarczające cennych informacji na temat funkcjonowania płuc (za: medserwis.pl).
KOMENTARZE
Newsletter