Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Metale szlachetne kolejną nadzieją w terapii nowotworowej
10.12.2008
Lecznicze właściwości metali szlachetnych przez długi czas pozostawały całkowicie niedostrzegane przez naukowców na całym świecie.
Jedynym przedstawicielem tej grupy mającym zastosowanie kliniczne była platyna używana dość powszechnie w formie cisplatyny jako integralny składnik leków stosowanych w leczeniu nowotworów. Ten stan rzeczy postanowili zmienić naukowcy z Uniwersytetu w Warwick których uwagę zwrócił osm, metal należący do grupy platynowców.

Mają oni nadzieje że osm będzie bardziej użyteczny w terapii nowotworowej niż cisplatyna która mimo wysokiej skuteczności terapeutycznej okazała się być bezsilna przeciw niektórym rodzajom raka. Jej stosowanie należy również do dość toksycznych dla organizmu terapii a z klinicznego punktu widzenia w przyszłości możemy spodziewać się komórek platyno-opornych. W dotychczasowych badaniach osm wykazał wysoką skuteczność w leczeniu różnych typów komórek nowotworowych, w tym raka jajnika i jelita grubego. Metal ten posiada jeszcze inne ważne zalety, mianowicie jest znacznie tańszy od platyny oraz oddziaływuje na komórki nowotworowe z zupełnie inny sposób a zatem oba te metale mogą być stosowane równolegle.

Profesor Peter Sadler z Wydziału Chemii Uniwersytetu w Warwick wraz z Sabine van Rijt pracują obecnie nad nowymi związkami zawierającymi osm które mogą w przyszłości doprowadzić do rozwoju leków stosowanych w terapii łączonej z obecnie stosowanymi środkami przeciwnowotworowymi jak i indywidualnie. Badają oni obecnie oddziałania tych związków w DNA w komórkach nowotworowych oraz wpływ rodzaju powlekającej substancji na szybkość tej interakcji.

Źródło: www.bionity.com
KOMENTARZE
Newsletter