Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Licealista z Chorzowa opracowuje technologię tworzenia sztucznych organów
Redakcja portalu, 17.02.2016 , Tagi: sztuczne organy
Maciej Mańka, uczeń klasy III C Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie, będzie najmłodszym z prelegentów podczas kongresu „Investing in Medical Innovations”. Zaprezentuje opracowaną przez siebie technologię wytwarzania urządzeń do hodowli sztucznych organów.

 

Maciej Mańka realizuje swoją naukową pasję pod opieką dr Joanny Raczkowskiej i dr. hab. Jakuba Rysza z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a dokładniej z Zakładu Inżynierii Nowych Materiałów. To właśnie w Pracowni Badań Nanowarstw Makromolekuł, którą tworzą jego pracownicy, utalentowany licealista wytworzył chip do hodowli sztucznych organów.

– Efekt moich badań to pierwszy w Polsce i z pewnością jeden z pierwszych w Europie, prototyp urządzenia identycznego do tego, wytworzonego na Harvardzie. Ja jednak wymyśliłem technologię wytwarzania go w sposób o wiele tańszy i niewymagający bardzo wyrafinowanego sprzętu, niedostępnego dla większości uniwersytetów – mówi Maciej Mańka, który zaprezentuje efekty swoich badań naukowych przed polskimi i zagranicznymi inwestorami podczas kongresu „Investing in Medical Innovations”.

Nowe warunki dla testowania nowych leków

Zdaniem Macieja Mańki technologia, nad którą pracuje, może umożliwić dokładne zbadanie działania szkodliwego wpływu najmniejszych nawet bakterii i wirusów na ludzki organizm. Co więcej, pozwoli na testowanie nowych leków w nowych warunkach. – Coraz więcej nowoczesnych terapii, np. przeciw nowotworom czy AIDS opiera się na cząsteczkach tak małych, że trudno jest je badać na zwierzętach. Ta technologia usuwa problem skomplikowanych testów zwierzęcych, a także umożliwia badania na ludzkich, a nie mysich, komórkach – wyjaśnia utalentowany licealista.

Dr hab. Jakub Rysz, jeden z opiekunów naukowych Macieja, komentuje – Udostępniliśmy Maćkowi nasze laboratorium, a on niemal samodzielnie odtworzył skomplikowany eksperyment przeprowadzony kilka lat temu na Harvardzie. To właśnie takich młodych ludzi z pasją i wizją, jak Maciek chcielibyśmy mieć w zespole – mówi fizyk z UJ.

Dr hab. Jakub Rysz dodaje, że zainicjowany przez Maćka projekt naukowy warto kontynuować. – Aby to było możliwe potrzebujemy nie tylko środków finansowych. Potrzebujemy też naukowców z innych dziedzin, np. zajmujących się medycyną, którzy wiedzą, jakie leki warto przetestować z użyciem tej technologii.

Zaczęło się od stażu naukowego E(x)plory

Współpraca Macieja Mańki z Uniwersytetem Jagiellońskim rozpoczęła się w 2015 roku, gdy młody chorzowianin został finalistą konkursu naukowego E(x)plory, a następnie zdobył staż naukowy właśnie w Pracowni Badań Nanowarstw Makromolekuł. Czy wystąpienie podczas kongresu „Investing in Medical Innovations” przyniesie Maciejowi umowę z inwestorem?

– Dla autorów innowacji kongres to okazja do zdobycia wiedzy z zakresu prowadzenia technologii od pomysłu do komercjalizacji. Będzie mowa o tym, na co zwrócić uwagę przy planowaniu badań, uzyskaniu certyfikacji oraz jakie trudności z patentowaniem można napotkać – mówi Magdalena Władysiuk, prezes MedInvest Scanner, firmy, która potrafi ocenić, czy dany pomysł na technologię medyczną przełoży się na rzeczywistą korzyść w życiu pacjenta i systemie ochrony zdrowia.

Kongres zgromadzi inwestorów

W centrum kongresowym organizatorzy przygotowali przestrzeń na rozmowy wynalazców z potencjalnymi inwestorami, tzw. round tables. Mogą w nich wziąć udział przedstawiciele instytucji czy startupów, które mają już gotowe rozwiązania i takich, których innowacje medyczne są jeszcze w wczesnej fazie projektowej. Jeden z paneli poświęcony zostanie ocenie technologii medycznych (Health Technology Assessment – HTA). Dzięki niej przedsiębiorcy mogą dowiedzieć się, czy dana technologia medyczna ma szansę być wykorzystana w służbie zdrowia i finansowana przez państwo lub ubezpieczycieli prywatnych.

.. i autorów innowacyjnych projektów

Podczas kongresu prezentować się będą autorzy innowacyjnych projektów z całej Polski, w tym mis-confEdyta Kocyk, doktorantka SGH, która zaprojektowała opaskę na rękę mierzącą tętno i temperaturę, Bartłomiej Wielogórski i Grzegorz Piątek, absolwenci AGH, którzy wynaleźli zautomatyzowany trenażer chodu dla osób wymagających długotrwałej rehabilitacji czy Patrycja Wizińska-Socha, Anna Skotny i Marcin Bruś, autorzy urządzenia o nazwie Pregnabit, które pozwala na zdalne wykonywanie standardowych badań diagnostycznych ostatniego trymestru ciąży.

Więcej informacji o kongresie na stronie.

Źródła

MedInvest Scanner (M.I.S.) jest firmą konsultingową, która działa w obszarze innowacyjnych, nielekowych technologii medycznych. Firma doradza grupom kapitałowym i przedsiębiorcom zainteresowanym inwestycjami na rynku urządzeń medycznych w wyborze technologii, w które warto zainwestować. M.I.S. posiada bazę innowacyjnych technologii medycznych, zrankingowanych według kryteriów powstałych w oparciu m.in. o zasady oceny technologii medycznych (health technology assessment, HTA) oraz medycyny opartej na dowodach naukowych (evidence based medicine, EBM).

 

Kontakt dla mediów:

Natalia Osica

n.osica@sciencepr.pl

691 145 300

Science PR

 

KOMENTARZE
Newsletter