Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Łódzcy naukowcy będą wytwarzać nowoczesne leki kardiologiczne
14.07.2009
W skutek uzyskanej dotacji z POIG łódzcy naukowcy będą wytwarzać leki polifenolowe o właściwościach przeciwpłytkowych. Wysiłki aby ambitne zadania projektu zrealizować zostaną poczynione przez przedstawicieli dwóch łódzkich uczelni.
Z jednej strony będą go realizować naukowcy z Uniwersytetu Medycznego, a z drugiej zespoły z Politechniki Łódzkiej.

Celem projektu jest wyselekcjonowanie i opracowanie preparatów polifenolowych charakteryzujących się właściwościami przeciwpłytkowymi i/lub kardioprotekcyjnymi. W wyniku realizacji projektu będą przygotowane innowacyjne produkty, które można określić jako: po pierwsze suplementy diety nowej generacji, po drugie jako preparaty będący prototypami leku (substancje czynne o działaniu leczniczym). Wybrane preparaty mają być docelowo stosowane w pierwotnej i wtórnej prewencji u chorych na choroby układu krążenia.

Łączna kwota dofinansowania wyniosła 7 134 978,14 PLN. Została podzielona między obydwie uczelnie. Na zadania realizowane przez Uniwersytet Medyczny przypada 5,72 mln złotych.

Kierownikiem Projektu jest prof. dr hab. Cezary Watała, kierownik w Zakładzie Zaburzeń Krzepnięcia Krwi Katedry Diagnostyki Laboratoryjnej Uniwersytetu Medycznego. Jak piszą o sobi9e członkowie zakładu : Przedmiotem zainteresowań naukowych członków Zespołu jest od wielu lat badanie molekularnych mechanizmów zaburzeń w układzie hemostazy, w szczególności zaś badanie receptorów błon płytek krwi i funkcjonowania płytek w układach modelowych i niektórych stanach patologicznych, takich jak choroby układu krążenia, miażdżyca, cukrzyca. W badaniach naszych przyświeca nam cel praktycznego wykorzystania osiągnięć w dziedzinie poznania powyższych mechanizmów - w nowych strategiach terapeutycznych oraz nowoczesnych testach diagnostycznych.
KOMENTARZE
Newsletter