Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Lep na komórki nowotworowe nowym standardem diagnostyki raka
24.11.2009
Naukowcy z Uniwersytety Kalifornii stworzyli innowacyjny, oparty na nanocząsteczkach, system diagnostyczny służący do wykrywania krążących we krwi komórek nowotworowych.
Obecnie standardem diagnostycznym badania przebiegu stanu nowotworowego, są analizy pobranych podczas biopsji próbek stałych. Często jednak, szczególnie na wczesnym etapie metastazy, trudno jest zidentyfikować odpowiednie miejsce, w których biopsję należałoby wykonać. Z tego też powodu naukowcy pokładają tak wielkie nadzieje w opracowanym na Uniwersytecie w Kalifornii (UCLA) nowym systemie diagnostycznym pozwalającym na wczesne wykrywanie przerzutów. Dzięki jego zastosowaniu możliwe będzie wykrycie w próbce krwi, komórek uwolnionych z guza nowotworowego, co pozwoli na wczesne wykrywanie i diagnozowanie, jak również lepsze monitorowanie leczenia stanów nowotworowych.

Do tej pory opracowano kilka metod i technik opierających się na wykrywaniu obecności komórek nowotworowych w obiegu, niemniej jedynie opracowany przez zespół z UCLA system wydaje się łączyć szybkość i niewielkie koszty z relatywnie wysoką czułością.

W badaniu opublikowanym w Angewandte Chemie, zespół UCLA oceniał wydajność przechwytywania komórek nowotworowych opracowanego przez siebie chipa wielkości 2 cm kwadratowych pokrytego ciasno upakowanymi nanoprętami. Próbę badaną stanowił chip pokryty nanoprętami, natomiast próbę kontrolną chip o powierzchni całkowicie płaskiej. Oba zostały opłaszczone przeciwciałami anty-EpCAM, zdolnymi do rozpoznawania i wiązania komórek nowotworowych, a następnie inkubowane z medium zawierającym komórki nowotworowe raka piersi. Badaniem tym naukowcy dowiedli, że stworzone przez nich chipy maja zdolność wiązania 45-65% wszystkich komórek nowotworowych znajdujących się w medium w przeciwieństwie do standardowych chipów o płaskiej powierzchni, które były w stanie związać na swojej powierzchni jedynie 4-14% komórek. Znacznie skrócony został również czas przeprowadzenia oznaczenia, z 3-4 godzin dla obecnie, komercyjnie dostępnych testów, do dwóch godzin przy użyciu opracowanej przez nich technologii.

Skuteczność nowych chipów diagnostycznych, opiera się prawdopodobnie na oddziaływaniach pomiędzy nanoprętami a powierzchnią komórek nowotworowych, które to oddziaływania pozwalają na trwalsze i stabilniejsze ich wiązania się ze swoistymi dla nich przeciwciałami.

Następnym etapem badań będzie zbadanie możliwości usuwania komórek nowotworowych z krwiobiegu pacjenta, co w przyszłości mogłoby zaowocować skutecznymi technikami zahamowania procesu przerzutowania.
KOMENTARZE
Newsletter