Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Komitet Doradczy FDA jednomyślnie zaleca Szybsze Zatwierdzenie Avastin do leczenia raka mózgu (Glioblastoma)
02.04.2009
Silver Spring, Md Firma Genentech Inc ogłosiła dziś, że Komitet Doradczy ds. Leków Onkologicznych (ODAC) US Food and Drug Administration (FDA) głosował jednogłośnie odnośnie Avastin.
Stwierdzono, że zauważa się znaczną odpowiedź na Avastin® (bewacizumab) u osób leczonych wcześniej z powodu glioblastoma. Oczekiwane jest podjęcie decyzji przez FDA przed 5 maja 2009 i udzielnie przyspieszonego zatwierdzenia Avastin do użytku w tej najbardziej agresywną postaci raka mózgu

"Cieszymy się z decyzji  FDA, zapewni ona ludziom chorującym na tę chorobę pierwsze nowe możliwości terapii od dziesięć lat", powiedział David Schenkein, MD, Senior Vice Dyrektor, departamentu Hematologii i Onkologii Klinicznej, Genentech. "Globalna III faza procesu oceny Avastin u osób z nowo rozpoznaną chorobą zostanie wszczęta jeszcze w tym roku."

Wniosek o Szybsza Zatwierdzenie Avastin

Przyspieszone zatwierdzenie Avastin u uprzednio leczonych z powodu glioblastoma dałoby lekarzom możliwość udzielenia  bezpiecznej i skutecznej informacji i.  Wniosek opiera się na pozytywnych, niezależnie zweryfikowanych danych z nie-porównawczych badań II fazy BRAIN (AVF3708g), przeprowadzonych na z 167 pacjentach. U 85 pacjentów leczonych lekiem Avastin w monoterapii, badanie wykazało:

• W 28 procentach, nowotworów zmniejszyła się do co najmniej połowy ich oryginalnego rozmiaru;
• 43 procent przeżyło  sześć miesięcy bez pogorszenia choroby
• Połowa przeżyła  przynajmniej 9,3 miesięcy od rozpoczęcia terapii lekiem Avastin i 38 procent przeżyło dłużej niż jeden rok.

O Avastin

Avastin, znany jako bevacizumab, jest monoklonalnym przeciwciałem, genetycznie skonstruowaną cząsteczką układu odpornościowego, która atakuje czynnik wzrostu śródnabłonka naczyniowego (VEGF). VEGF pomaga zwiększyć dopływ krwi do guzów, natomiast Avastin ogranicza ten dopływ.

O glioblastoma

Glejak  - jest najczęstszym (ok. 50%) złośliwym nowotworem wywodzącym się z tkanki glejowej, rosnącym w półkulach mózgu, najczęściej w płacie czołowym i skroniowym. Obraz histopatologiczny urozmaicony, charakterystyczne są duża atypia (złośliwość histologiczna), obszary martwicy i liczne patologiczne naczynia krwionośne, które mogą stać się źródłem wylewu krwi do mózgu. Guz rośnie szybko, często szerzy się poprzez spoidło wielkie na przeciwległą półkulę mózgu (tzw. obraz "motyla" w badaniach obrazowych), może dawać przerzuty w obrębie centralnego układu nerwowego drogą płynu mózgowo-rdzeniowego lub krwionośną. Nowotwór o umiarkowanej promienioczułości. Szczyt zachorowalności to V i VI dekada życia, z niewielką przewagą mężczyzn. (wiki)



KOMENTARZE
Newsletter