Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wirus HCV zwiększa ryzyko raka… nie tylko wątroby
Infekcja wirusem zapalenia wątroby typu C ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu. Nawet po wykluczeniu raka wątroby zarażeni pacjenci chorują o 80% częściej. Zdrowy tryb życia nie jest w stanie uchronić przed zgubnym wpływem infekcji.

Od wielu lat znany jest związek zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C z rakiem tego narządu. Podwyższone ryzyko innych nowotworów, choć sugerowane przez wielu ekspertów, pozostawało w sferze spekulacji. Ogromne badanie przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pod kierownictwem dr Andersa Nyberga może jednak uczynić tę hipotezę faktem.

Nyberg i współpracownicy przeanalizowali bazę danych medycznych około 3,7 milionów pacjentów i porównali nosicieli wirusa HCV z osobami zdrowymi. Po 5 latach obserwacji u osób zakażonych HCV stwierdzono wyższe ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej (1524 na 100000 pacjento-lat vs 605 na 100000). Jednak ta „nadwyżka” nie była spowodowana wyłącznie zwiększoną zapadalnością na raka wątroby. Po wykluczeniu tych nowotworów nosiciele HCV wciąż wykazywali zdecydowanie podwyższone ryzyko (1139/100,000 vs 601/100,000).

- Tak jak się spodziewaliśmy, analiza wykazała, że częstość występowania raka wątroby była dramatycznie wyższa u pacjentów zarażonych HCV – ponad 68 razy – powiedział na konferencji ogłaszającej wyniki badania, jego autor, Anders Nyberg. – Ryzyko było niższe dla większości innych nowotworów, ale wciąż znaczące.

Związek infekcji HCV z rakiem nie był ograniczony do jednego czy dwóch typów nowotworów. Co więcej, nawet w przypadku braku wielu innych czynników ryzyka (palenie papierosów, cukrzyca, nadużywanie alkoholu) wirus zapalenia wątroby typu C wciąż stanowił zagrożenie. Prowadzenie nawet najbardziej zdrowego trybu życia może zatem nie wystarczyć do ochrony przed chorobą.

Autorzy przestrzegają jednak przed wyciągnięciem pochopnych wniosków. Retrospektywna natura badania oznacza, że zależność przyczynowo-skutkowa nie może być z całą pewnością ustalona. Inne, niezarejestrowane czynniki mogą odpowiadać za zwiększone ryzyko nowotworów u pacjentów z HCV. Jednak, badanie to potwierdza wcześniejsze doniesienia i sygnalizuje ogromne znaczenie prewencji zakażenia wirusem dla ograniczenia występowania chorób nowotworowych.

Zdjęcie. Wirus zapalenia wątroby typu C - przyczyna raka wątroby oraz prawdopodobnie wielu innych nowotworów.

Ocenia się, że około 2-3% ludzi na całym świecie jest zarażonych HCV. Każdego roku więcej niż 350 tysięcy osób umiera z powodu chorób powodowanych przez wirusa (m.in. z powodu marskości i raka wątroby).

Źródła

http://www.medpagetoday.com/MeetingCoverage/EASL/51197?xid=nl_mpt_DHE_2015-04-27&eun=g876015d0r&userid=876015&mu_id=7052364

Zdjęcie główne: The Times 

http://www.thetimes.co.uk/tto/multimedia/archive/00393/123643286__393023c.jpg

KOMENTARZE
Newsletter