Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kwas foliowy zdetronizowany?
Kwas foliowy zdetronizowany?
Kwas foliowy, czyli inaczej mówiąc witamina B9, jest kluczowym koenzymem w metabolizmie kwasów nukleinowych, odpowiada też za prawidłowy przebieg procesów krwiotwórczych. Jego niedobór jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży – niedostateczna podaż tego mikroelementu powoduje wzrost ryzyka wad ośrodkowego układu nerwowego u płodu. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca więc suplementowanie podczas ciąży 0,4 mg kwasu foliowego na dobę. Naukowcy z Australii wykazali, że skuteczniejsza w profilaktyce wad wrodzonych płodu może się okazać inna witamina z grupy B – niacyna.

 

Wady wrodzone

Przez wady wrodzone rozumiemy wszelkie nieprawidłowości w rozwoju, które prowadzą do anomalii w budowie różnych części ciała rozwijającego się płodu. Szacuje się, że wady wrodzone stwierdza się u 2-4% noworodków. Ich występowanie spowodowane jest przede wszystkim czynnikami genetycznymi, ale także zakażeniami wewnątrzmacicznymi bądź stylem życia (paleniem papierosów, spożywaniem alkoholu, stosowaniem używek). Jedną z głównych grup wad wrodzonych są wady ośrodkowego układu nerwowego. Przyszła mama może w znacznym stopniu uchronić swoje nienarodzone dziecko przed ich wystąpieniem, stosując zalecaną przez PTG suplementację kwasu foliowego. Ważne jest jednak, żeby o przyjmowaniu kwasu foliowego pomyśleć minimum pół roku przed planowaną ciążą. Dopiero po takim czasie organizm jest w odpowiedniej ilości wysycony folianami. Sugeruje się wręcz, że każda kobieta w wieku rozrodczym (nie tylko ta planująca macierzyństwo w najbliższej przyszłości) powinna zażywać witaminę B9.

Kwas foliowy pełni w organizmie szereg istotnych funkcji: usprawnia pracę przewodu pokarmowego, bierze udział w procesach krwiotwórczych, chroni przed rozwojem nowotworów. Jednak jego najważniejszą rolą jest udział w syntezie kwasów nukleinowych. Z tego względu jest szczególnie istotny w okresie prenatalnym – kiedy komórki rozwijającego się dziecka dzielą się bardzo szybko. Przyjmowanie rekomendowanej dawki kwasu foliowego zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej o 75%; pozostałe przypadki tłumaczy się innymi niż niedobór witaminy B9 czynnikami szkodliwymi.

 

Niacyna – kwas foliowy XXI w.?

Australijscy naukowcy wykazali, że kwas foliowy nie jest jedyną witaminą z grupy B, która znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia wad wrodzonych i chroni przed poronieniami. W centrum ich zainteresowania znalazły się witamina B3 – niacyna – oraz NAD (dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy). NAD jest niezbędny w procesach oddychania komórkowego i naprawy DNA. U potomstwa zwierząt z niedoborem NAD pojawiały się wady wrodzone, co sugeruje, że jest kluczowy dla prawidłowej organogenezy. Według australijskich naukowców zażywanie witaminy B3 niweluje niedobory NAD, a tym samym chroni przed wystąpieniem wad wrodzonych. „Ojcem” sukcesu, jak to często w nauce bywa, okazał się przypadek – w materiale genetycznym pobranym od rodziców dzieci urodzonych z wadami wrodzonymi badacze przypadkowo odkryli mutację, która skutkuje niedostateczną produkcją NAD. Poczynioną obserwację zweryfikowano w badaniach in vivo – myszy z tą samą mutacją również rodziły martwe lub ciężko chore potomstwo. Podawanie ciężarnym gryzoniom niewielkich dawek niacyny poprawiało stan zdrowia nowo narodzonych myszy, a zastosowanie wyższych dawek sprawiało, że myszy rodziły się całkiem zdrowe.

Choć wyniki są obiecujące, sami odkrywcy studzą nadmierny optymizm. Spożywanie produktów bogatych w niacynę – mięsa, zielonych warzyw – bez wątpienia jest korzystne dla naszego zdrowia, trudno jednak bez dalszych eksperymentów ustalić, jaką dawkę powinny przyjmować kobiety planujące ciążę, aby uchronić swoje dziecko przed wadami wrodzonymi.

Źródła
  1. Hongjun i in., NAD Deficiency, Congenital Malformations, and Niacin Supplementation.
KOMENTARZE
news

<Lipiec 2018>

pnwtśrczptsbnd
25
26
27
28
29
30
1
3
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter