Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Naukowcy z Wyższej Szkoły Medycznej w Białymstoku testują nowe zastosowanie preparatu roślinnego
 Naukowcy z Wyższej Szkoły Medycznej w Białymstoku testują nowe zastosowanie preparatu rośl
Zespół ma już na swoim koncie patent na roślinny preparat przyśpieszający gojenie się powierzchniowych ran skóry. Tym razem badania zostały skierowane na rany i owrzodzenia błon śluzowych.

Najczęstszą przyczyną powstawania owrzodzeń jamy ustnej są: infekcje, niedobory żywieniowe, reakcje alergiczne, radioterapia, doustne leki przeciwnowotworowe powodujące bardzo silny ból i uczucie dyskomfortu. Owrzodzenia jamy ustnej zazwyczaj obejmują proces zapalny, zatem w szerszym ujęciu można mówić o zapaleniu jamy ustnej.

Zmianom na błonie śluzowej jamy ustnej towarzyszą najczęściej takie objawy jak: pieczenie samoistne lub pod wpływem bodźców (np. podrażnienie przy spożywaniu pokarmów z ostrymi lub kwaśnymi przyprawami), świąd, zaburzenia wydzielania śliny.

Owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej stanowią poważny problem kliniczny z uwagi na znaczne unerwienie czuciowe tej okolicy, co powoduje silne doznania bólowe z utrudnieniem przyjmowania pokarmów, ograniczające funkcje aparatu mowy czy uniemożliwiające utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej, co wtórnie prowadzi do nasilenia się objawów.

Aktualnie stosowane metody zapobiegania i leczenia owrzodzeń jamy ustnej w praktyce klinicznej opierają się głównie na leczeniu błony śluzowej preparatami bakteriobójczymi, znieczulającymi i przeciwbólowymi. Wszystkie te metody są nie w pełni zadowalające, a problem owrzodzeń jamy ustnej nawraca u znacznej liczby pacjentów.

Celem badań zespołu było opracowanie preparatu na bazie ekstraktu ziołowego przyśpieszającego regenerację uszkodzonej błony śluzowej jamy ustnej.

Opracowany przez nich preparat wykazuje obecność alkoholi alifatycznych i aromatycznych, kumaryn, olejków eterycznych, flawonoidów, flawonów, glikozydów fenolowych i wielu innych związków, które mają działanie antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe i przeciwzapalne. Preparat przebadano na szczurach rasy Wistar, u których wcześniej indukowano owrzodzenie jamy ustnej jednorazowym podaniem na wewnętrzną stronę policzka kwasu octowego w narkozie eterowej.

Powstałe owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej leczono poprzez aplikowanie na powierzchnię rany odpowiedniego środka. Procedurę przeprowadzano w narkozie eterowej i powtarzano aż do całkowitego wygojenia rany. Codziennie wykonywano makrofotografię powierzchni rany i analizowano dynamikę gojenia się rany przy pomocy oprogramowania komputerowego.

Wyniki badań sugerują, że opracowany roślinny ekstrakt etanolowy przyspiesza proces gojenia się owrzodzeń w jamie ustnej u szczurów i wykazuje aktywność przeciwzapalną. Opracowana receptura preparatu ziołowego opartego na wyciągu z jednej rośliny dorównuje preparatom obecnym na rynku farmaceutycznym o właściwościach p/zapalnych i p/bakteryjnych.

KOMENTARZE
Newsletter